Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2017. november 9. 12:37 Világ

A Brexit utolérte a londoni luxusingatlanokat

Hét éve nem voltak olyan rosszak a kilátások az ingatlanpiacon Londonban, mint most – írja egy felmérésre hivatkozva a Bloomberg. Az árak a megkérdezett ingatlanosok több mint 60 százaléka szerint csökkennek, a városban 2009 óta nem volt annyi eladatlan újépítésű ingatlan, mint most. Az Egyesült Királyságban legtöbb régiójában csökkentek az ingatlaneladások októberben, de a londoni ingatlanügynökök a legpesszimistábbak.

Van olyan ügynökség, amelynél a múlt hónapban 80 százalékkal csökkent az eladói érdeklődés egy átlagos októberhez képest. A lanyhuló kereslet miatt jobb alkupozícióba kerülnek a vásárlók.

Több ingatlanügynök is drámai változásokról számolt be, a vevők 10 vagy akár 20 százalékot is tudtak alkudni októberben. Persze az ilyen mértékű alkukba nem minden eladó megy bele, ami még inkább visszavetette az adásvételek számát.

A változás elsősorban a drágább ingatlanokat érinti. Londonban egy tipikus (medián) lakás 470 ezer fontba (165 millió forintba) kerül. Míg az 1,5 millió font (530 millió forint) alatti adásvételeknél a piac aktív maradt, az ennél drágább ingatlanoknál számottevően esett a forgalom.

A visszaesésnek több oka is van, például a Brexit körüli bizonytalanság. Az elemzés szerint szintén szerepe van annak, hogy a jegybank tíz után először emelte az alapkamatot, 0,25 százalékról 0,5 százalékra, bár ezzel csak visszatértek a bő egy évvel ezelőtti szinthez. A bank előrejelzése szerint az alapkamat tovább nőhet, 2020-ra elérheti az 1 százalékot. Az alapkamat emelése drágítja a hiteleket, viszont vonzóbb befektetést jelenthet kötvényekbe. Több elemző az alapkamat növelését is a Brexitre vezeti vissza, mert szerintük ezzel a lépéssel tompíthatják a várható gazdasági visszaesést.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Brexit Egyesült Királyság ingatlanpiac London Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Schaffhauser Tibor
2024. április 1. 04:36 Világ

Villantania kell valamit az EU-nak, mielőtt más országokat is rávenne az erősebb klímavédelemre

Egyre fontosabb a zöld diplomácia szerepe, de elegendők lesznek-e az EU által tervezett intézkedések a globális klímavédelmi törekvések felfuttatására?

Fontos

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.