Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. december 5. 16:26 Vállalat

Hirtelen előkerült 30 ezer vállalkozás, ahol látszólag senki nem dolgozik

Egyik évről a másikra több mint hatszorosára nőtt azoknak a vállalkozásoknak a száma Magyarországon, amelyeknél a foglalkoztatottak száma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint nulla. A KSH becslése alapján 2016-ban ilyenből kevesebb mint hatezer volt, tavaly azonban már 35 ezernél is több.

Bár ebben a szegmensben korábban is voltak éles mozgások – 2014-ben például közel 10 ezerről kétezer környékére csökkent az alkalmazott nélküli vállalkozások száma -, a mostani ugrás azonban így is kiemelkedő. Ezzel pedig az összes hazai vállalkozás körében is érdemivé vált a 0 főt foglalkoztatók aránya: két éve még csak százból egy volt ilyen, most viszont már minden huszadik.

A változás oka nem az, hogy a cégek tömegével kezdték el kirugdosni az embereket. Miközben ugyanis az alkalmazott nélküli vállalkozások száma megugrott, a többi létszám-kategóriában nem volt érdemi változás. Ennek megfelelően az összes vállalakozás száma is nőtt, ráadásul szinte pont ugyanannyival, mint a foglalkoztatott nélkülieké.

 

Mivel a rejtélyes ugrást első ránézésre semmivel nem sikerült magyaráznunk (a KSH módszertana sem módosult egyik évről a másikra), ezért megkérdeztük a statisztikai hivatalt, hogy ők milyen változást tapasztaltak. A válaszból az derült ki, hogy véletlenül sem fantomcégekről van szó, egyszerűen azoknak az egyéni vállalkozásoknak a száma ugrott meg, ahol nem főállásban és nem egész évben dolgozik maga a vállalkozó.

A KSH magyarázata szerint ugyanis, ha egy szervezet éves átlagos állományi létszáma nulla, az nem azt jelenti, hogy az év egy hónapjában sem volt foglalkoztatott a szervezetnél, hanem azt, hogy az adott évben legfeljebb öt hónapig foglalkoztatott maximum egy embert. A nem tartós foglalkoztatásnak lehet az az oka, hogy a vállalkozás időközben megszűnt, de az is, hogy a vállalkozó nem főállásban dolgozott ott.

A statisztikai hivatal egy algoritmus alapján az árbevételből becsli, hogy mennyit dolgozhatott a vállalkozó. Mint magyarázták: ez „a becslő algoritmus csak bizonyos árbevételkorlát elérése esetén feltételezi, hogy megvolt a legalább hat havi személyes közreműködése az egyéni vállalkozónak, amely alapján az éves átlagos állományi létszám kerekített nagysága már eléri az 1 főt”.

Az ilyen apró, minimális bevételt produkáló vállalatok számának megugrását pedig elsősorban a kisadózó vállalkozások tételes adójának (a KATA-nak)*Ennek az adózási formának az a lényege, hogy a vállalkozó egy havi egyszeri 25 vagy 50 ezer forintos összeg megfizetésével az iparűzési adó kivételével kivált minden más járulékot és vállalkozást terhelő adót. az értékhatár-emelése okozta. Ezt az adózási formát korábban csak 6 millió forintos éves bevételig lehetett választani, 2017-ben azonban az értékhatárt a duplájára növelték, így valószínűleg többeknek vált vonzóvá. Legalábbis erre utal, hogy a KSH a KATA hatálya alá tartozó egyéni vállalkozók esetében tapasztalta a szervezetek számának növekedést.

 

Más kérdés, hogy az adatok alapján a többség nem használja ki ezt a bevételi határt. A közel 36 ezer 0 fős vállalkozás 2017-ben együttesen 199 milliárdos árbevételt ért el, ami 5,5 milliós átlagot jelent. Így ennek a vállalkozói körnek a gazdasági súlya sem túl nagy: az összes céges árbevétel mindössze 0,2 százalékát termeli, míg az előállított hozzáadott értékben 0,3 százalékos a részesedése.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat foglalkoztatott isadózó vállalkozások tételes adója KATA KSH vállalkozás Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Bucsky Péter
2024. április 4. 04:34 Közélet, Vállalat

Egyre több rossz hitel mögé kell beállnia az államnak, hogy a magyar cégek forráshoz jussanak

Főleg az agrárvállalkozásoknál tolják az állami kezességvállalást annak ellenére is, hogy a hitelfelvevők egyre jelentősebb része végül nem tud törleszteni.

Hajdu Miklós
2024. március 31. 04:32 Élet, Vállalat

Hosszú út vezetett odáig, míg ismét magyar céghez kerül a Boci csokoládé

Élénk visszhangot váltott ki, amikor a Nestlé húsz éve Csehországba vitte az édesség gyártását, amelynek eredete közel száz évre vezethető vissza.

Fontos

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.