Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2025. március 4. 13:31 Adat, Vállalat

Hullámvasútra kerültek a reálbérek, és még idén is ott maradhatnak

Átlagosan 6,6 százalékos béremelést terveznek idén a magyar cégek a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss felmérése szerint, a Profession.hu szintén most közölt adatfelvétele pedig 8,4 százalékos átlagot mutatott ki.

Miért fontos ez? A most közöltek mellett az elmúlt hetekben több felmérés eredménye is napvilágot látott, és bár ezek forrása és módszertana némileg eltérő, a 2025-ös munkaadói és munkavállalói várakozásokra összességében most már jó képet kaphatunk belőlük.

  • A tervezett béremelések átlaga ezek alapján 7-8 százalék körül mozog, de szektorok és vállalatméret szerint nagyobb eltérések lehetnek (illetve a vállalatok egy kis része nem is tervez béremelést).

Alulnézet: a munkavállalók ennél jóval magasabb, legalább 10 százalékos béremelést éreznének szükségesenek, a két fél várakozása között a szokásosnál jóval nagyobb a szakadék.

Előzmények: a 2023-as reálbércsökkenést tavaly kiemelkedő reálbérnövekedés követte, a rendszerváltás óta csak kétszer, 2002-ben és 2017-ben nőtt az előző évhez képest átlagosan nagyobb mértékben a bérek vásárlóereje.

Számokban: A Randstad szerint a munkavállalók 45 százaléka több mint 20 százalékos emelést szeretne idén, de ezt a megkérdezett cégek egyike sem tervezi, a munkaadók 60 százaléka a 6-10 százalék közötti sávval számol.

  • A Prohuman még tavaly decemberben közölt adatot, náluk már akkor is 7 százalék volt a 2025-re várható átlagos emelés.
  • A K&H kkv bizalmi index 2024 utolsó három hónapjának adatai alapján a kkv-k vezetőinek közel háromnegyede számol béremeléssel.
  • A Hays Hungary szerint a cégek 42 százaléka tervez a 6-10 százalékos sávban, és a munkavállalók 31 százaléka számít erre.
  • Egy tavaly év végi Trenkwalder felmérés szerint a munkavállalók 49 százaléka elégedetlen a fizetésével.
  • A 250 fő feletti, és a 10-49 fős vállalatoknál terveznek az átlagosnál némileg magasabb fizetésemelésekkel a GKI szerint, a nagyon kis cégek, illetve az 50-250 fő közötti középvállalatok az átlag alatt gondolkodnak.

Mi várható? A béremelés elmaradása vagy nem megfelelő mértéke miatt a dolgozók továbbra is nagy arányban próbálnak majd jobban fizető állásokra váltani, így a szinte teljes foglalkoztatás mellett is élénk maradhat az álláspiac, sok az álláskereső, de ezért végső soron nehezebb a váltás.

  • A keresett szakmákban dolgozók alkupozíciója az átlagosnál jóval erősebb marad, náluk a munkaerőhiány a meghatározó tényező.
  • Mivel a 2025-ös átlagos inflációt az elemzői konszenzus (a vártnál rosszabb januári adat után) most már körülbelül 4,5-5 százalékra prognosztizálja, a 7-8 százalékos átlagos emelés mindössze pár százalékos reálbér-emelkedést jelenthet idén. Az viszont egyöntetű várakozás, hogy valamilyen szintű reálbér-emelkedés biztosan lesz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz állami dolgozók fizetése rontotta el a rajtot az egymilliós átlagbér feléKis mértékben elmaradnak a számok attól, amit Nagy Márton tavaly októberben megjósolt, így idén az ambiciózusnál is nagyobb emelésekre lenne szükség.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkFelfedezte a kormány a magyar középosztályt, de tényleg olyan izmos?2025 Orbán Viktor szerint a középosztály megerősítésének éve lesz. De kik azok a középosztálybeliek, és miért pont most kell erősíteni őket?

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz átlagjövedelem a belépő a magyar társadalom felső harmadábaStabilnak tűnik a magyar társadalom szerkezete az egyes rétegek jövedelmét az átlaghoz hasonlítva, mégis nőttek az egyenlőtlenségek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Vállalat bér béremelés infláció munkáltató munkavállaló Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Bucsky Péter
2025. április 17. 13:58 Adat

Norvégiában túl sokan, Magyarországon túl kevesen mennek táppénzre

Kevés uniós országban mernek kevésbé betegek lenni a munkavállalók.

Stubnya Bence
2025. április 14. 12:59 Adat

Elfagyott az almatermés egy része, visszaszorulóban van a hazai termesztés

Az elmúlt 20 évben nagyjából lefeleződött a magyar almaültetvények területe, és 2010 óta a termésmennyiség is csökken.

Hajdu Miklós
2025. április 12. 16:53 Adat

A 242 ezres átlagnyugdíj a magyar társadalom jövedelmi egyenlőtlenségeit is mutathatja

Az átlagnyugdíj jelentősen meghaladja azt az összeget, amit jellemzően kapnak az ellátottak. A legtöbben havi 180-200 ezer forintot kapnak kézhez.

Fontos

Váczi István
2025. április 16. 11:59 Pénz

Idegesek a befektetők, Argentína lesz az Egyesült Államokból?

Sok évtizedes bizalmat kezdett ki Donald Trump kaotikus gazdaságpolitikája, aminek következményeit Magyarországon is érezhetjük.

Torontáli Zoltán Jandó Zoltán
2025. április 16. 05:45 Közélet

Tele vannak a raktárak eladatlan hússal és tejjel, és ez nagyon sokba fog kerülni

Óriási költségekkel jár, hogy a száj- és körömfájás miatt beragadt az export, és nagy a bizonytalanság abban, hogy milyen kárenyhítést kapnak a piaci szereplők.

Váczi István
2025. április 15. 12:55 Világ

Trump megértő Oroszországgal, mégis ő a legnagyobb veszély az orosz gazdaságra

Ha a vámháborús káosz miatt tovább esik az olajár, az nehezen megoldható feladat elé állítja az utóbbi években jól vizsgázó orosz gazdasági vezetést.