Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. április 9. 13:41 Pénz, Vállalat

Négyből három magyarnak nincs elég pénze egészségügyi szolgáltatásokra

Miközben az Európai Unióban a háztartások 71 százalékának nem okoz gondot az egészségügyi szolgáltatások finanszírozása, Magyarországon épp fordított a helyzet. Az Eursotat az egészség világnapja alkalmából elevenítette fel egy 2017 végi kutatását. Eszerint 2016-ban az uniós állampolgárok 31 százaléka nagyon könnyen, 18 százaléka könnyen, 22 százaléka pedig viszonylag könnyen ki tudta gazdálkodni a szakorvosi konzultációk, kezelések, vényköteles gyógyszerek vagy fogorvosi vizsgálatok és kezelések költségét.

Az egyes tagállamok között azonban elég komoly különbségek vannak, Magyarország pedig igencsak hátul kullog ezen a listán. Nálunk – az uniós közel egyharmaddal szemben – mindössze a lakosság 0,4 százaléka mondta azt, hogy nagyon könnyen össze tudja szedni ilyen szolgáltatásokra a pénzt.

Ezzel szemben a megkérdezettek 74 százaléka úgy nyilatkozott, hogy gondot okoz számára ezeknek a kiadásoknak a fedezése. Ennél magasabb arányt kizárólag Görögországban mértek, igaz ott 90 százalékot.

 

Ami nálunk 74 százalék, a tagállamok negyedében kevesebb, mint 20: Finnországban, az Egyesült Királyságban, Németországban, Svédországban, Dániában, Litvániában és Luxemburgban is elérte a 80 százalékot azoknak az aránya, akik könnyedén kicsengetik az egészségügyi ellátásuk ellenértékét.

Érdekesség, hogy a románok több, mint fele is úgy nyilatkozott, hogy nagyon könnyen veszi ezt az akadályt, ami elég jól rávilágít a felmérés problémáira is. A kutatás eredményeire ugyanis (a jövedelmi viszonyok és az egyes országok egészségügyi rendszere mellett) az is hatással lehetett, hogy ki miként értelmezte a kérdést. A románok például egész biztos könnyen fedezni tudják az ingyenes ellátást, csak az éppen messze a legrosszabb egész Európában.

 

A magyar számokat két dolog mozdíthatta el ennyire negatív irányba: a hálapénz rendszere, és az, hogy a rengeteg problémával küzdő állami egészségügy helyett egyre többen kényszerülnek a magánszektort választani. Míg azonban Nyugat-Európában ez utóbbi nem jelent gondot, addig keleten vagy fel sem merül (lásd Románia egy jelentős része), vagy nem tudjuk kifizetni (Magyarország).

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat egészségügy Európai Unió Eurostat Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.