Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. október 11. 14:47 Vállalat, Világ

Embertelenebbek lesznek a helyi vállalkozók, ha sok multi jelenik meg egy országban

Franciaország a világon elsőként, 2017-ben fogadott el egy olyan jogszabályt, amely kötelezi a multinacionális vállalatokat arra, hogy külföldi működésük során az emberi jogok és az emberhez méltó munkakörülmények betartására odafigyeljenek. A jogszabálynak az a legfőbb érdeme, hogy nem elégszik meg a multik saját törekvéseivel és ígéreteivel, hanem törvényi szintre emeli, vagyis számon kérhetővé teszi a dolgozók helyzetének figyelését. Ráadásul ez az üzleti partnerekre és a helyi beszállítókra nézve is kötelező számukra.

Két évvel a jogszabály életbe lépése után a civilszervezetek egyáltalán nincsenek megelégedve az eredményekkel. Azt állítják, hogy a multik nem szálltak be a játékba, vagyis a törvényi kötelezettség ellenére sem monitorozzák megfelelően az emberi jogok betartatását a leányvállalataiknál. Természetesen az egész kérdés leginkább a fejlődő országokba kitelepült nagy nyugati cégek tevékenységét érinti.

Egy francia kutatócsoport megpróbált közelebb menni a tűzhöz, és általánosságban vizsgálta, hogy a multik jelenléte egy fejlődő gazdaságban milyen hatással van az emberi jogok érvényesülésére. Az 1948-as emberi jogok egyetemes nyilatkozata többek között kimondja, hogy mindenkinek joga van a szociális biztonságra, a megfelelő munkakörülményekre, a pihenésre, a munkaórák megfelelően korlátozott számára és a fizetett szabadságra.

A francia kutatás 120 ezer mexikói munkás adataira épül, a beszélgetéseket 2005 és 2014 között folytatták le, a dolgozók otthonaiban, és anonimitást biztosítva (ami jóval őszintébb eredményekhez vezet, mintha a gyárban kellett volna nyilatkozniuk).

A felmérésnek három fő megállapítása van:

  1. A multik általában jobban betartják, nagyobb mértékben garantálják az emberi jogok érvényesülését, mint a helyi cégek. A multik sokkal kevésbé engedhetik meg maguknak, hogy rossz kép alakuljon ki róluk, mint a helyi vállalkozások, részben azért, mert a civilek, az aktivisták és a fogyasztók részéről is egyre nagyobb nyomás alatt állnak. Ebből a szempontból jó példát mutatnak, és gyakran a helyi cégeket is jobb gyakorlatokra ösztönzik.
  2. A helyi vállalatoknak sokkal kevésbé számít a reputáció, ezért sokkal könnyebben sértik meg a dolgozók alapjogait, de ennek mértéke óriási mértékben függ attól, hogy a helyi szabályok és hatóságok mit engednek meg nekik. A multik gyakorlata ezzel szemben egységes, vagyis nem függ a helyi szabályok betartatásának keménységétől.
  3. Minél több egy régióban a multicég, annál embertelenebbek lesznek a helyi vállalkozások a munkásaikkal.

A harmadik pontnak a kutatók szerint két magyarázata lehet. Az első szerint a multik olyan kemény versenyt támasztanak a helyi cégeknek, amit azok nem bírnak el, és csak úgy tudnak életben maradni, ha megnyirbálják a dolgozók jogait, például csalnak a járulékbefizetéseikkel. A másik szerint a multik jobb munkakörnyezetet és fizetést kínálnak, vagyis elszívják a legjobb minőségű munkaerőt, a helyieknek ezért az alacsonyabb minőségű erőforrás marad, és pont ez az a réteg, amely védtelenebb, vagyis jobban ki lehet használni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA multik és a járadékszedők árnyékában élnek a magyar vállalkozások, de van reményEgy kisebb válság közeledik, ami az államtól függő cégek és a multik meggyengítésével még jót is tehet a saját teljesítményükre alapozó magyar vállalkozásoknak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ dolgozók emberi jogok felmérés Mexikó multik munka Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Vámosi Ágoston
2025. január 17. 09:00 Vállalat, Világ

A Volkswagen tárja ki a kaput kínai riválisai előtt?

Kínai autógyártók érdeklődnek a Volkswagen bezárásra ítélt németországi üzemei iránt, és állítólag van is nyitottság német részről az eladásra.

Jandó Zoltán
2025. január 17. 06:04 Közélet, Vállalat

Nehéz elhinni, de nem jut elég pénz a nagy sportberuházásokra

Egyre kevesebb a milliárdos tao-projekt, ráadásul ezeknél sem tudnak belekezdeni a pénz összegyűjtésébe, mivel rendre kimerül a kormány által biztosított keret.

Vámosi Ágoston
2025. január 16. 14:28 Közélet, Vállalat

Szép lassan bekeríti Budapest belvárosát Tiborcz a szállodáival

Az újabb vásárlással már öt szálloda köthető a miniszterelnök vejéhez a főváros belső részein, pár év múlva pedig kilencre emelkedhet ez a szám.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. január 17. 16:01 Élet, Pénz

Hostelek és panziók nőhetnek ki az Airbnb-lakások helyén Terézvárosban

A hírekbe bekerült szállodává alakítás kevesek számára lehet járható út, de vannak kevésbé költséges lehetőségek is az Airbnb-tiltás megkerülésére.

Vámosi Ágoston
2025. január 17. 14:01 Adat, Pénz

Budapesten, Somogyban és Zalában éreznék meg igazán a külföldiek lakásvásárlásának megnehezítését

A belső pesti kerületekben már 17 százalék a külföldi ingatlanvásárlók aránya. A kínai vevők száma csökkent, az oroszoké növekedett.

Hajdu Miklós
2025. január 16. 16:31 Közélet

Keményebb kézzel terelheti a szakképzés felé a diákokat a kormány

Kevesebb államilag finanszírozott egyetemi hely, nehezített gimnáziumi bejutás lehet a technikumok népszerűsítésének útja az utóbbi napok hírei alapján.