Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. május 9. 10:40 Vállalat, Világ

Minél több olajat vesz egy ország egy másiktól, annál több fegyvert ad el neki

Nem szokták elismerni, hogy egyes országok olajért cserébe fegyvert adnak el, vagyis közvetlen bilaterális megállapodás szerint folyik ezeknek az áruknak a kereskedelme. Ilyen konkrét megállapodások ugyan tényleg nem nagyon vannak, a University of Warwick kutatóinak új munkájából azonban kiderül, hogy az elv közvetetten mégis egyértelműen érvényesül.

A munkát, amelynek eredményeit a The Conversation cikkében tették közzé, a nemzetközi fegyverkereskedelem és olajpiac nagy adatbázisainak összevetésével végezték el, és két fontos megállapításra jutottak. Az egyik szerint minél több olajat importál egy fejlett ország egy olajban gazdag másik országtól, annál több fegyvert juttat neki (jellemzően eladásról van szó, de néha előfordul gazdasági-politikai okokból szervezett ingyenes juttatás is).

A másik megállapítás, hogy nem csak két ország kereskedelmére vonatkozóan lehet összefüggést találni, hanem általánosan is. Ez azt jelenti, hogy minél inkább függ egy fejlett ország gazdasága az olajtól, annál inkább jellemző, hogy ösztönzi a fegyverexportját minden olajtermelő országba.

Utóbbi jelenség magyarázata, hogy az olajpiacnak kitett gazdaságoknak komoly érdeke fűződik a szektor stabilitásához. Néhány nemzetközi konfliktus, például az Öbölháború vagy az Iraki háború is rámutatott arra, hogy ha az olajpiaci láncnak akár csak egy-egy eleme borul, akkor az globálisan is instabilitáshoz, illetve áremelkedéshez vezet. Ezt szeretnék elkerülni.

Az összefüggés egyértelműségét a kutatók az olajkészletek felfedezésével is bizonyítják. Számaik szerint ugyanis az az ország, amelyről hirtelen kiderül, hogy nagyobb készlet felett rendelkezik, 56 százalékkal azonnal meg tudja emelni az olajfüggő országokból származó fegyverimportját.

A lényeg tehát a kutatók szerint az, hogy a fegyverkereskedelem egyértelműen az olajhoz való stabil hozzáférés egyik kulcsfontosságú eszköze. Nem mintha eddig nem erről lett volna meggyőződve a közvélemény, de most már számokkal is vastagon alátámasztható az állítás.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ export fegyver import olaj Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Nagy Zsolt
2024. március 26. 04:37 Vállalat

Dollármilliókat spórol a gyártóknak egy magyar fejlesztés, ami megmutatja, hogyan lehetnek extra hatékonyak

Az EPIC Innolabs adatelemzéssel és szimulációk készítésével segíti a termelés optimalizálását többek között olyan multiknak, mint az Audi vagy az Apollo Tyres.

Torontáli Zoltán
2024. március 20. 12:40 Adat, Vállalat

Egyre összetettebb problémát jeleznek a magyarországi munkaerőköltség, bér és árfolyam adatok

Gyors ütemben nő Magyarországon a munkaerő költsége, euróban nézve is, a dolgozók azonban még nagyobb béremelést szeretnének. Mi lesz így ebből?

Torontáli Zoltán
2024. március 14. 09:11 Vállalat

A Bookingot milliárdokra büntette a GVH pszichés nyomásgyakorlás miatt, mit fog csinálni most a Temuval?

A Booking nyomásgyakorlása piskóta a Temu gyakorlatához képet, sőt ez a fajta marketing a Temu működésének lényege. Ezt kaszálhatja el a magyar hatóság a magyar e-kereskedők panaszára indított eljárásban?

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. március 27. 17:22 Adat, Világ

Ne azt nézd az új GDP-adatokban, hogy Románia előttünk jár, van benne sokkal érdekesebb is

Már nem érdemes arról beszélni, hogy Ausztria elérhetetlen messzeségbe került, reménytelenül loholunk Csehország, Szlovénia vagy Litvánia után.

Elek Péter
2024. március 27. 04:34 Pénz

Tényleg olyan fantasztikus a világ első számú sztárrészvénye?

Eddig nagyon jó és meggyőző sztori volt az Nvidia, de merész dolog azt feltételezni, hogy növekedése a következő években is töretlen marad.

G7.hu
2024. március 26. 19:00 Közélet

Új tulajdonoshoz kerül a G7

A Telex vezetői által alapított Gazdrovat Kft.-hez kerül a G7 gazdasági portál.