Olyan lassú a Demján 1+1, hogy idén már biztos nem pörgeti fel a gazdaságot
Rendkívül lassan halad a Demján Sándor Program (DSP) legnépszerűbb, 1+1 néven futó vállalati gépbeszerzési konstrukciója, a támogatásban részesülő cégek inkább csak jövőre fognak belőle profitálni.
Előzmények: az 1+1 programot (a többi DSP alprogram mellett) tavaly év végén hirdették meg, a pályázatok beadási határideje 2025. január végén volt.
Az 1+1 az 50 százalékos támogatási intenzitásra utal, minden céges 1 forint önerő mellé az állam 1 forintot tesz hozzá.
Azt remélték, hogy az új gépek az idei harmadik negyedévben már a cégeknél lesznek, de ez elúszott, mert az elbírálás lassan halad.
Amint megírtuk, nemrég még az is felmerült, hogy az állam egyoldalúan 50-ről 37,5 százalékra csökkenti a támogatást, de a jelek szerint ezt végül nem lépték meg.
Számokban: a nyertesek kiértesítése még csak most indult el, és egyelőre csak négy régióban (Észak-Alföld, Dél-Alföld, Észak-Magyarország, Dél-Dunántúl).
Május 20-ig 183 nyertes kap értesítést, összesen 19,19 milliárd forint értékben, vagyis az eddigi átlagos támogatási összeg közel 105 millió forint.
A cégek 5 és 200 millió forint között vállalhattak önerőt, vagyis a gépbeszerzés 10-400 millió forint között lehet, az átlagos 105 milliós támogatással számolva így a gépek átlagos értéke 210 millió forint eddig.
Alulnézet: forrásaink szerint a maximális 100 pontból legalább 67-et kellett elérni a pozitív elbíráláshoz. Azok a cégek kaptak sok pontot,
amelyeknek forgalma az igényelt gépbeszerzés értékéhez képest nem volt túl nagy, de nem is volt túl kicsi;
volt már komolyabb exportárbevételük;
évek óta azon a helyszínen működnek, ahova a gépet megvenni tervezték;
és vállalták, hogy igénybe vesznek projekttanácsadást, informatikai és megújuló energiás fejlesztést is;
plusz még ISO szabványuk is van (vagy gyorsan készíttettek egyet a beadás előtt).
A hátrányosabb helyzetű országrészekben működő cégeket is felpontozták (és itt kezdték most kihirdetni az eredményeket is).
Felülnézet: a 67 pontot csak a fenti jellemzőknek jól megfelelő cégek tudták elérni, vagyis a DSP-nek ebből a részéből végül az első látszat ellenére nem lett helikopterpénz (más alprogramokból vélhetően sokkal inkább igen).
Mi várható? A nyertesek kihirdetésének még lesz legalább egy további fordulója június végén, de azt nem tudni, hogy ekkor milyen régiókban hirdetnek győzteseket, és lesz-e még további kör, amit újabb jó hírként lehet kommunikálni.
A pozitív elbírálás után a cégeknek 30 napon belül kell banki felhatalmazást bemutatni, hogy baj esetén az állam bármelyik bankszámlaszámról inkasszálni tudjon.
Ezt követően támogatói okiratot állítanak ki (ennek nincs határideje), és utána 30 napon belül folyósítják a támogatást.
Ekkor rakja hozzá a nyertes az önrészt, és rendeli meg a gépet, de ha ehhez például hitelt kell felvennie, akkor az további időt vesz igénybe.
A több százmillió forintos ipari berendezések szállítása (specialitástól függően) körülbelül hat hónap manapság, így a berendezések a fenti határidőkkel számolva még azokhoz sem feltétlenül érkeznek meg idén, akik ma megkapják a kedvező elbírálásról szóló értesítést.
Tágabb kontextus: a tavaly meghirdetett DSP-nek ez a programja így semmiképpen nem járul hozzá a 2025-ös repülőrajthoz, de még 2025 egészének gazdasági teljesítményéhez sem.
Mészáros Lőrinc sorsára juthat a felvidéki milliárdos Világi Oszkár: lehet, hogy meg kell válnia egyik focicsapatától, hogy azt ne zárják ki a Konferencia Ligából.
A kormányfő és holdudvara a magyar szuverenitás védelmével indokolja bel- és külpolitikai lépéseit, de a valóságban a szuverenitás megalkotása óta álszent és vitatott jelenség.
Sikerült lehozni egy kilátásrontással az idei első kört, de a belső és külső kihívások miatt egyáltalán nem lehetünk nyugodtak az őszi felülvizsgálatok előtt.