Megduplázta árbevételét a Mészáros Lőrinctől megvásárolt állami szénerőmű
Két év alatt több mint duplájára nőtt a Mátrai Erőmű Zrt. árbevétele. A társaság nem állít elő több villamosenergiát, mint korábban, sőt még csökkent is a termelése, de az áramot – az energiaválságnak hála – sokkal drágábban tudja értékesíteni.
Mi történt? A 2023-as évét is nyereséggel zárta az ország egyetlen szenes erőművét üzemeltető Mátrai Erőmű Zrt. A profithoz azonban ezúttal nem kellett több tízmilliárdos támogatás, mint az elmúlt években.
Az erőmű ugyanis úgy tudta jelentősen növelni árbevételét, hogy az elmúlt években megszokottnál jóval kevesebbet termelt és értékesített. Ez pedig kevesebb felhasznált szenet és kevesebb kibocsátott szén-dioxidot, azaz alacsonyabb költségeket is jelentett.
Számokban: a Mátrai Erőmű Zrt. árbevétele 2023-ban meghaladta a 150 milliárd forintot, ami 35 százalékkal több az egy évvel korábbinál, a 2021-es szintnek pedig több mint a duplája.
A vállalat úgy tudta növelni forgalmát, hogy jóval kevesebb áramot állított elő, mint az elmúlt években. A tavalyi termelés 2827 gigawattóra volt, durván ötödével kevesebb, mint a megelőző két esztendőben. Az értékesítés is hasonló mértékben esett.
A kevesebb termelés alacsonyabb költségeket is jelentett. Ez különösen a szén-dioxid-kibocsátás esetében volt szembetűnő: a vállalat tavaly 18,4 milliárd forinttal kevesebb ráfordítást számolt el CO2-kvótára, mint egy évvel korábban.
A jelentősen növekvő árbevétel és helyenként csökkenő költségek ellenére a cég nyeresége kevesebb, mint felére, 1,5 milliárd forintra esett. Ennek magyarázata az, hogy míg 2021-ben közel 41, tavaly pedig több mint 55 milliárd forintnyi támogatást kapott, ezúttal kevesebb mint 10 milliárd forint folyt be ilyen formában.
Felülnézet: az erőmű bevételének növekedését elég egyértelműen az energiaválság hatására elszálló villamosenergia-árak okozták. Más kérdés, hogy a vállalat árbevétele nem egyből követte le a (tőzsdei) árak változását, amiben szerepet játszhat, hogy a legnagyobb vevője az – erőműhöz hasonlóan az állami MVM-csoporthoz tartozó – MVM Partner Zrt.
A szenes erőmű így összességében a gázárak emelkedésén nyert sokat. A válságidőszakban ugyanis az áram árát is a gáz drágulása hajtotta fel azzal, hogy az ilyen tüzelőanyagot égető erőművek elszálló költségei határozták meg az árakat a piacon.
Miért fontos ez? A Mátrai Erőmű többségi részesedését 2020 elején vásárolta meg az MVM Mészáros Lőrinc érdekeltségeitől 17,44 milliárd forintért, de az ügylet összesen nagyjából 44 milliárd forintba került az államnak.
2018-ban a vállalat még 8 milliárdos osztalékot fizetett Mészároséknak, akik később az erőmű bezárását helyezték kilátásba, Orbán Viktor szerint ezért kellett megvásárolnia a létesítményt az államnak.
Nem átverés az ingyenes vagy majdnem ingyenes ajánlat, de érdemes megérteni a dolog hátterét is - hívja fel írásában a figyelmet a Green Policy Center szakértője.