Leállt a Suzuki Swift gyártása a kínai ritkaföldfém-korlátozás miatt
Leállt a Suzuki Swift gyártása a kínai exportkorlátozások miatt május 26. és június 6. között, és ezt követően is csak szakaszosan indul újra Japánban – számolt be a Nikkei és a Reuters.
Előzmények: a kínai kormány kereskedelmi háborús ellencsapásként rendelte el a modern elektronikai rendszerekben nélkülözhetetlen ritkaföldfémek kivitelének korlátozását. Ez nemcsak amerikai, hanem európai és koreai, japán cégeket is egyre nagyobb mértékben sújt.
Ahogy tegnap írtuk, egy európai autóipari beszállítókat tömörítő szervezet szerint a hiány miatt már több beszállítónak is le kellett állnia. A Nikkei szerint a Suzuki Swift gyártásának leállítása az első eset, hogy ilyen szinten érint japán vállalatot a kínai intézkedés.
Felülnézet: a Suzuki hivatalosan az alkatrészhiányt okolta a leállásért, amely egyébként nem vonatkozik a Swift Sport változatra.
A vállalat csütörtöki közleménye szerint a szagarai gyárban a tervek szerint június 13-án indul újra a Swift gyártása, teljes kapacitással pedig 16-án, miután az alkatrészek beszállítása már jobban előre láthatóvá vált. (A rövid hírek alapján nem világos, hogy június 6. és 13. között készülnek-e Swiftek.)
Alulnézet: az esztergomi gyárban egy ideje már nem gyártják a Swift modellt, amelynek utoljára a 2010-es modellváltozata készült idehaza. 2019 óta Magyarországon a Vitara és az S-Cross készül.
Megkérdeztük a magyarországi Suzukit, hogy az itteni termelést befolyásolhatja-e bármilyen módon a kínai exportkorlátozás, ha válaszolnak, frissítjük a cikket. Frissítés (14.28.): a válasz szerint „az exportkorlátozások a beszállítói láncunkra is hatással vannak, azonban gyártásunkban ez nem okoz fennakadást”.
Mi következik? Ez elsősorban a kínai hatóságok hozzáállásán múlik. Ha nem enyhül az exportengedélyezési szigor, akkor valószínűleg elkerülhetetlenek a további gyárleállások.
A teljes feloldás egyelőre azért nehezen elképzelhető, mert a ritkaföldfémekhez való hozzáférés szabályozása az egyik legerősebb ütőkártya Kína kezében az Egyesült Államokkal való kereskedelmi tárgyalások és az EU-val szembeni autóipari vámviták során.
Számokban: a ritkaföldfémeknél Kína adja a globális kitermelés több mint felét, a feldolgozásnak pedig csaknem a 80 százalékát, azaz tényleg nagyon nehéz megkerülni.
Mészáros Lőrinc sorsára juthat a felvidéki milliárdos Világi Oszkár: lehet, hogy meg kell válnia egyik focicsapatától, hogy azt ne zárják ki a Konferencia Ligából.
A kormányfő és holdudvara a magyar szuverenitás védelmével indokolja bel- és külpolitikai lépéseit, de a valóságban a szuverenitás megalkotása óta álszent és vitatott jelenség.
Sikerült lehozni egy kilátásrontással az idei első kört, de a belső és külső kihívások miatt egyáltalán nem lehetünk nyugodtak az őszi felülvizsgálatok előtt.