A hazai fogyasztás csaknem ötödét fedezni tudná az MVM új azeri gázforrása
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Bakuban bejelentette, hogy Magyarország és Azerbajdzsán megállapodása alapján a magyar állami tulajdonú MVM részesedést vásárol az azeri Shah Deniz földgázmezőben.
Az azeri gázmező termelési megosztási megállapodásában öt, a gázértékesítést végző azeri cégben (Azerbaijan Gas Supply Company – AGSC) négy százalékos részesedést vásárol a magyar energetikai cég a közleménye szerint.
Tágabb kontextus: a Shah Deniz a világ egyik legnagyobb földgázmezője, amely évente körülbelül 29 milliárd köbméter földgázt ad. A mezőről származó földgázt az AGSC szállítja azeri, grúz, török és európai partnereknek csővezetékeken keresztül.
A részesedés megszerzésével az MVM az azeri SOCAR mellett olyan cégekkel működik majd együtt, mint a londoni székhelyű BP, az orosz Lukoil, a török TPAO és az iráni NIOC.
Miért fontos ez? Magyarország földgázfelhasználása 8,5 milliárd köbméter volt tavaly a KSH adatai szerint. A megállapodás alapján mintegy 1,45 milliárd köbméter gáz illeti meg az MVM-et, ami így a hazai fogyasztás csaknem ötödét fedezni tudná.
További potenciális új mezőkben is van kitermelési lehetőség – mondta Lantos Csaba energiaügyi miniszter, aki arról is beszélt, hogy ez az MVM történetének legnagyobb befektetése, amit kizárólag saját tőkéből finanszíroz.
Igen, de: nem egyértelmű, hogyan jut el Magyarországra az azeri gáz. Egy opció a dél-kaukázusi, a transzadriai és a transzanatóliai vezetékrendszer összekötése, de ez még nincs teljesen kész, vagy szűkek a meglevő kapacitások a Telex.hu cikke szerint.
Nem is feltétlenül kell viszont az azeri gázt idehozni, mert a helyben kitermelt gázmolekulákat potenciálisan el is lehet cserélni.
További kockázatokat jelent, hogy Azerbajdzsán autoriter állam, amelynek olykor konfliktusos a viszonya az EU-val, illetve hogy a projektben Nyugaton is elfogadott befektetők mellett orosz és iráni szereplők is vannak.
Felülnézet: Magyarország földgázfogyasztása az elmúlt években jelentősen csökkent, 2021-ben még 10,6 milliárd köbméter volt.
Az orosz földgáz helyettesítése 2021 őszétől kezdve indult be Magyarországon: a teljes import nagyjából 10-15 százalékára rúghat az a mennyiség, amit 2022-ben sikerült orosz forrásról másra cserélni – írtuk tavalyi cikkünkben.
Mi várható? A kormány tervezi a további diverzifikációt. Középtávon, megfelelő mennyiségben Azerbajdzsán, Egyiptom, az észak-afrikai térség irányából és az Öböl-térségből reális a régiónk földgázellátásához új források bevonása, mondta Szijjártó tavaly tavasszal.
A hazai felhasználás csökkenésére is lehet számítani 2021-hez képest. A realista forgatókönyv alapján 2030-ra a magyar földgázfogyasztás 8,82 milliárd köbméter lesz, a pesszimista forgatókönyv 9,3, az ambiciózus 6,7 milliárd köbméterrel számol a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont 2023-as tanulmányában.
Dgtl.hu néven indult a reklámpiaccal, nyomtatott és internetes sajtóval, a tévés piaccal, illetve a rádiókkal kapcsolatos hírekkel foglalkozó új szaklap.
A hódító háborúknak 1945-ben leáldozott, ám az orosz után az amerikai elnök is elkezdte aláásni a világrend egyik legalapvetőbb jogelvét – amelyet annak idején pont Amerika vezetett be.
Állampapírban tartott ezermilliárdok mozdulhatnak meg a következő hetekben, és a lakosság döntésein is múlik, hogy mennyi pénz lesz a választások előtt osztogatásra.
Budapest belvárosában vonulnak a taxisok szerda délután. A tüntetés célja, hogy átalakítsák az adórendszert, a szervezők szerint az ügy mindenki számára fontos.