Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2022. október 24. 09:24 Tech, Vállalat

Kitalálták, hogyan fűthetnek szinte jéghideg vízzel Helsinkiben

A finn főváros – egész Európával együtt – igyekszik új, megújuló energiaforrásokat találni, hogy csökkentse függését az importált fosszilis energiahordozóktól. Ezért kidolgoztak egy karbonsemleges fűtőrendszert, ami a Balti-tenger mélyének mindig 2 Celsius-fokos vizét használja arra, hogy hőt állítson elő. Egy alagút segítségével mindig azonos hőfokú vizet továbbítanak a tengerfenék közeléből, majd földalatti szivattyúrendszereken eresztik át. A rendszer annyi hőt termel majd a tervek szerint, hogy Helsinki 40 százalékát el lehetne látni vele fűtéssel.

Jelenleg a főváros háztartásainak nagy részéhez olyan rendszereket használnak, amelyek kőolajból és gázból állítanak elő hőt és áramot. A rendszer lecserélése és a tengervíz-erőmű beüzemelése lenne a kulcsa annak, hogy Helsinki elérje 2030-ra a karbonsemlegességet.

A helyi energiavállalat nukleáris és megújuló energiával működtetné a hőszivattyúkat. A mintegy 400 millió eurós projekt kétéves fejlesztési fázisban van jelenleg, utána további öt év kell az 500 megawattos erőmű megépítésére. A vízgyűjtő alagút mintegy 17 kilométer hosszú lesz, és mielőtt a vizet visszaengedik a tengerbe, másfél fokot vonnak ki belőle, majd ezt az energiát és a hőszivattyús rendszert használják arra, hogy elérjék a 80-90 fokot, amivel már működtethető a fűtőrendszer.

A finn tengervizes-szivattyús rendszer a legnagyobb ilyen erőmű lesz a világon, nagyobb, mint a hasonlóan működő alaszkai és norvég létesítmények, írja a Bloomberg.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz innovatív magyar cég abban látta meg az üzleti lehetőséget, amit lehúzunk a wc-nA Thermowatt Kft. egy 37 országban levédett saját fejlesztésnek köszönhetően hatékonyabb energetikai megoldást épít, mint a ma leginkább divatosnak számító levegős hőszivattyú.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkIlyen az, amikor nem igazán működik az orosz gázfegyverFinnországban nem igazán ijedtek meg attól, hogy az oroszok elzárhatják a gázcsapokat. A lakosságnak például egyáltalán nincs mitől tartania.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOlyan drága az áram, hogy csak éjszaka dolgoznak egy finn házgyárbanEgy gerendaházakat előállító finn vállalat számára kigazdálkodhatatlanul drágává vált az áram nappali ára, ezért jelenleg csak éjszaka termel.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech Vállalat energia finnország Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Vermes Nikolett
2024. szeptember 1. 04:50 Élet, Tech

Kapzsi fiatalokat, hiszékeny időseket és céges profikat is csőbe húznak az online csalók

Egyre kifinomultabban és gyorsabban dolgoznak az online pénzügyi csalók; ha túl jó egy ajánlat ahhoz, hogy igaz legyen, akkor az átverés.

Torontáli Zoltán
2024. augusztus 30. 05:10 Közélet, Tech

Nyolc eltékozolt év után vége a személyi igazolványhoz járó e-aláírásnak

Túl bonyolult volt igényelni, nem segítették a terjedését, értelmetlenné is vált, és most más jön helyette.

Torontáli Zoltán
2024. augusztus 24. 05:26 Élet, Tech

Új korszak kezdődhet a cukorbetegség kezelésében az okos inzulinnal

Egyre komolyabb esélye van, hogy a cukorbeteg úgy érezhesse, szinte meggyógyult; a remények szerint meg lehet majd úszni a kezelést heti egyetlen tűszúrással.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. szeptember 16. 16:18 Adat

Az EU egyik leginkább vízfejű gazdasága a magyar

Majdnem negyedével lenne alacsonyabb Magyarországon az egy főre jutó GDP Budapest nélkül.

Jandó Zoltán
2024. szeptember 16. 09:53 Adat, Élet

Vannak olyan országrészek, ahol több eső esett egy nap alatt, mint a megelőző három hónapban

Az ország nagy részén 24 óra alatt több csapadék hullott, mint a megelőző 30 napban, de voltak olyan mérőpontok, ahol az előző háromhavi mennyiséget is túlszárnyalta.

Mészáros R. Tamás
2024. szeptember 16. 05:27 Világ

Európa legelmaradottabb vidéke lett a magyar kifektetés fő célpontja

A magyar külpolitika által megcélzott nyugat-balkáni országok évtizedek óta alig közelednek Európához, ami kérdéseket vet fel a megtérüléssel kapcsolatban.