Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. március 21. 14:16 Vállalat

Nehéz feladványt kell megoldani az Emag és az Edigital összeolvadásánál

Egybeolvadna két olyan internetes kereskedő, amelyek a magyar vásárlók körében is a legnépszerűbbek között vannak. Az Extreme Digital és az Emag magyarországi leányvállalata úgy egyesülne, hogy utóbbi létrehoz egy új céget, amelybe az Edigital beolvad.

Ahogy Várkonyi Balázs mondta nekünk, az új cégben 52 százalékos tulajdonrésze lesz a dél-afrikai Naspers csoportnak, vagyis az Emag jelenlegi tulajdonosának.

A maradék 48 százalék Várkonyi és az üzlettársa, Kelemen Gyula kezében lesz, és a két magyar fogja vezetni a társaságot.

A fúziót a Gazdasági Versenyhivatalnak (GVH) is jóvá kell hagynia, az érintettek a megfelelő papírokat már be is adták a hivatalhoz. A GVH nyolc napon belül dönthet arról, hogy részletesebb vizsgálat nélkül engedi az egybeolvadást, vagy elindít egy eljárást, amelyben ki kell derítenie, hogy a két szereplő egybevonása mennyire befolyásolja a piacot.

Valószínű, hogy a vizsgálat el fog indulni, és a legérdekesebb része az lesz, hogy ebben az ügyben mit tekintenek piacnak. Ha ugyanis csak az online kiskereskedelmet nézik, akkor annak évi 1000 milliárd forintra becsült összesített forgalmából a vásárlók körülbelül 50 százalékot költenek el magyar bejegyzésű cégeknél, és ennek a tortának körülbelül 20 százalékát adja az Edigital, de az online és offline értékesítést egybevéve.

Ha úgy döntenek, hogy versenyfelügyeleti szempontból létezik egy különálló online piac, akkor két nagy szereplő egyesül, ha viszont nem lehet elválasztani az internetes kereskedelmet a hagyományostól, akkor két kis cégről lesz szó, amelyek egybevonása nem sok vizet zavar.

Várkonyi szakmai alapon sokkal inkább hajlik arra az értelmezésre, hogy nincs önálló online kiskereskedelem. Különösen az Edigital esetében, mert ahogy mondja, a cég az internetes felületét (boltját) szándékosan és nagyon hatékonyan használja arra, hogy a vevőket offline vásárlásra késztesse.

A fizikailag is létező boltok forgalmának több mint fele ilyen vásárlásból származik.

Az értékelést az is nagyon meg fogja nehezíteni, hogy a magyarok által online felületeken elköltött évi 1000 milliárd forintból körülbelül 500 milliárd olyan áruházakba áramlik, amelyek nem Magyarországról szállítanak. Míg az Edigital egy minden szempontból magyar cég, a vele egyesülő Emag például sokkal kevésbé, hiszen ők döntően Romániából szervezik a kereskedelmet.

A versenyhivatalnak tehát egy olyan többismeretlenes egyenletet kell majd megoldania, amelyben az online-offline és az ezt átfedő magyar-külföldi kérdést is meg kell válaszolnia.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAzt hittük, az internetes boltok olcsóbbak, de elkezdtek összejátszaniA gépek megtanulták egymással összejátszva növelni a kereskedők profitját, a szabályozás lemaradt a technológia mögött.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Edigital Emag fúzió gvh kiskereskedelem online Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Bucsky Péter
2024. április 4. 04:34 Közélet, Vállalat

Egyre több rossz hitel mögé kell beállnia az államnak, hogy a magyar cégek forráshoz jussanak

Főleg az agrárvállalkozásoknál tolják az állami kezességvállalást annak ellenére is, hogy a hitelfelvevők egyre jelentősebb része végül nem tud törleszteni.

Hajdu Miklós
2024. március 31. 04:32 Élet, Vállalat

Hosszú út vezetett odáig, míg ismét magyar céghez kerül a Boci csokoládé

Élénk visszhangot váltott ki, amikor a Nestlé húsz éve Csehországba vitte az édesség gyártását, amelynek eredete közel száz évre vezethető vissza.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Kiss Péter
2024. április 11. 04:34 Pénz

A kínai ingatlanpiaci válság Amerikával ellentétben nem fog rendszerszintű krízissé fajulni

Az ország új növekedési modellje már nem az ingatlanpiacra fog támaszkodni, így annak gazdasági súlya tovább csökken, és ez a részvénypiacra is hatással lesz.

Hartvig Áron
2024. április 10. 04:34 Közélet

Ezentúl csak akkor lesz napelem a magyar háztartásokban, ha a hozzá tartozó akkumulátorra nagy támogatás jár

A jelenleg zajló háztartási napelempályázat egy dolgot már a lezárása előtt bizonyított: akkumulátorok nélkül többé nem kerülnek napelemek a háztetőkre.