Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. szeptember 30. 10:57 Élet, Vállalat

Lehet, hogy hamarosan nem vesszük meg, csak kölcsönözni fogjuk a ruháinkat

Amint azt korábban részletesen bemutattuk, a fejlett világban ma már jóval több ruha kerül a boltokba, mint amennyit el lehet adni, és a vezető boltláncok tonnaszámra küldik vissza Ázsiába az el nem adott darabokat. Ott külön iparág alakult arra, hogy felaprítsanak vagy elégessenek olyan ruhadarabokat, amelyeket soha senki egyetlen percig sem hordott.

A felesleg keletkezésének legfőbb oka, hogy a fejlett világban az emberek ma már sokkal gyorsabban cserélik a ruhatárukat, mint régebben. Lassan eljutottunk oda, hogy egy évben már a négy évszaknál is gyakrabban vesznek új ruhadarabokat.

A divatban maradás és a környezettudatos vásárlói szemlélet egybeolvasztására a BBC mutat be egy megoldást: Kínában a YCloset nevű induló társaság a tömeges ruhakölcsönzésben látja az iparág jövőjét.

A kölcsönzéstől egyelőre sokan idegenkednek, mert nem tudják elképzelni, hogy olyan ruhákat hordjanak, amelyeket előttük mások is viseltek. A turkálókhoz hozzászokott magyar vásárlóközönségnek azonban aligha kell magyarázni, hogy egy alig viselt ruhadarab másodlagos hasznosítása nagyon is életszerű megoldás lehet.

A YClosetnek több amerikai és brit előképe van, ilyen például a Rent the Runway, a Le Tote vagy a Girl Meets Dress. Ezek már nemcsak egyszeri ruhakölcsönzést kínálnak, hanem olyan előfizetéses megoldásokat is, amelyekben egy bizonyos havidíjért lehetővé válik a teljes ruhatár rendszeres, például hetenkénti cseréje.

A kölcsönzés elterjedése arra késztethetné a ruhagyártókat, hogy tartósabb darabokat készítsenek, hiszen a kölcsönzőcégek profitja akkor nőne, ha minél többször ki tudnák adni ugyanazokat a ruhákat. Ez pedig tovább javítaná az egész iparág környezettudatosságát.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiért égetik el tonnaszámra az el nem adott ruhákat a boltláncok?Pár éve a fejlett világban évente 20 ruhadarabot vásárolt egy átlagos vevő, ma 68-at, és az évszakoknál gyorsabban cseréli le a ruhatárát.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Vállalat bolt Kína kölcsönzés ruha YCloset Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Váczi István
2024. április 3. 15:52 Élet

Új korszak előtt a G7

Ahogy múlt héten beszámoltunk róla, új tulajdonoshoz kerül portálunk, ez a folyamat ma lezárult, így új kiadó működteti tovább a G7-et.

Debreczeni Anna
2024. április 3. 10:22 Adat, Élet

Lettországban él a legtöbb, Görögországban a legkevesebb gyermek állami gondozásban lakosságarányosan

Magyarországon a 20 463 állami gondozott gyermek 70 százaléka családoknál, 30 százaléka intézményekben élt a 2021-es adatok szerint.

Fontos

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Kiss Péter
2024. április 11. 04:34 Pénz

A kínai ingatlanpiaci válság Amerikával ellentétben nem fog rendszerszintű krízissé fajulni

Az ország új növekedési modellje már nem az ingatlanpiacra fog támaszkodni, így annak gazdasági súlya tovább csökken, és ez a részvénypiacra is hatással lesz.