Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. augusztus 7. 16:44 Vállalat

Orbán szövetségesét támogató üzletember vette meg a Demján Sándor által alapított Trigránitot

Száz százalékos részesedést szerzett a brnói székhelyű DRFG (David Rusňák Family Group) a Trigránitban, amelynek története 1995-ig nyúlik vissza, amikor Demján Sándor Gránit Pólus nevű cége elkezdte építeni a Bank Centert Budapest belvárosában. A Trigránit még további három cég összeolvadásával jött létre 1997-ben, és 2000 óta aktív Közép-Kelet-Európában.

Miért fontos ez? A vállalat elsősorban az amerikai típusú bevásárlóközpontok létesítéséről lett ismert Magyarországon és a régióban, hozzá fűződik például a Pólus Center és a Westend City Center, továbbá a Milleniumi Városközpont. 2013-ban már Zágrábtól Kolozsváron keresztül Poznańig számos különböző építkezés révén több mint 2,5 milliárd eurónyi beruházást valósított meg a cég.

  • Az ekkoriban Demján Sándorhoz kötődő Trigránitot Kelet-Európa egyik vezető ingatlanfejlesztőjeként tartották számon, aminek jelentős részét 2015-ben az amerikai TPG-nek adta el az üzletember 600 millió euróért, ami vetekedett a magyar ingatlanbefektetési piac e tranzakción kívül értékével a Portfolio szerint.

Előzmények: a Trigránit ismét gazdát cserélt 2018-ban, Demján halálának évében, amikor a TPG-t egy közép-európai régióra specializálódott ingatlanbefektetési vállalat, a Revetas váltotta. A tranzakció részletei nem kerültek nyilvánosságra, az értékével kapcsolatban a 300 millió eurós becslés olvasható a PERE című nemzetközi szaklapban.

Alulnézet: számos vagyonelem maradt ki a 2015-ös tranzakcióból, amelyeket azóta a Gránit Pólus kezel. Ide tartozik többek között a Westend, a Művészetek Palotája és a Papp László Budapest Sportaréna is. A Gránit Pólust Demján Sándor és közvetlen munkatársai többségi, Csányi Sándor kisebbségi tulajdonosként jegyezték Demján halála előtt.

  • Egy 2020-as tranzakció nyomán tovább nőtt Demján Sándor örököseinek részesedése a Gránit Pólusban, amelyet a Forbes tavaly az ötödik legértékesebb magyar családi cégként rangsorolt, 154,2 milliárd forintra értékelve.

Felülnézet: ellentmondásos üzletemberként tartják számon David Rusňákot Csehországban, akinek anyósa, Alena Schillerová 2017 és 2021 között volt Andrej Babiš kormányának pénzügyminisztere. Rusňák támogatója a Babiš által 2011-ben alapított ANO pártnak, amely csatlakozott a Fidesz által alapított Patrióták Európáért tömörüléshez az idei EP-választások után.

Mi várható? A Trigránit megtartja az eredeti márkanevet és a vezetőséget, valamint folytatja az eddig leszerződött beruházásokat a tranzakcióról szóló sajtóközlemény szerint. Elképzelhető továbbá, hogy végül a DRFG tagozódik be a Trigránit – illetve újabban TriGranit – brand alá a cég Portfolio által megkérdezett menedzserei szerint.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre látványosabban törnek be Magyarországra a cseh szupergazdagokVezető szerepük van a magyar mezőgazdaságban, a budapesti lakások fűtésében és a távközlésben a Telenor révén. Melyek a legnagyobb cseh cégek Magyarországon?

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Andrej Babis Demján Sándor drfg felvásárlás ingatlanfejlesztés trigránit Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Gajda Mihály
2024. szeptember 15. 19:15 Pénz, Vállalat

Európai üzemek zárnak be, romlanak a kilátások az olajiparban

Az év eleji optimizmus után az olajipar komoly nehézségekkel küzd a globális gazdasági problémák miatt, Európában pedig különösen borúsak a kilátások.

Torontáli Zoltán
2024. szeptember 15. 05:42 Élet, Vállalat

Tarthatatlan a helyzet a palackvisszaváltó automatáknál, lépnek a boltok

Sok pénzbe fog kerülni, de elkezdik kiköltöztetni a visszaváltó automatákat az eladótérből, már amennyiben tudják.

Jandó Zoltán
2024. szeptember 13. 15:41 Adat, Vállalat

Egyedül Szíjj László örülhet a mai építőipari adatnak

Miközben továbbra is szenved a hazai építőipar, nagyot ugrott a megrendelésállomány két állami óriásprojektnek köszönhetően, amelyeket a Duna Aszfalt nyert el.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. szeptember 16. 16:18 Adat

Az EU egyik leginkább vízfejű gazdasága a magyar

Majdnem negyedével lenne alacsonyabb Magyarországon az egy főre jutó GDP Budapest nélkül.

Jandó Zoltán
2024. szeptember 16. 09:53 Adat, Élet

Vannak olyan országrészek, ahol több eső esett egy nap alatt, mint a megelőző három hónapban

Az ország nagy részén 24 óra alatt több csapadék hullott, mint a megelőző 30 napban, de voltak olyan mérőpontok, ahol az előző háromhavi mennyiséget is túlszárnyalta.

Mészáros R. Tamás
2024. szeptember 16. 05:27 Világ

Európa legelmaradottabb vidéke lett a magyar kifektetés fő célpontja

A magyar külpolitika által megcélzott nyugat-balkáni országok évtizedek óta alig közelednek Európához, ami kérdéseket vet fel a megtérüléssel kapcsolatban.