Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2017. november 23. 16:10 Élet, Vállalat

Százmilliárd forintért vinnék a Newcastle-t, de ezzel a kanyarban sincsenek

Újabb európai focicsapat kerülhet arab befektetők kezébe: a Manchester City és a Paris Saint-Germain után a Newcastle-t is közel-keleti üzletemberek vehetik meg. A szarkák becenevű csapatra a napokban tett hivatalosan is 300 millió fontos (azaz jelenlegi árfolyamon 105 milliárd forintos) vételi ajánlatot a PCP Capital Partners befektetési társaság.

A vállalat annak az Amanda Staveleynek az érdekeltsége, aki leginkább eddig is közel-keleti kapcsolatairól volt ismert a londoni üzleti életben. A gazdasági válság kitörését követően ő hozta például össze azt az üzletet, amelynek keretében a katari állami befektetési alap, illetve a katari és az abu-dzabi-i uralkodó család 7,3 milliárd fontot fektetett a komoly pénzügyi gondokkal küzdő brit bankba, a Barclaysba, és ami épp a közelmúltban kavart hatalmas botrányt Londonban. Sőt, a futball területén sem ez lenne első hasonló ügylete a PCP vezetőjének: az üzletasszonynak abban is szerepe volt, hogy 2008-ban Sheikh Mansour Bin Zayed Al Nahyan vette meg a Manchester Cityt.

A közel-keleti üzleti körök lassan egy évtizede öntik a pénzt az európai futballba. Nem csak tulajdonosként, szponzorként is egyre aktívabbak a térség cégei, amelyek így próbálják megmutatni a fejlett világnak, hogy léteznek. Ugyanez egyébként a befektetőkre is igaz, nekik sok esetben a kapcsolati tőke és a pénzmozgatás megkönnyítése miatt fontosak az ilyen üzletek.

A PCP állítólag egy hónapja tárgyal a szarkák becenevű csapat jelenlegi tulajdonosával, Mike Ashleyvel. Az szinte biztos, hogy eladási szándék van, Ashley ugyanis már októberben jelezte: szíve szerint túladna a Newcastle-n. Még el kell fogadnia a 300 milliós ajánlatot, ennél ugyanis eredetileg 80 millió fonttal többet szeretett volna kapni a klubért – de biztosan jól fog keresni, hiszen tíz évvel ezelőtt 134,4 millió fontért vette az együttest. Ez azt jelenti, hogy a PCP által kínált összeggel 8 százalék feletti éves hozamot érne el a befektetésen.

A 105 milliárd forintos összeg magyar szemmel hatalmasnak tűnhet, hiszen itthon más nagyságrendben gondolkodunk, ha labdarúgásról van szó. Az biztos, hogy magyar csapatok üzleti értékéről nem nagyon érdemes beszélni, hiszen – talán a Ferencváros kivételével – mindegyik nulla közeli. A bevételi számokkal sem igazán lehet összevetni a vételárat, mivel hiába nőtt az elmúlt években nagyot – a fociba áramló állami milliárdoknak hála – az élvonalbeli csapatok büdzséje, 2016-ban még együttesen is ennél egy nagyságrenddel kisebb költségvetésből gazdálkodtak. Csak az állami fejlesztések és támogatások esetében kerülnek elő hasonló összegek: a 105 milliárd a Puskás-stadion építési költségeivel vagy az elmúlt hat év tao-támogatásaival lehet ezt összevetni.

Pedig nemzetközi viszonylatban a 300 millió font egyáltalán nem kiemelkedő. Sőt, a Newcastle ezzel a legértékesebb klubcsapatokat még csak megközelíteni sem tudja.

 

A Forbes évente közölt listája szerint ugyanis a világ legtöbbre becsült sportegyüttese, az amerikai futballigában (NFL) szereplő Dallas Cowboys 4,2 milliárd dollárt (1111 milliárd forintot) ér. Az európai focicsapatok közül a Manchaster United az első 3,7 milliárd dollárral, de nagyon közel van az angolokhoz a Barcelona és a Real Madrid is. A Forbes ötvenes listájára 1,75 milliárdos értékkel lehetett felkerülni, az ötven csapatból csak hét játszik labdarúgást. A legtöbb együttessel (összesen 28-cal) az NFL képviselteti magát a rangsorban, míg a szintén amerikai baseball ligából (MLB) 8, a kosárlabda (NBA) csapatok közül pedig hét került be a top 50-be.

Fotó: AFP/Europress

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Vállalat labdarúgás New Castle Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.

Lukács András
2024. április 17. 04:34 Élet

A kereslet visszafogásával érdemes csökkenteni az üzemanyagárakat

A kormány olcsóbb üzemanyagot szeretne, ám az élhető jövőt az szolgálná, ha ez azért valósulna meg, mert kevesebb benzinre és gázolajra van szükség.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Fontos

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.