Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. október 11. 14:47 Vállalat, Világ

Embertelenebbek lesznek a helyi vállalkozók, ha sok multi jelenik meg egy országban

Franciaország a világon elsőként, 2017-ben fogadott el egy olyan jogszabályt, amely kötelezi a multinacionális vállalatokat arra, hogy külföldi működésük során az emberi jogok és az emberhez méltó munkakörülmények betartására odafigyeljenek. A jogszabálynak az a legfőbb érdeme, hogy nem elégszik meg a multik saját törekvéseivel és ígéreteivel, hanem törvényi szintre emeli, vagyis számon kérhetővé teszi a dolgozók helyzetének figyelését. Ráadásul ez az üzleti partnerekre és a helyi beszállítókra nézve is kötelező számukra.

Két évvel a jogszabály életbe lépése után a civilszervezetek egyáltalán nincsenek megelégedve az eredményekkel. Azt állítják, hogy a multik nem szálltak be a játékba, vagyis a törvényi kötelezettség ellenére sem monitorozzák megfelelően az emberi jogok betartatását a leányvállalataiknál. Természetesen az egész kérdés leginkább a fejlődő országokba kitelepült nagy nyugati cégek tevékenységét érinti.

Egy francia kutatócsoport megpróbált közelebb menni a tűzhöz, és általánosságban vizsgálta, hogy a multik jelenléte egy fejlődő gazdaságban milyen hatással van az emberi jogok érvényesülésére. Az 1948-as emberi jogok egyetemes nyilatkozata többek között kimondja, hogy mindenkinek joga van a szociális biztonságra, a megfelelő munkakörülményekre, a pihenésre, a munkaórák megfelelően korlátozott számára és a fizetett szabadságra.

A francia kutatás 120 ezer mexikói munkás adataira épül, a beszélgetéseket 2005 és 2014 között folytatták le, a dolgozók otthonaiban, és anonimitást biztosítva (ami jóval őszintébb eredményekhez vezet, mintha a gyárban kellett volna nyilatkozniuk).

A felmérésnek három fő megállapítása van:

  1. A multik általában jobban betartják, nagyobb mértékben garantálják az emberi jogok érvényesülését, mint a helyi cégek. A multik sokkal kevésbé engedhetik meg maguknak, hogy rossz kép alakuljon ki róluk, mint a helyi vállalkozások, részben azért, mert a civilek, az aktivisták és a fogyasztók részéről is egyre nagyobb nyomás alatt állnak. Ebből a szempontból jó példát mutatnak, és gyakran a helyi cégeket is jobb gyakorlatokra ösztönzik.
  2. A helyi vállalatoknak sokkal kevésbé számít a reputáció, ezért sokkal könnyebben sértik meg a dolgozók alapjogait, de ennek mértéke óriási mértékben függ attól, hogy a helyi szabályok és hatóságok mit engednek meg nekik. A multik gyakorlata ezzel szemben egységes, vagyis nem függ a helyi szabályok betartatásának keménységétől.
  3. Minél több egy régióban a multicég, annál embertelenebbek lesznek a helyi vállalkozások a munkásaikkal.

A harmadik pontnak a kutatók szerint két magyarázata lehet. Az első szerint a multik olyan kemény versenyt támasztanak a helyi cégeknek, amit azok nem bírnak el, és csak úgy tudnak életben maradni, ha megnyirbálják a dolgozók jogait, például csalnak a járulékbefizetéseikkel. A másik szerint a multik jobb munkakörnyezetet és fizetést kínálnak, vagyis elszívják a legjobb minőségű munkaerőt, a helyieknek ezért az alacsonyabb minőségű erőforrás marad, és pont ez az a réteg, amely védtelenebb, vagyis jobban ki lehet használni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA multik és a járadékszedők árnyékában élnek a magyar vállalkozások, de van reményEgy kisebb válság közeledik, ami az államtól függő cégek és a multik meggyengítésével még jót is tehet a saját teljesítményükre alapozó magyar vállalkozásoknak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ dolgozók emberi jogok felmérés Mexikó multik munka Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2023. május 26. 14:32 Adat, Vállalat

Egyre inkább kiszorulnak a magyar vállalkozások az élmezőnyből a hazai e-kereskedelemben

Az Alza, a kifli.hu vagy akár az IKEA is szinte a semmiből jőve vált hirtelen vezető szereplővé. Meddig jut a Pepita.hu vagy a Pelenka.hu?

Torontáli Zoltán
2023. május 25. 15:36 Vállalat, Világ

Már a Lidlben és az Aldiban is lehet erkélynapelemet venni Németországban, nálunk nem kezdhetik meg a forgalmazást

Hazai pályán majdnem egyszerre indult el a két nagy diszkontlánc a forgalmazással. Ez nálunk tilos, ami végső soron szürkezónás magánimporthoz vezethet.

Stubnya Bence
2023. május 25. 10:22 Vállalat

Egy kiszivárgott dokumentum szerint Szerbiában terjeszkedne az MVM, a helyi minisztérium tagadja

Felmerült, hogy az állami tulajdonban lévő áramszolgáltató céggel hozzanak létre közös vállalatot 11 vízerőmű üzemeltetésére, de a tervet elvileg elvetették.

Fontos

Pintér Róbert
2023. május 29. 13:17 Tech

Négy tanács ahhoz, hogy ne vegye el a munkánkat a mesterséges intelligencia

Az autóval sem akarunk versenyt futni, ebben az esetben is az visz előre, ha azt tanuljuk meg, hogy hogyan tudjuk jól irányítani az új technológiát.

Mészáros R. Tamás
2023. május 29. 04:33 Világ

Megtérülő ravaszság vagy felesleges kockázat Orbánék stratégiája a külgazdaságban?

A befektetések egyre inkább „baráti" országokban koncentrálódnak, Európában Kína szerepe csökken, Amerikáé nő. Magyarország kilóg a sorból, ami egyes értelmezések szerint ravasz, mások szerint kockázatos dolog.

Banyár József
2023. május 28. 17:35 Élet

A gyermeknevelés luxussá vált, ezt akartuk?

A jövő nemzedék felnevelése a társadalom egyik legfontosabb befektetése, de ezt mintha senki sem akarná tudomásul venni, amikor a gazdaságról vagy a nyugdíjrendszerről van szó.