Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. szeptember 24. 13:40 Vállalat

Rég nem látott, 100 dollár feletti olajárral kezdenek számolni

Közel négyéves csúcsra, 80 dollár fölé drágult a Brent olajfajta ára, miután a kőolaj-exportáló országok vonakodtak elkötelezni magukat a kitermelés felfuttatása mellett. A piacon egyre többen számítanak arra, hogy ismét 100 dollár fölé emelkedik az energiahordozó árfolyama, amire ugyancsak nem volt példa 2014 óta.

A Bloomberg által megszólaltatott elemzők arra számítanak, hogy a következő hónapokban egyre inkább éreztetik hatásukat a piacon az Irán ellen fokozatosan életbe lépő amerikai szankciók. Ezek az energiaipart csak novemberben érik el, de az eddigi vásárlók fokozatosan fordulnak más források felé. A jelek szerint hiába volt a fogadkozás számos ország részéről, hogy ellenállnak az amerikai intézkedéseknek, valójában senki nem akarja megkockáztatni, hogy elveszítse hozzáférését az amerikai pénzügyi rendszerhez és azzal együtt a dollárhoz. Ennek tudható be, hogy míg a büntetőintézkedések utáni első becslések az iráni napi olajexport 300-700 ezer hordós visszaeséséről szóltak, ma már inkább 1,5 millióra számítanak.

Ez ugyan nem tűnik túl soknak a világ nagyjából 100 millió hordós napi fogyasztásához képest, de közben a venezuelai kitermelés is fokozatosan csökken az ország gazdasági összeomlása miatt, a kettő együtt pedig már érzékelhetően visszaveti a kínálatot.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz államcsőd után már az olajjal is trükközhetnek VenezuelábanVagy teljesen összeomlott az ország olajipara, vagy csak félig, de az biztos, hogy komoly gondok vannak. Közben az USA világelsőségre tör.

Közben az amerikai kitermelés ugyan folyamatosan nő, de a szállítási kapacitások egyelőre elégtelenek, és munkaerőhiánnyal is küzdenek a cégek. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és Oroszországgal pedig azt mondja: rendelkezik a szükséges tartalékkapacitással, de nem megy elébe az igényeknek. Vagyis nem zavarja őket a magasabbra kúszó ár. Ez egyébként azért merülhet fel egyáltalán, mert a kellemetlenül drága olaj csökkenti a fogyasztást és ösztönzi a helyettesítő technológiák fejlesztését.

A tartósan 80 dollár feletti olajárak gyorsan éreztetnék hatásukat a hazai benzinkutakon is. A másik külső árbefolyásoló tényező, a forint-dollár árfolyam ugyanis valószínűtlen, hogy jelentősen a magyar deviza javára változzon mostanában, hiszen a Magyar Nemzeti Bank egyelőre kitart laza monetáris politikája mellett, az amerikai Fed viszont vélhetően tovább emeli a kamatot, erősítve a dollárt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkLassan, de egyre közelebb lopakodik a jegybanki szigorNagyon úgy néz ki, hogy vége lesz az évek óta tartó monetáris lazulásnak.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Irán olaj OPEC szankciók usa Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. október 2. 14:32 Közélet, Vállalat

Már a sokkok nélküli, lassított kimúlás lehet a fő cél a Dunaferr történetében

A vasmű egyre fogyó maradékába továbbra sem sikerül életet lehelni, a kormány a társadalmi-politikai veszteség minimalizálására törekedhet.

Torontáli Zoltán
2024. október 2. 04:39 Pénz, Vállalat

Jöhet a napelemesek ellenlépése, nem az állami közműveknek adják el az áramot

Az MVM öt forintos átvételi árral szúrja ki a napelemesek szemét, egy most induló magáncég az áramot a tőzsdén eladva jóval többet kínálhat.

Jandó Zoltán
2024. október 1. 11:04 Vállalat, Világ

Magyar cég logójával a karján írt történelmet a szlovén Tadej Pogačar

A Mol helyi leányvállalata május óta a szlovén válogatott bronzfokozatú szponzora. Bár a magyar kerékpársport is egyre sikeresebb, itthon nem tolonganak a támogatók.

Fontos

Váczi István
2024. október 4. 11:43 Közélet

A minimálbért már euróban számolja Orbán Viktor, de mi lesz közben a forinttal?

Ha komolyan vesszük a miniszterelnök szavait és a minimálbér szintjére kitűzött célt, abból 450 forintos euróárfolyam adódik hároméves távlatban.

Bucsky Péter
2024. október 4. 05:22 Közélet

Kétséges a megtérülése, mégis egyre csak nő a külföldi egyetemisták ösztöndíjkerete

Évi tízmilliárdokat költ arra a kormány, hogy fejlődő országokból Magyarországra hozzon egyetemistákat, de végzés után nem ösztönzi, hogy itt is helyezkedjenek el.

Torontáli Zoltán
2024. október 3. 10:59 Közélet, Pénz

A bankok azonnal elkezdték áthárítani az új adót, amit a nyakukba kaptak

A devizaváltásra vonatkozó illeték a jegybank szerint nem fogja úgy emelni az inflációt, ahogy a tranzakciós illeték emelése. Kérdés, hogy mit lép a Revolut, a Wise és a hasonló, határokon átnyúló fintech szereplők.