Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. április 1. 07:27 Vállalat

Ezek a gyógyszerek hozták tavaly a legtöbb pénzt

Soha egyetlen gyógyszer sem hozott annyi pénzt gyártójának egy éven belül, mint tavaly a Humira nevű készítmény az Abbvie-nek – derül ki a Pharmacompass összesítéséből, amiben a legnagyobb bevételt hozó gyógyszereket összesítették. Az elsősorban ízületi gyulladások kezelésére használt szer forgalma 2017-ben elérte a 18,9 milliárd dollárt (jelenlegi árfolyamon 4784 milliárd forint). Ez annyira magas összeg, hogy a második és a harmadik legnagyobb bevételt generáló gyógyszer összesen sem hozott ennyit.

A toplista egyébként elég jól mutatja a trendeket. A tíz legkeresettebb termék közé a Humirán kívül még két immunológiai betegségek kezelésére szolgáló szer, két véralvadásgátló és négy onkológiai készítmény került be. Az egyetlen olyan gyógyszer a Top 10-ben, amely nem ebbe a három kategóriába tartozik, a szembetegségek gyógyítására használt Eylea. Ez tavaly még nem szerepelt a tízes listán.

 


A Humira 2017-es teljesítményével a második olyan gyógyszer lett, amelynek mindenkori árbevétele átlépte a 100 milliárdos határt. Erre eddig kizárólag az amerikai Pfizer ismert koleszterincsökkentője, a Lipitor volt képes, igaz, utóbbi már 150 milliárdnál tart. Éven belül azonban még ez utóbbi készítmény sem hozott akkora bevételt, mint most a Humira. A Lipitor legjobb évében, 2006-ban 12,9 milliárd dollár értékben fogyott.

 

A listán egyébként nagyon komoly mozgás nem volt. Az Eliquis növekedett a legnagyobb mértékben (másfélszereződött a forgalma), míg a legnagyobb vesztes a tavaly még második helyen szereplő Harvoni volt, ami ezúttal a 15 legnagyobb bevételű gyógyszer közé sem került be. A 18 éves és idősebb felnőttek krónikus hepatitisz C vírusfertőzésének kezelésére használt készítményből alig feleannyi fogyott, mint egy évvel korábban. A hatalmas esés magyarázata, hogy bár a termék szabadalmi védettsége elvileg még nem járt le, a piacon megjelentek olcsóbb termékek, amik erősen visszavetették a keresletet a Gilead nevű gyártó legfontosabb termékének számító Harvoni iránt.

Ha a 2017 nem is hozott látványos változásokat, az idén már lehet ilyen. Az szinte biztosnak tűnik, hogy a Humira nem javítja tovább tavalyi rekordját, a gyógyszer szabadalmi védettsége ugyanis Európában 2018-ban lejár. Ez azt jelenti, hogy az egyik legfontosabb piacon megjelenhetnek az azonos hatóanyagú, úgynevezett generikus készítmények, ilyenkor pedig mindig bezuhan az adott eredeti gyógyszer iránti kereslet.

 

A Lipitor esete jól szemlélteti ezt a folyamatot. A koleszterincsökkentő még a szabadalom kifutásának évében, 2011-ben sem járt messze a 10 milliárd dollártól, a következő esztendőkben azonban ennek már csak ötödét hozta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Bucsky Péter
2024. április 4. 04:34 Közélet, Vállalat

Egyre több rossz hitel mögé kell beállnia az államnak, hogy a magyar cégek forráshoz jussanak

Főleg az agrárvállalkozásoknál tolják az állami kezességvállalást annak ellenére is, hogy a hitelfelvevők egyre jelentősebb része végül nem tud törleszteni.

Hajdu Miklós
2024. március 31. 04:32 Élet, Vállalat

Hosszú út vezetett odáig, míg ismét magyar céghez kerül a Boci csokoládé

Élénk visszhangot váltott ki, amikor a Nestlé húsz éve Csehországba vitte az édesség gyártását, amelynek eredete közel száz évre vezethető vissza.

Fontos

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.