Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. június 14. 09:22 Pénz, Vállalat

Tízszer annyit dolgozol egy iPhone-ért, mint egy svájci

Kizárólag néhány feltörekvő, többnyire afrikai vagy ázsiai ország nagyvárosában kell többet dolgozni egy iPhone-ért, mint Budapesten. A magyar fővárosban tíz hetet kell melózni az Apple ikonikus termékének megvásárlásához, miközben Zürichben kevesebb mint egyet.

A sajátos iPhone-indexet egy nagyobb kutatás keretében az UBS állította össze. A svájci bank a világ 77 nagyvárosában mérte fel a jövedelmi viszonyokat, a vásárlóerőt valamint az árszintet, és ezeket elemezte különböző aspektusból. Ebből a felmérésből derült ki az is, hogy a világon Dohában a legdrágább a kávé, miközben a dél-európai országok lakóinak még a magyaroknál is kevesebbet kell fizetnie érte.

Az iPhone-index elég jól mutatja a különbséget az egyes országok bérszínvonala között. Bár az árban itt is lehetnek eltérések, azok közel sem akkorák, mint egy helyben előállított terméknél vagy egy szolgáltatásnál. Így itt az árak közötti különbség hatása jobban kiszűrhető.

 

Budapest a 77 városból mindössze a 65. helyen végzett. A nyugat-európai, az amerikai és a fejlett ázsiai városokban rosszabb esetben is harmad-negyed annyit kell dolgozni egy iPhone-ért, mint itthon, de még a régiós országok fővárosaiban is sokkal kevesebb munkával össze lehet szedni a telefon árát.

Az UBS szerint míg Budapesten 399 órára (azaz 50 munkanapra) van szükség ehhez, addig Ljubljanában 206, Varsóban 269, Prágában pedig 276 is elég. Egy hajszállal még Bukarest is a magyar főváros előtt végzett. Mindössze egyetlen európai várost sikerült megelőznünk, Kijevet.

 

Az adatokat azonban több szempontból is érdemes óvatosan kezelni. A gyenge szereplés magyarázata részben lehet az, hogy Magyarországon kifejezetten drága az iPhone. A közel két és fél hónapi munka azonban így is soknak tűnik, a jelenlegi árak mellett ugyanis 120-150 ezer forint közötti bér adódna belőle. Ez pedig még az országos átlagnál is jóval alacsonyabb, nemhogy a budapestinél.

A jövedelmek alulbecslésének egyik oka valószínűleg az, hogy az UBS nem az átlagfizetéseket nézte, hanem 15 kiválasztott szakma esetében vizsgálta a kereseteket. Ezek között pedig több olyan van, amely itthon kifejezetten alulfizetettnek számít (legalábbis papíron), mint például az építőmunkás, a tanító, az ápoló, a titkárnő vagy éppen orvosi asszisztens. Az ilyen állások esetében pedig valószínűleg jóval nagyobbak a zürichi és budapesti fizetések közötti eltérések, mint az átlagbéreknél.

Egyébként nem csak az iPhone árát tart sokáig itthon összeszedni, egy Big Mac-ért is nagyon sokat kell dolgozni nemzetközi összevetésben Budapesten. Egészen pontosan 55,6 percet, szemben a hongkongi és tajpeji 12-vel, a müncheni 16-tal, a ljubljanai 22-vel vagy a bukaresti negyvennel.

 

A szolgáltatásoknál azonban már nem ennyire rossz a helyzet. Egy férfi hajvágásért például két és fél órát kell melózni, ami a 77 városból csak a 39. legmagasabb.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat árszínvonal Big Mac iPhone kereset UBS Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Váczi István
2025. április 16. 11:59 Pénz

Idegesek a befektetők, Argentína lesz az Egyesült Államokból?

Sok évtizedes bizalmat kezdett ki Donald Trump kaotikus gazdaságpolitikája, aminek következményeit Magyarországon is érezhetjük.

Avatar
2025. április 15. 16:57 Pénz

Az osztrák hütte egyre drágább a magyar síelőknek

Ha így haladunk, lassan tényleg luxus lesz a síelés, vagy mehetünk az olcsóbb terepekre.

Jandó Zoltán
2025. április 14. 10:20 Közélet, Pénz

Eladták Esztergom egykori első kórházépületét

Az önkormányzatnak még elővásárlási joga van, a helyiek szerint élni is kellene vele.

Fontos

Torontáli Zoltán Jandó Zoltán
2025. április 16. 05:45 Közélet

Tele vannak a raktárak eladatlan hússal és tejjel, és ez nagyon sokba fog kerülni

Óriási költségekkel jár, hogy a száj- és körömfájás miatt beragadt az export, és nagy a bizonytalanság abban, hogy milyen kárenyhítést kapnak a piaci szereplők.

Váczi István
2025. április 15. 12:55 Világ

Trump megértő Oroszországgal, mégis ő a legnagyobb veszély az orosz gazdaságra

Ha a vámháborús káosz miatt tovább esik az olajár, az nehezen megoldható feladat elé állítja az utóbbi években jól vizsgázó orosz gazdasági vezetést.

Vámosi Ágoston
2025. április 15. 05:50 Közélet

További uniós pénzeket sodort veszélybe a tegnapi alkotmánymódosítás

Jelen állás szerint már senki sem tudja kiszabadítani a felfüggesztett uniós pénzek jelentős részét, sőt az akadályok száma csak nő.