Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2025. március 18. 12:35 Vállalat

Mi még alig érezzük, de eléggé zsugorodik az Audi

7500 állást szüntet meg Németországban az Audi 2029-ig, vagyis a globális munkaerejének nyolc, a németországinak 14 százalékát építi le az autógyártó. Az elbocsátások az adminisztrációs és fejlesztési munkaköröket is érintik, és évi egymilliárd eurós költségcsökkenést eredményezhetnek.

Előzmények: az Audi 2019-ben 9500 gyártással kapcsolatos munkahely 2025-ig történő megszüntetése mellett döntött a Neckarsulmban és Ingolstadtban működő üzemeiben. A lépéstől várt profitnövekedés azonban elmaradt a gyenge értékesítés és a brüsszeli Audi-gyár bezárásának költségei miatt.

  • Az Audi Hungária állományának érdemi csökkentése szintén 2019-ben merült fel.
  • Február végén zárta be az Audi a Brüsszel közelében működő gyárát, ahol az utolsó napokban háromezren dolgoztak, miután 1500-2000 állás már tavaly megszűnt. A belga munkaerő túl drágának bizonyult.
  • Az Audi tavaly nyilvánvalóvá tette, hogy Kínába és Mexikóba költöztetné a termelést.

Alulnézet: a győri Audi-üzemet egyelőre nem fenyegeti létszámleépítés, de a konszern egy ideje más márkákat is elkezdett Magyarországon gyártani, és a magyarországi leányvállalat létszáma ennek ellenére nem növekedett. Sőt 2020 óta fokozatosan, összességében mintegy 1500 fővel csökkent.

  • Magyarországon egyelőre inkább a kisebb járműipari szereplőket, beszállítókat érinti az autóipar válsága.

Felülnézet: A termelési és foglalkoztatási adatok jelzik, hogy a német autógyártók problémái a magyar gazdaságba is begyűrűznek, de egyelőre némileg fékezi a fo,yamatot, hogy a magyarországi munkaerő még mindig viszonylag olcsó. A Mercedes például épp a kecskeméti gyártás felfuttatásával próbálja korlátozni a költségeit.

Tágabb kontextus: a munkaerő mellett az energia is viszonylag drága lett Európában az elmúlt években, és a gyártás többletköltségeit a gyenge kereslet és a kínai konkurencia erősödése miatt egyre nehezebben viselik a német autóipari szereplők. Az ágazat kilátásait újabban Donald Trump vámintézkedései tovább rontották.

Mi várható? Az új német kormány az autóipar megsegítésére siethet, de ennek módja még kérdéses. A belga védelmi miniszter eközben felvetette, hogy a volt brüsszeli Audi üzemet alakítsák fegyvergyárrá.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkJelentős létszámcsökkentés az Audi győri gyárában, ezernél több ember távozhatAz autóipar bizonytalan helyzete miatt fokozatosan csökkentik a gyár létszámát ott dolgozók szerint. Az Audi saját bevallása szerint nagy kihívás előtt áll.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kisebb magyar autóipari cégeket tizedelte meg legsúlyosabban a lopakodó leépítésA 110 fős egri leépítés csak a jéghegy csúcsa, olyan céget is találtunk az ágazatban, ahol tavaly több mint 700 fővel csökkent az állomány.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMegközelítette a magyar járműipari leépítés mértéke a németét tavalyA magyarországi üzemek is megérzik a német járműipar válságát. További leépítésekre is lehet számítani.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTrump a vámokkal épp adott még egy gyomrost a megroggyant magyar autóiparnakHa belemar a vám a német autógyártók profitjába, akkor nem az lesz a prioritás, hogy Magyarországon fejlesszenek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Audi autógyártás autóipar leépítés Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Stubnya Bence
2025. április 22. 05:50 Élet, Vállalat

Jó a fizetésük és szeretik a munkahelyüket, épp ezért alapítottak egy saját szakszervezetet

Legkevésbé sem gondolná az ember, hogy épp a Bosch informatikusai alapítanak érdekvédelmi szervezetet, pedig nagyon is logikus, hogy ez történt.

Vámosi Ágoston
2025. április 20. 15:55 Vállalat

Venni mindenhol lehet angolul, de eladással próbálkozni csak helyi nyelven érdemes

A nyelvtudás és a szimpátia a két legfontosabb tényező, amikor egy kis- vagy középvállalkozás exportra kezd termelni.

Vámosi Ágoston
2025. április 19. 11:55 Vállalat

Még ott is papíroznak, ahol ma már az Excel is kevés

Attól még emberközpotúak maradhatnak a kisvállalatok, hogy adat-alapon vezetik a céget.

Fontos

Stubnya Bence
2025. április 23. 06:06 Pénz, Világ

Miért nézi tétlenül ezermilliárdok elégését Trump, ha imádja a tőzsdét?

Elképzelhető, hogy népszerűségvesztést is bevállal a világrendszerváltás érdekében, de az első elnöksége alatt megszokott formula is működhet még.

Torontáli Zoltán
2025. április 22. 17:07 Pénz

Inflációval számolva is új történelmi csúcsra kergette az aranyat Trump

Sorra dönti a rekordokat az arany árfolyama, immár az inflációval számolva is; a nemesfém a dollár antipénzeként működik.

Torontáli Zoltán
2025. április 22. 13:12 Adat

Egyre csak öregedő magyar autópark mellett pörgött fel a használtpiac

Ahogy megnőtt a lakosság reáljövedelme, elkezdte bepótolni az elmaradt autóvásárlásokat. Az állomány fiatalodásához azonban több új kocsi kellene.