Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. november 20. 15:23 Vállalat

Fény derült az aranykereskedelem egyik legrégebbi titkára

Az arany nemzetközi kereskedelme sokak szemében misztikus ködbe burkolózó tevékenység, ami táptalajt ad az összeesküvés-elméleteknek is. Ezért esetenként maguk a résztvevők is felelősek, hiszen például a londoni aranypiac 1676-ig vezeti vissza a gyökereit, és azóta nem lehetett tudni, hogy mennyi nemesfém cserél gazdát a brit főváros kereskedői között.

Ez most megváltozott, miután a londoni aranykereskedelmi szövetség nyilvánosságra hozta az arany és az ezüst tőzsdén kívüli forgalmát. Pontosabban egyelőre egyetlen hétről van szó, de ebben az esetben már ez is radikális transzparenciának számít. Az adatok nagy meglepetést okoztak, kiderült ugyanis, hogy alaposan felülbecsülték korábban a londoni forgalmat.

Korábbi, közvetett adatok alapján az Arany Világtanács úgy számolt, hogy egy napon 101,6 és 234,2 milliárd dollár arany cserélhet gazdát Londonban. 

Erre most kiderült, hogy valójában csak 36,9 milliárd ez az érték, legalábbis ennyi volt a szóban forgó hét átlaga.

Az ezüst forgalma ehhez képest eltörpül, csak 5,2 milliárd dollárt tesz ki.

Ennek az egyik érdekessége, hogy eszerint az arany New York-i forgalma nagyobb, mint a londoni. Ez azért meglepő, mert a brit főváros számít az első számú nemzetközi aranykereskedelmi központnak. Igaz, az eredmény változhat, ha hosszabb időre vonatkozó adatsor is ismert lesz. A szövetség vezérigazgatója a Bloombergnek azt mondta, hogy miután összegyűlik három hónap adatsora, naponta fogják publikálni a forgalomra vonatkozó információt.

A szövetség egyébként nem teljesen önkéntesen döntött úgy, hogy felhagy a több évszázados titkolózással. Néhány tagját az árak manipulálásával és azzal vádolták, hogy illegális bányákból származó arannyal kereskedik. A bizalom visszaszerzését nem csak az adatszolgáltatás bevezetése szolgálja. Ennek érdekében közölni fogják a tárolókban lévő nemesfém mennyiségét, és korszerűsítik az árveréseket, amelyeket évtizedeken át telefonon tartottak. Arra is keresik a megoldást, hogy az arany teljes útja nyomon követhető legyen a bányától kezdve, de ezzel kapcsolatban még nem jelentettek be semmilyen intézkedést.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkGazdag aranylelőhelyet találtak, 90 kilós aranyröggelEgy nyugat-ausztráliai bányában négy nap alatt 3 milliárd forint értékű aranyat hoztak a felszínre egy mindössze körülbelül háromszor három méteres területről.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat arany Arany Világtanács aranykereskedelem London Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Bucsky Péter
2024. április 4. 04:34 Közélet, Vállalat

Egyre több rossz hitel mögé kell beállnia az államnak, hogy a magyar cégek forráshoz jussanak

Főleg az agrárvállalkozásoknál tolják az állami kezességvállalást annak ellenére is, hogy a hitelfelvevők egyre jelentősebb része végül nem tud törleszteni.

Hajdu Miklós
2024. március 31. 04:32 Élet, Vállalat

Hosszú út vezetett odáig, míg ismét magyar céghez kerül a Boci csokoládé

Élénk visszhangot váltott ki, amikor a Nestlé húsz éve Csehországba vitte az édesség gyártását, amelynek eredete közel száz évre vezethető vissza.

Fontos

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.