Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. július 10. 16:47 Tech

A robotok azokat a munkahelyeket veszik el, amelyekre különben is egyre nehezebb embert találni

A munkahelyek megszűnése az egyik legelterjedtebb félelem az automatizáció hatásaival kapcsolatban, miközben egy új kutatás eredménye szerint az ok-okozati kapcsolat épp fordított: a munkaerő hiánya kényszeríti ki a robottechnológiai beruházásokat. A robotok elterjedése ugyanis összefügg a társadalom elöregedésének ütemével.

Egy hónapja, a McKinsey Global Institute kutatása alapján arról írtunk, hogy a robotok leginkább a fizikai és az alapszintű szellemi képességeket igénylő munkakörökben fogják kiváltani az embereket (miközben az automatizáció számos más területen új állásokat teremt). Ennek hátterét jól szemléltetik az MIT és a Boston University kutatóinak*Daron Acemoglu (MIT) és Pascual Restrepo (Boston University) eredményei, akik 50 ország (köztük Magyarország) demográfiai és technológiai adatait vizsgálták.

Az elemzés szerint ugyanis ahol nagyobb az elöregedés üteme, ott intenzívebb az automatizáció fejlődése és térnyerése, mivel ezekben az országokban a cégek egyre kevésbé tudják emberi munkaerővel feltölteni az álláshelyeiket. Jól mutatja ezt az alábbi ábra: a vízszintes tengelyen az 55 év feletti munkavállalóknak a 21 és 55 év közötti dolgozókhoz viszonyított arányának  az 1990 és 2025 közötti időszakra becsült növekedését, a függőleges tengelyen pedig az ezer munkásra jutó ipari robotok számának százalékos változását látjuk 1993 és 2014 között.

Forrás: NBER

Az érintett országokban az automatizáció különösen azokban az ágazatokban terjed (főleg a feldolgozóiparban), amelyek erősen támaszkodnak a középkorú munkavállalók foglalkoztatására. A tendenciának köszönhetően persze ahhoz képest kedvezőtlenebbé válik a jelenleg dolgozó vagy álláskereső középkorú gyári dolgozók munkaerőpiaci helyzete, mintha a vállalatoknak nem lenne lehetősége kiváltani a munkájukat robotokkal. Ebben az esetben ugyanis egyre kevesebb munkavállaló válogathatna egyre több munkahely közül, ráadásul a cégekhez képest folyamatosan javuló alkupozícióból. Vállalati oldaláról viszont a termelékenység növekedését kényszeríti ki a társadalmak elöregedése és az emiatt élénkülő automatizáció.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech automatizáció automatizálás munkaerőpiac robot robotok Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Váczi István
2023. május 30. 10:02 Tech, Világ

Teljesen eltűnt a szem elől az ukrajnai háború első sztárfegyvere

Ha egyetlen fegyvert kellene kiemelni az ukrajnai háború első heteiből, az egészen biztosan a Bayraktar TB2-es drón lenne. De miért áldozott le a dicsősége?

Pintér Róbert
2023. május 29. 13:17 Tech

Négy tanács ahhoz, hogy ne vegye el a munkánkat a mesterséges intelligencia

Az autóval sem akarunk versenyt futni, ebben az esetben is az visz előre, ha azt tanuljuk meg, hogy hogyan tudjuk jól irányítani az új technológiát.

Váczi István
2023. május 22. 11:43 Tech, Világ

Százéves sufnifegyverrel megtoldva lettek még veszélyesebbek az orosz katonákra vadászó drónok

Zajlik a védő és a támadó közötti fegyverkezési verseny az ukrajnai lövészárkok fölött.

Fontos

Hajdu Miklós
2023. június 2. 12:41 Vállalat

Akkor is drágulhat a benzin a magyar kutakon, ha az olajár nem változik és a forint se gyengül

Nincs jó alkupozícióban a Mol, amikor a tranzitdíjakról kell megállapodnia azzal a két országgal, ahonnan az olajvezetékek jönnek.

Stubnya Bence
2023. június 2. 09:22 Adat

A szállodák és panziók már túl drágák, olcsóbb szállásokat keresnek a belföldön pihenők

A belföldi turizmus forgalmán is látszik, hogyan eszi meg a fizetéseket az infláció. Főleg a kisebb, vidéki szálláshelyek vannak most nagy bajban.

Torontáli Zoltán
2023. június 1. 17:11 Pénz

Hova lehet menni a megtakarításokra kivetett 13 százalékos adó elől?

Az állampapírokon kívül szinte sehova, hiszen ez az intézkedés lényege, de mi a helyzet a tartós befektetési számlával vagy a külföldre vitellel?