Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2021. január 4. 12:48 Tech

A verseny torzítása miatt 2,4 milliárd forintra büntették az Emagot Romániában

A román versenyhivatal 32,3 millió lejre (2,4 milliárd forintra) büntette meg a Dante Internationalt erőfölénnyel való visszaélés miatt – írja a Romania Insider. A Dante International a tulajdonosa Románia legnagyobb webáruházának, az Emagnak, amely Magyarországon is piacvezető.

A román versenyhivatal szerint az Emag algoritmusai hátrébb sorolták a külsős kereskedők termékeit 2013 januárja és 2019 júniusa között, tehát az Emag saját termékei láthatóbbak voltak a felhasználók számára.

A Dante International elismerte a felelősségét, és állítása szerint teljes mértékben együttműködött a versenybírósággal, ezért csökkentett bírságot kapott. A webáruház abba is belement, hogy a jövőben teljes körűen tájékoztatja a kereskedőpartnereit az algoritmusok működéséről.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTrükkösen oldotta meg a versenyhivatal az Emag és az Edigital összeolvadásának feladványátJóváhagyták az összeolvadást, és kihozták, hogy nincs külön online kiskerpiac. De ha lenne, az se lett volna baj a versenyhivatal szerint.

A cég a gyors növekedéssel magyarázta a hibát. „A platform növekedési üteme sokszor gyors megoldásokat követelt, de ezek egy része kiszámíthatatlan volt a többi kereskedő számára” – mondta az Emag vezérigazgatója, Iulian Stanciu.

Stanciu 2009-ben lett a romániai alapítású Emag többségi tulajdonosa. Románia leggazdagabb emberéhez, az általunk nemrég bemutatott Daniel Dineshez hasonlóan Stanciu is informatikát tanult az egyetemen, de negyedévesen otthagyta az iskolát, és egyedül próbált meg fejlődni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkCsóró programozóból lett Románia leggazdagabb embere, vezetésével munkahelyek százmilliói fognak megszűnniBukaresti garázscégből pár év alatt a világ egyik legfelkapottabb technológiai cége lett a UiPath, amely élen jár az irodai munkahelyek automatizálásában.

A Transindex cikke szerint Stanciu az egyetem utáni években több kisebb vállalkozás indítása mellett értékesítési ügynökként és programozóként is dolgozott, majd számítógépek és tartozékok forgalmazásával foglalkozott egy kétszobás bukaresti lakásban. Stanciu cége 2008-ra egy 100 millió dollárt érő vállalattá nőtte ki magát, ezt követően vásárolta be magát az Emagba.

Stanciu vezetésével 2009 és 2012 között Kelet-Európa legnagyobb online webáruházává nőtte ki magát az Emag. 2012-ben pedig a dél-afrikai Naspers csoport lett az Emagot üzemeltető Dante International többségi tulajdonosa, de Stanciu vezérigazgató maradt. Az Emag magyarországi leánycége tavaly olvadt össze az Extreme Digitallal, így a két legnagyobb webáruház egyesült Magyarországon.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech Emag Románia versenyjog Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Pletser Tamás
2024. november 10. 06:08 Tech, Vállalat

Atom- és gázenergia fogja táplálni a jövőt meghatározó technológiát

Versenyt futnak az energiaellátásért a mesterséges intelligencia fejlesztésére hatalmas összegeket költő amerikai informatikai vállalatok.

Vermes Nikolett
2024. november 2. 06:06 Tech, Vállalat

A Temu ellen derül ki igazán, mennyit érnek az új uniós szabályok

Már egy éve formálják az ágazatot az új digitális piaci szabályok, amelyeket most a kínai e-kereskedelmi behemót ellen vet be az Európai Bizottság.

Torontáli Zoltán
2024. október 10. 16:44 Élet, Tech

Úgy tiltották be az erkélynapelemeket, hogy nyitva hagytak pár kiskaput

Mi az erkély, a loggia és az előtető? Ez a kérdés kulcsa.

Fontos

Gajda Mihály
2024. november 9. 17:40 Világ

A tengerszoros, amelynek lezárásától a legjobban fél a világ

A Hormuzi-szoroson halad át a világ kőolajforgalmának ötöde, ennek veszélyeztetése pedig fontos ütőkártya az Izraellel konfrontálódó Irán kezében.

Bucsky Péter
2024. november 9. 06:02 Podcast

Sikeres, innovatív magyar cégekhez kiszámítható oktatás és kutatás is kellene

Csehország és Észtország állva hagyta innovációban Magyarországot. A G7 Podcastban Cséfalvay Zoltánt kérdeztük, hogy mit lehetne jobban csinálni.

Torontáli Zoltán
2024. november 8. 14:48 Közélet, Vállalat

Csak közpénz milliárdokkal lehetne fenntartani a Dunaferrt, de ez nem magyar sajátosság

A Liberty szintén vergődő cseh és román cége is folyamatos állami szerepvállalással maradt eddig életben, de nem sokkal jobb a helyzet Nyugat-Európában sem.