Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2022. augusztus 16. 09:37 Vállalat, Világ

Bill Gates a nukleáris energiára teszi fel a lapjait, egy Magyarországon is termelő akkumulátorgyár már beszállt befektetőként

250 millió dollárt fektet a Magyarországon Komárom mellett hamarosan Iváncsán is akkumulátorgyárat üzemeltető dél-koreai SK csoport Bill Gates energetikai vállalkozásába, a TerraPowerbe, ami így összesen 750 millió dolláros befektetéssel folytatja kisméretű moduláris nukleáris reaktorok (SMR – small modular reactor) fejlesztését – írja a Reuters.

A befektetéssel az SK csoport 2021-es vállalását igyekszik teljesíteni, miszerint 2030-ig 200 millió tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátását. A vállalat szerint a kisméretű nukleáris reaktorok a jövőben versenyképes, a jelenleg elterjedt nukleáris erőműveknél jelentősebben olcsóbb alacsonykibocsátású energiaforrássá válhatnak.

Az SK Innovation egy koreai olajipari vállalatból nőtt ki, mára a legnagyobb koreai vegyipari és energetikai céggé vált. A Fortune Global 500 szerint az SK csoport a világ 117. legnagyobb vállalata árbevétel alapján.

“A nukleáris energia alapvető fontosságú része lesz az energetikai átállásnak” – mondta Kim Moohwan, az SK csoport holdingjának, az SK Inc. zöld befektetési központjának alelnöke. “Véleményünk szerint biztonságosságuk, gazdaságosságuk és technológiájuk alkalmazhatósága alapján is kiemelkedőek a TerraPower kisebb reaktorai ” – mondta.

A Gates által 2006-ban alapított cég a tőkeemelésből származó bevételt a nukleáris technológia fejlesztésének folytatására, valamint egy olyan eljárás kutatására fogja fordítani, amely nukleáris izotópokat alkalmaz új rákgyógyszerek kifejlesztésében.

A Bloomberg cikke szerint a kisméretű moduláris atomerőművek fejlesztése világszerte egyre nagyobb lendületet kap, mivel sokan látnak bennük nagy potenciált a kibocsátáscsökkentési célok elérése és az éghajlatváltozás elleni küzdelem szempontjából. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint a nukleáris kapacitásoknak meg kell duplázódniuk ahhoz, hogy a világ az évszázad közepére elérje a nettó nulla kibocsátást*Ez leegyszerűsítve azt az állapotot jelzi, amikor az emberi tevékenységből származó károsanyag-kibocsátást különféle módszerekkel ellensúlyozzák, azaz végső soron nettó értelemben karbonsemleges az egyenleg. .

A tervek szerint a TerraPower reaktorait üzemekben gyártanák, majd onnan szállítanák ki arra a helyszínre, ahol üzembe helyeznék őket. Ezzel egyszerre lehetne a költségeket csökkenteni, és megakadályozni az építkezések esetleges elhúzódását.

Az első tesztüzem egy bezárt wyomingi szénbánya területén kezdődhet meg 2028-ban. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint világszerte több mint 70 kisméretű moduláris reaktoros projekt indult el. Kim Moohwan szerint az SK piackutatások alapján arra számít, hogy 2050-re a kisebb reaktorok teszik majd ki a globális nukleáris kapacitások több mint felét.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyetlen országban tudnak olcsón atomerőművet építeni, de még ott is lemondtak rólaMíg a fejlett világban egyre drágább, Dél-Koreában csökken az atomerőművek fajlagos költsége. Ám az ezt lehetővé tevő központosított rendszer a korrupció melegágyává vált.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ atomreaktor bill gates dél-korea nukleáris energia SK Innovation Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Bucsky Péter
2024. április 4. 04:34 Közélet, Vállalat

Egyre több rossz hitel mögé kell beállnia az államnak, hogy a magyar cégek forráshoz jussanak

Főleg az agrárvállalkozásoknál tolják az állami kezességvállalást annak ellenére is, hogy a hitelfelvevők egyre jelentősebb része végül nem tud törleszteni.

Hajdu Miklós
2024. március 31. 04:32 Élet, Vállalat

Hosszú út vezetett odáig, míg ismét magyar céghez kerül a Boci csokoládé

Élénk visszhangot váltott ki, amikor a Nestlé húsz éve Csehországba vitte az édesség gyártását, amelynek eredete közel száz évre vezethető vissza.

Fontos

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.