Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2019. január 17. 14:30 Világ

Miért nem állnak fel azonnal az amerikai közalkalmazottak, ha nem kapnak fizetést?

Közel nyolcszázezer amerikai közalkalmazott maradt fizetés nélkül január elején a kormányzati leállás miatt, aminek hátterében az amerikai elnök és a kongresszus közötti konfliktus áll. Donald Trump ráadásul azzal fenyegetőzik, hogy a helyzet még hónapokig változatlan maradhat. Történtek már a rendkívüli állapottal összefüggésbe hozható súlyos mulasztások is, például egy utas véletlenül fegyverrel a kézipoggyászában szállt repülőre az atlantai repülőtéren. Az USA-ban hetente utalják a fizetést, ezért gyorsan pénzzavarba kerülhetnek a feszítettebb költségvetésű családok.

Ennek ellenére nem hallani arról, hogy az államapparátus összeomlana. Sőt sztrájkokról és tömeges felmondásokról sincs szó. Vajon miért nem?

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiért bénították le a saját országukat a brit és az amerikai politikusok?Senki ne lepődjön meg, hogy a fejlett országok lakóinak egy része olyan politikusokat támogat, akik a politikai intézményrendszer ledózerolásán dolgoznak.

A közalkalmazottak kitartásának egyik legfontosabb oka a New York Times összeállítása szerint elég egyszerű: az amerikai törvények számukra nem teszik lehetővé a sztrájkot. Sőt, a jogszabályok értelmében az állami dolgozókat még akkor is munkára lehet utasítani, ha a fizetésük nem biztosított. Ebben az esetben pedig a munkavállalók nemhogy nem szüntethetik be a munkát, de még beteget sem jelenthetnek – ha mégis megteszik, azzal az állásukat teszik kockára. Elrettentő példa is akad: 1981-ben a légi irányítók felfüggesztették a munkát magasabb fizetést és jobb körülményeket követelve, amire Reagan elnök visszaparancsolta őket a repülőterekre dolgozni, az ellenszegülőket pedig kirúgta.

A törvényi kötelékek mellett fontos szerepet játszik az elhivatottság is. Az egyik amerikai kormánytisztviselői szakszervezet*American Federation of Government Employees közügyekért felelős vezetője, Jacqueline Simon elmondta a New York Times-nak, hogy

Bár banálisan hangzik, de a szövetségi dolgozók elképesztően elszántak. Hisznek a közszolgálatban és a munkájukban, úgyhogy nem fognak csak úgy felállni. Persze eljöhet az a pont, hogy valamit lépniük kell, hogy el tudják látni a családjaikat, de nem akarják elveszíteni az állásukat.

Az amerikai légi irányítók szövetségénél*National Air Traffic Controllers Association is arról számoltak be, hogy a kollégák felesküdtek az Egyesült Államok szolgálatára, amit nem fognak megszegni.

Persze mindez nem jelenti azt, hogy a tétlenül tűrik az érintettek és az érdekvédelmi szervezetek, hogy egy politikai harc áldozataivá váljanak. A tüntetések mellett a szövetségi kormány ellen már több pert is indítottak, és született már olyan ítélet az igazságszolgáltatás legalsó szintjén, ami lehetővé tenné a dolgozók számára a munka beszüntetését. Nyilvánvaló az is, hogy az idő előrehaladtával egyre kevesebben engedhetik majd meg maguknak, hogy fizetés nélküli munkát végezzenek, már most is hallani a rendkívüli helyzet miatt másodállásokat vállaló közalkalmazottakról.

Arról sincs szó, hogy a közintézményeknél minden rendben menne. Ahogy már korábban megírtuk, bár rendszerszintű káosz még nem alakult ki, de a légügyi szervezetektől kezdve az élelmiszer- és gyógyszeri hatóságokon át a környezetvédelmi hivatalokig sok helyen vannak fennakadások. Ezek pedig komoly gazdasági károkat okoznak az USA-nak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre nagyobb károkat okoz, hogy Amerika éppen lábon lövi magátA december 22-én kezdődött részleges kormányzati leállás kéthetente 0,1 százalékponttal csökkenti az USA GDP-jét, amíg újra nem indul az államigazgatás.

 

Nagy kérdés, hogy meddig odázható el az USA közigazgatásának teljes szétesése, a Bloomberg cikke szerint is fokozatosan, de exponenciálisan válik feszültebbé a helyzet. Steve Lankart, egy 110 ezer tagot számláló közalkalmazotti szakszervezet ügyvezetője szerint sok dolgozó él hónapról hónapra, a rezsit és a lakbért pedig be kell fizetni akkor is, ha nem érkezik meg a fizetés. Ők most már kénytelenek új állás után nézni, illetve ameddig még tehetik, sokan szabadságolják magukat, és alkalmi munkát vállalnak, például beállnak Uber-sofőrnek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Donald Trump kormányzati leállás közalkalmazott usa Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Debreczeni Anna
2023. november 29. 09:57 Világ

Olajüzleteket kötnének a klímacsúcson a kiszivárgott iratok szerint

Az Egyesült Arab Emírségek a házigazdája a COP28-nak, de nem feltétlen a klímaválsággal foglalkozna Szultan Ahmed al-Dzsaber.

Mészáros R. Tamás
2023. november 28. 04:34 Világ

Makacs jelzálogok és megtakarítások miatt nem hat a kamatpolitika – kérdés, hogy meddig

A korábbi évtized alacsony jelzálog- és kötvénykamatai, a járvány alatti megtakarítások és az iparpolitika is ellentart.

Váczi István
2023. november 27. 15:04 Világ

Jókora földgázmező segíthet majd újjáépíteni a Gázai övezetet

Ha egyszer véget érnek a harcok, egy jövőbeli gázai kormányzat számára fontos bevételi forrás lehet az Izrael szerint is a palesztinokat illető gázkincs.

Fontos

Stubnya Bence
2023. november 30. 13:23 Közélet

Zuhanórepülésbe kezdtek a kormánynak kedves demográfiai mutatók

Harmadik hónapja csökkent a születések száma, miközben az év első 9 hónapjában a házasságok száma is zuhant.

Fabók Bálint
2023. november 30. 09:52 Adat

Mely magyar városok a leginkább vallásosok?

Kapuvár a római katolikusok, Nagyecsed a reformátusok, Kiskőrös az evangélikusok vallási központja a lakosság vallásossága alapján.

Torontáli Zoltán
2023. november 29. 17:47 Adat, Élet

Budapesten a nők 77 , Észak-Magyarországon viszont kevesebb mint 63 százaléka dolgozik

A nemek közötti foglalkoztatási különbség Magyarországon átlagosan 9 százalékpontos, ami sokkal inkább az észak-déli, mintsem gazdasági alapú megosztottságra rímel.