Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2018. augusztus 17. 14:51 Pénz, Vállalat

Trump egy Twitter-üzenetben felvetette, hogy a feje tetejére állítaná a nagyvállalatok és befektetők életét

A tőzsdei cégek negyedéves jelentéseinek megjelenése határozza meg a nagyvállalatok és a befektetők életének alapritmusát. Ez az a szabványosított, 10-Q nevű beszámoló, amiből a befektetők háromhavonta áttekinthető formában tájékozódhatnak a cégek aktuális helyzetéről, például ami jellemzően a leginkább érdekli őket, az egy részvényre jutó nyereségről vagy az árbevétel alakulásáról. Az elemzők igyekeznek jó becsléseket adni ezekre a számokra, aztán a piac az eredmények közzététele után reagálni szokott a jelentésekre.

A rendszert 1934-ben vezették be az Egyesült Államokban, azzal egy időben, hogy a néhány évvel korábbi tőzsdeválság után megújították az egész pénzügyi intézményrendszert. Később az egész világban a negyedéves tőzsdei jelentés lett a rendszer alapköve.

És akkor jött Donald Trump:

Amikor a világ üzleti vezetői közül néhánnyal beszéltem, megkérdeztem őket: mi tenné az üzletet (a munkahelyeket) még jobbá az Egyesült Államokban? “Hagyják abba a negyedéves jelentéseket & térjenek át a hat hónapos rendszerre”, mondta az egyik. Ez nagyobb rugalmasságot tenne lehetővé & pénzt takarítana meg. Megkértem az SEC-et [amerikai értékpapír-piaci felügyelet], hogy tanulmányozzák!

Nem tudni, hogy Trump kitől kapta ezt az ötletet (egy közelmúltbeli cikk szerint nem kizárt, hogy nem is létezik ez a rejtélyes ismerős), és azt sem, hogy a független felügyeleti szerv Trump által kinevezett vezetője, Jay Clayton mennyire veszi felszólításnak az ötletet. A felvetés szerint mindenesetre Trump felszólítja a szervezetet, hogy vizsgálják meg, nem kellene-e áttérni a negyedéves helyett a féléves jelentésekre.

Sokan kritizálják, hogy a negyedéves jelentéseknek szinte vallásos jelentősége van a piacon. Elsősorban azért, mert a cégek menedzsmentjét túlságosan arra ösztönzi, hogy a hosszú távon sikeres beruházások helyett a rövid távú üzleti szempontokat helyezzék előtérbe. Idén két nagyon ismert amerikai pénzügyi személyiség, Warren Buffett nagybefektető és Jamie Dimon bankigazgató közös cikkben írtak arról a Wall Street Journalban, hogy hibás a rövid távú nézőpont.

Afelől viszont nincs kétség, hogy rontaná a piac átláthatóságát – és így a befektetői bizalmat általánosan rombolná -, ha a tőzsdei cégekről ritkábban kerülnének ki információk. Márpedig a javasolt rendszer éppen azt jelentené, hogy a cégeknek feleannyi információt kellene közzétenniük a működésükről, mint jelenleg. Ez a cégek vezetőinek biztosan könnyebbséget jelentene, a befektetőket viszont fontos információktól zárná el.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat negyedéves jelentés sec tőzsdefelügyelet trump Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Kiss Péter
2024. április 11. 04:34 Pénz

A kínai ingatlanpiaci válság Amerikával ellentétben nem fog rendszerszintű krízissé fajulni

Az ország új növekedési modellje már nem az ingatlanpiacra fog támaszkodni, így annak gazdasági súlya tovább csökken, és ez a részvénypiacra is hatással lesz.

Debreczeni Anna
2024. április 2. 14:11 Pénz

Egyre több pénzt keresnek a külföldön dolgozó magyarok

Tíz év alatt több mint két és félszeresére, 197-ről 522 millió euróra nőtt a magyarok által külföldön megkeresett munkajövedelem.

Al-Hilal István
2024. március 29. 04:32 Pénz

Csodálatos hetes? A GRANOLA jobb befektetés lehet

Az amerikai sztárrészvények tündöklése kockázatokat rejt magában, a legjobb európai vállalatokat viszont sokkal kedvezőbb árazás mellett lehet megvásárolni.

Fontos

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.