Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. június 26. 09:31 Világ

Illegális kínai gyárak miatt csúszhat az ózonréteg regenerálódása

Amerikai kutatóknak májusban jelent meg egy tanulmánya arról, hogy egy évekkel ezelőtt betiltott szennyezőanyag mennyisége ismét növekedésnek indult, és ez veszélyt jelent az ózonrétegre. A tudósok azt valószínűsítették, hogy a szennyezés Kelet-Ázsiából származik, és ekkor még csak feltételezték, hogy illegálisan működő gyárak lehetnek felelősek érte.

A szennyezést okozó CFC-11 nevű ipari gázt (freont) műanyag szigetelő habok készítésénél használják, például hűtők gyártásánál. Az eddig legsikeresebbnek tartott klímavédelmi megállapodásban, az 1989-ben hatályba lépett Montreáli Jegyzőkönyvben tiltották be a gáz használatát, 2010-es céldátummal. 

A kutatók szerint a CFC-11 újra növekedésnek indult mennyisége akadályozza, hogy az ózonréteg visszanyerje eredeti szintjét. Ezt korábban a század közepére várták, a mostani felfedezés viszont egy évtizeddel is eltolhatja a regenerációt. Az ózonrétegnek amiatt van óriási jelentősége, mert megvédi az embereket és a növényeket a nap ultraibolya sugárzásától.

A tanulmány publikálása után egy hónappal a New York Times írt arról, hogy helyszíni interjúk és hivatalos dokumentumok alapján sikerült feltárnia a titokzatos szennyezés rejtélyét. A gyanús jelek egy kínai iparvárosba vezettek, a kínai Santung tartományban, Pekingtől nem messze. Xingfuban a lap több helyi gyárossal is beszélt, és többen is megerősítették, hogy a kicsi, kezdetleges eszközökkel felszerelt gyáraikban továbbra is használják a betiltott anyagot.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKína nagyratörő tervvel venné fel a harcot a klímaváltozássalA világ legnagyobb kibocsátáskereskedő rendszerét hozná létre, bár a korábbi kísérletek rendre kudarcot vallottak.

Santung tartományban több nyilvánosan elérhető adat is alátámasztja az illegális anyagok használatát. Csak Xingfuban mintegy 1700 olyan gyár működik, ahol szigetelő habot gyártanak. Közülük több gyárat is bezártak az elmúlt években, azonban a kínai hatóságok sem vették sokáig komolyan a környezetvédelmi előírásokat. Kínában korábban a gazdasági fejlődés felülírta a környezeti szempontokat, az elmúlt pár évben azonban a pártvezetés elkezdett nagyobb figyelmet fordítani a környezetvédelemre.

A vidéki, kis gyárak azonban vagy nem elég tájékozottak a tiltott anyagok használatával kapcsolatban, vagy tudatosan hágják át a szabályokat. Az illegális gyártók általában elhagyatott helyeket keresnek, nincsenek cégként bejegyezve, rendszeresen változtatják a székhelyüket, és a helyi kádereket is lefizetik.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Kína környezetszennyezés környezetvédelem ózonréteg Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.

Lukács András
2024. április 17. 04:34 Élet

A kereslet visszafogásával érdemes csökkenteni az üzemanyagárakat

A kormány olcsóbb üzemanyagot szeretne, ám az élhető jövőt az szolgálná, ha ez azért valósulna meg, mert kevesebb benzinre és gázolajra van szükség.