Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. július 10. 16:47 Tech

A robotok azokat a munkahelyeket veszik el, amelyekre különben is egyre nehezebb embert találni

A munkahelyek megszűnése az egyik legelterjedtebb félelem az automatizáció hatásaival kapcsolatban, miközben egy új kutatás eredménye szerint az ok-okozati kapcsolat épp fordított: a munkaerő hiánya kényszeríti ki a robottechnológiai beruházásokat. A robotok elterjedése ugyanis összefügg a társadalom elöregedésének ütemével.

Egy hónapja, a McKinsey Global Institute kutatása alapján arról írtunk, hogy a robotok leginkább a fizikai és az alapszintű szellemi képességeket igénylő munkakörökben fogják kiváltani az embereket (miközben az automatizáció számos más területen új állásokat teremt). Ennek hátterét jól szemléltetik az MIT és a Boston University kutatóinak*Daron Acemoglu (MIT) és Pascual Restrepo (Boston University) eredményei, akik 50 ország (köztük Magyarország) demográfiai és technológiai adatait vizsgálták.

Az elemzés szerint ugyanis ahol nagyobb az elöregedés üteme, ott intenzívebb az automatizáció fejlődése és térnyerése, mivel ezekben az országokban a cégek egyre kevésbé tudják emberi munkaerővel feltölteni az álláshelyeiket. Jól mutatja ezt az alábbi ábra: a vízszintes tengelyen az 55 év feletti munkavállalóknak a 21 és 55 év közötti dolgozókhoz viszonyított arányának  az 1990 és 2025 közötti időszakra becsült növekedését, a függőleges tengelyen pedig az ezer munkásra jutó ipari robotok számának százalékos változását látjuk 1993 és 2014 között.

Forrás: NBER

Az érintett országokban az automatizáció különösen azokban az ágazatokban terjed (főleg a feldolgozóiparban), amelyek erősen támaszkodnak a középkorú munkavállalók foglalkoztatására. A tendenciának köszönhetően persze ahhoz képest kedvezőtlenebbé válik a jelenleg dolgozó vagy álláskereső középkorú gyári dolgozók munkaerőpiaci helyzete, mintha a vállalatoknak nem lenne lehetősége kiváltani a munkájukat robotokkal. Ebben az esetben ugyanis egyre kevesebb munkavállaló válogathatna egyre több munkahely közül, ráadásul a cégekhez képest folyamatosan javuló alkupozícióból. Vállalati oldaláról viszont a termelékenység növekedését kényszeríti ki a társadalmak elöregedése és az emiatt élénkülő automatizáció.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech automatizáció automatizálás munkaerőpiac robot robotok Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Vermes Nikolett
2025. április 20. 06:48 Élet, Tech

Az online csalók kedvencei a férfiak lettek

Egy friss magyar kutatás szerint másfél év alatt megduplázódott a károsult férfiak aránya, akik a hamis biztonságérzetük miatt sebezhetőbbek, mint a nők. 

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Fontos

Elek Péter
2025. április 25. 13:12 Világ

Lehet logika Trump viselkedésében, de megéri?

Meglepő, túlzott és közgazdaságilag nehezen indokolható az elnök vámpolitikája, de az legalább már látszik, hogy a célkeresztben elsősorban Kína van.

Torontáli Zoltán
2025. április 25. 06:07 Közélet, Vállalat

Kevesebb pénzt adna a kormány a Demján Sándor Program nyertes cégeinek

Az 1+1-nevű részt az utolsó pillanatban 1,25+0,75-re módosíthatják, így a nyertes pályázóknak nem adnának annyi támogatást, amennyit ígértek.

Hajdu Miklós
2025. április 24. 17:30 Élet

Könnyebb hozzájutni a 3+3 milliós felújítási ingyenpénzhez, és van még belőle bőven

Egymást érik az otthonfelújítási programmal kapcsolatos könnyítések, lassan talán kiismerik a potenciális pályázók a lehetőségeket.