Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. július 22. 16:06 Világ

Pörög a gazdaság, de így is 40 millió amerikai szorul élelmiszersegélyre

Az Egyesült Államokban laza a szociális védőháló, az amerikaiak főleg a saját maguk által kötött piaci biztosításokra számíthatnak, ha egészségügyi kiadásokról vagy a nyugdíjról van szó. Mégis, épp az USA-ban van egy nagyon különös, a harmincas évek vége óta kisebb-nagyobb megszakításokkal, de máig működő segélyezési program: akiknek egyáltalán nincs vagy csak nagyon kicsi a jövedelmük, élelmiszerjegyeket kaphatnak.

A program célja eredetileg az volt, hogy a farmokon keletkezett terménytöbbletet a rászoruló városi lakosság számára hozzáférhetővé tegye a háborús években. Ma már a farmerek mellett a kiskereskedők is elfogadhatják az utalványokat, és a megvásárolható termékek köre is szélesebb lett, részben az élelmiszeripari és a kereskedelmi cégek lobbitevékenységének köszönhetően. Az utalványokat pedig persze ma már nem papírformában, hanem elektronikusan kapják a kedvezményezettek.

Hogy miért fontos ez most számunkra? Azért, mert az utalványokat igénylők száma jó fokmérője az amerikai társadalom anyagi helyzetének. A Bloomberg szerint 1969 decembere óta nem volt olyan alacsony a munkanélküli ellátásért folyamodók száma az USA-ban, mint most, ami alapján arra számíthatnánk, hogy az élelmezési ellátást is egyre kevésbé igénylik. A kedvező tendenciák meg is mutatkoznak az élelmiszerjegyeket nézve: hat éve, a világgazdasági válság idején még rekordszinten állt a segélyezettek száma 47,8 millió fővel, azonban áprilisra 39,6 millióra csökkent ez az érték – a Bloomberg viszont arra figyelmeztet, hogy ez még mindig nagyon magas, ami meg is látszik az alábbi grafikonon.

 

 

Tehát a szokatlanul kedvező munkaerő-piaci helyzet ellenére még mindig jóval a 2008-ban kitört válság előtti szint felett van a rászorulók száma és aránya. A paradoxnak tűnő jelenség oka a Bloomberg szerint nem más, mint hogy az amerikai reáljövedelmek visszaestek, méghozzá jelentősen. Hiába próbálta Trump adócsökkentésekkel javítani a dolgozók béreit, ez az adatok tükrében úgy látszik, hogy egyáltalán nem járt sikerrel. A gazdasági szakújság által hivatkozott adatok szerint a fizetések értéke jóval elmarad a 2006-ban mért szinthez képest.

 

 A Bloomgberg szakértője szerint még korai messzemenő következtetéseket levonni Trump adóreformjával kapcsolatban, de valószínűleg nem voltak alaptalanok azok a kritikák, amelyek szerint a változások igazából a leggazdagabbaknak kedveztek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ amerikai egyesült államok Donald Trump élelmiszerjegy munkaerőpiac segély Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.