Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós Kasnyik Márton
2018. október 15. 09:02 Vállalat

Kihalási hullám van a magyar cégeknél, és ennek meg is van az oka

Az idei első félévben csökkent a működő cégek száma, és ezek nagyobb valószínűséggel dőltek be, derül ki a Bisnode adataiból. 2017 azonos időszakához képest két százalékkal maradt el idén január és június között a működő vállalatok száma. A Bisnode Bedőlési Index (BBI)*A vizsgált időszakban indított csőd és felszámolási eljárások számát viszonyítja a Magyarországon működő cégek számához. pedig az éveken át tartó csökkenés után növekedésnek indult, az évesített adatok szerint 1,28 százalékról 1,35 százalékra nőtt. Mindeközben a vállalatok jelentős részénél nincsenek bejelentett alkalmazottak és jelentős részük árbevételt sem termel.

Érdemes mélyebbre ásni az adatokban és megnézni, hogy a különböző szektorok mennyiben járulnak hozzá a céghullási trendhez. A legalább 500 cégből álló ágazatokat nézve kiemelhető a papíripar, a nagykereskedelem és a textilipar, amelyekben egyetlen év alatt egyaránt négy százalék feletti volt a visszaesés aránya. A lista másik végét nézve csak két ágazatot találunk, amelyekben nőtt a vállalatok száma, ezek a kommunális tevékenység és az építőipar, aminek megjelenése a bővülő szektorok között némi bizakodásra ad okot, ugyanis a válságos időket az építéssel foglalkozó cégek különösen meg szokták érezni.

 

A cégek bedőlési valószínűsége tavaly és idén is az élelmiszeripari cégek körében volt a legmagasabb. A legkevésbé kockázatos szektor címét szintén stabilan viseli a humán-egészségügyi, szociális ellátás területe, míg a két időpont között a legnagyobb negatív változást a bútorgyártó cégek szenvedték el. A BBI a legkedvezőbben pedig a vegyiparban változott.

 

 

Cégek több módon is megszűnhetnek. Csődből továbbra sincs sok, viszont az aránylag normális kerékvágást követő, a tulajdonosok döntésének eredményeként jövő végelszámolások, valamint a zavarosabb helyzetet sejtető felszámolások aránya érdekes képet mutat a különböző ágazatokról.

Ez látszik az alábbi ábránkon, ahol a buborékok mérete az ágazatonként megszűnő cégek számát követi, míg a vízszintes tengelyen a felszámolások, a függőlegesen pedig a végelszámolások száma látható.

 

Az építőiparban, a kis- és nagykereskedelemben különösen sok a felszámolás, míg a szakmai tevékenységeknél végelszámolásból van sokkal több. (Utóbbi ágazat esetében rengeteg a cégszám, ezért a sok megszűnő cég ellenére sem magas a bedőlési mutató.)

De mekkora része folytat egyáltalán érdemi tevékenységet ezeknek a társaságoknak? Cégen olyan társaságokat szoktunk érteni, amelyek tagjai együtt dolgoznak az üzleti haszonszerzés reményében. Tehát több személy (azaz foglalkoztatott) igyekszik minél több bevételt elérni egy közös név alatt, hogy aztán egyéni megélhetésük is biztosított legyen a munkahelyük jóvoltából.

Ehhez képest a magyarországi gazdasági társaságok jelentős részénél hivatalosan nem dolgozik senki (nincs ugyanis egyetlen bejelentett alkalmazott sem), és sok cégnél egy fillérnyi árbevétel sem keletkezik.

Ehhez megnéztük a Bisnode PartnerRadar adatbázisát, amelyben körülbelül 415 ezer vállalkozás esetében van információ a bejelentett foglalkoztatottak számáról és az árbevétel alakulásáról. A foglalkoztatottak számánál azt láthatjuk, hogy a cégek 45 százaléka nulla fős, azaz egyetlen személy sem áll náluk alkalmazásban. Legalább 10 főt pedig mindössze a vállalatok 9 százaléka foglalkoztat.

 

 

A vállalatok 15 százalékának egyáltalán nem volt árbevétele a tavalyi évben*Elvileg minden cégnek le kellett már adnia a 2017. évi árbevételét tartalmazó beszámolóját májusban, és ezeket a Bisnode mostanra fel is dolgozta, de akadhatnak kivételek, amelyek torzíthatják a becslést.. A medián árbevétel 10 millió forint volt, tehát a nyilvántartott cégek feléhez ekkora összeg sem folyt be. Milliárdos nagyságrendű árbevételt pedig csak a cégek legfelső öt százaléka ért el, tehát nagyjából húszezer ilyen vállalkozás van az országban.

 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat bisnode cégalapítás cégek felszámolás megszűnés Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Bucsky Péter
2024. április 4. 04:34 Közélet, Vállalat

Egyre több rossz hitel mögé kell beállnia az államnak, hogy a magyar cégek forráshoz jussanak

Főleg az agrárvállalkozásoknál tolják az állami kezességvállalást annak ellenére is, hogy a hitelfelvevők egyre jelentősebb része végül nem tud törleszteni.

Hajdu Miklós
2024. március 31. 04:32 Élet, Vállalat

Hosszú út vezetett odáig, míg ismét magyar céghez kerül a Boci csokoládé

Élénk visszhangot váltott ki, amikor a Nestlé húsz éve Csehországba vitte az édesség gyártását, amelynek eredete közel száz évre vezethető vissza.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Kiss Péter
2024. április 11. 04:34 Pénz

A kínai ingatlanpiaci válság Amerikával ellentétben nem fog rendszerszintű krízissé fajulni

Az ország új növekedési modellje már nem az ingatlanpiacra fog támaszkodni, így annak gazdasági súlya tovább csökken, és ez a részvénypiacra is hatással lesz.

Hartvig Áron
2024. április 10. 04:34 Közélet

Ezentúl csak akkor lesz napelem a magyar háztartásokban, ha a hozzá tartozó akkumulátorra nagy támogatás jár

A jelenleg zajló háztartási napelempályázat egy dolgot már a lezárása előtt bizonyított: akkumulátorok nélkül többé nem kerülnek napelemek a háztetőkre.