Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. szeptember 13. 12:08 Vállalat

16 éves rekordon az ázsiai tőzsdék zuhanása

Az egymás utáni tizedik kereskedési napon is estek az ázsiai tőzsdék szerdán, amire 2002 óta nem volt példa. A térség átfogó tőzsdei mutatója, az MSCI Asia Pacific Index ezalatt 5 százalékkal került lejjebb, ezzel 700 milliárd dollár tűnt el a vállalatok tőkepiaci értékeltségéből.

A Bloomberg összefoglalójában megszólaló tőkepiaci szakemberek több okot is felsoroltak, ami a szokatlanul hosszú esés mögött áll. Az egyik a Törökország és Argentína esetében már látott feltörekvő piaci válság, ami a félelmek szerint átterjedhet például Indonéziára és a Fülöp-szigetekre. Mindegyikre jellemző az eleve magas szintről növekvő infláció, továbbá a költségvetés és a folyó fizetési mérleg hiánya, miközben fogynak a devizatartalékok.

Ezzel összefügg a dollár erősödése, hiszen sok ázsiai ország vállalatai ebben adósodtak el, és most nehezebben törlesztenek. Az emelkedő amerikai kamatok hatására pedig az USA-ba áramlik a tőke, így drágább finanszírozni az ázsiai országok említett költségvetési és kereskedelmi hiányát.

A legnagyobb egyedi kockázat mégis a kereskedelmi háború. Ha az amerikai elnök beváltja fenyegetését, és hamarosan legalább 200 milliárddal fejeli meg a kínai importra eddig kivetett 50 milliárd dolláros vámot, az jelentős csapás lesz a kínai gazdaságra, amely amúgy is lassuló növekedési pályán mozog. A sanghaji tőzsde csütörtökön négyéves mélypontjának a közelében zárt.

A cikkben megszólaló szakemberek azonnali fordulatra ugyan még nem számítanak, de többen is kiemelték, hogy már elég sokat estek az ázsiai tőzsdék, és az olcsóbbá váló részvények a következő hónapokban már csábító célpontot jelenthetnek a befektetők számára.

Ez csütörtökön valamelyest már meg is történt, az MSCI Asia Pacific Index 0,9 százalékkal nőtt. Ezzel értelemszerűen vége szakadt a 10 napos negatív szériának, így pont ugyanaddig tartott, mint 2002-ben. Az emelkedést a tokiói tőzsde vezette, amely 1,1 százalékos nyereséggel zárt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTrump visszafordíthatja a kínai középosztályt az elnyomója feléA közel félmilliárdos társadalmi osztály egyre kritikusabb a hatalmát koncentráló Hszi Csin-ping ellen, de a kereskedelmi háború felülírhatja ezt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Ázsia kereskedelmi háború Sanghaj tőzsde Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Bucsky Péter
2024. április 4. 04:34 Közélet, Vállalat

Egyre több rossz hitel mögé kell beállnia az államnak, hogy a magyar cégek forráshoz jussanak

Főleg az agrárvállalkozásoknál tolják az állami kezességvállalást annak ellenére is, hogy a hitelfelvevők egyre jelentősebb része végül nem tud törleszteni.

Fontos

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Lukács András
2024. április 17. 04:34 Élet

A kereslet visszafogásával érdemes csökkenteni az üzemanyagárakat

A kormány olcsóbb üzemanyagot szeretne, ám az élhető jövőt az szolgálná, ha ez azért valósulna meg, mert kevesebb benzinre és gázolajra van szükség.