Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. július 4. 12:24 Vállalat

Pénzmosás gyanújába keveredett a világ legnagyobb bányászati cége

Vizsgálatot indított az amerikai igazságügyi minisztérium a világ legnagyobb nyersanyag-kereskedő és bányászati cége, a Glencore ellen. A cégnek valószínűleg a venezuelai, a nigériai és a kongói demokratikus köztársaságbeli tevékenységével kapcsolatban kell dokumentumokkal szolgálnia a 2007-től napjainkig terjedő időszakról – írja a Bloomberg.

A keddi hírre 8 százalékot estek a vállalat részvényei a londoni tőzsdén. Nem véletlenül: az amerikai igazságügyi minisztérium híres arról, hogy nagyon határozottan lép fel a multinacionális vállalatok Egyesült Államokon kívüli vesztegetési és pénzmosási ügyeivel kapcsolatban. A joghatóságát pedig meglehetősen rugalmasan kezeli, egyes esetekben azért nyilvánította magát illetékesnek, mert az illegális tranzakciók amerikai dollárban történtek.

A Glencore-hoz hasonló multik akkor sem hagyhatják figyelmen kívül az amerikai igazságszolgáltatás buzgóságát, ha nem az Egyesült Államokban van a székhelyük. Ha nem tudják bizonyítani ártatlanságukat, igyekeznek minél alacsonyabb összegű büntetéssel megúszni az eljárást.

A szabad elvonulás ugyanis lényegében megvásárolható egy megállapodás keretében.

Így ért véget a Magyar Telekom gyanús macedóniai és montenegrói szerződései miatt indított amerikai vizsgálat is, a magyar cégnek 90,8 millió dollárt*Mostani árfolyamon több mint 25 milliárd forintot. kellett fizetnie. Ennek esetében az teremtette meg a jogalapot, hogy a társaság részvényeivel a New York-i tőzsdén is kereskedtek a kérdéses időszakban.

Korrupció miatt a legnagyobb amerikai büntetést a Telia nevű svéd telekommunikációs vállalatnak kellett fizetnie az üzbegisztáni praktikáinak köszönhetően, de ott találjuk a listán a Siemenst és az Alstomot is.*A brazil Odebrecht építőipari csoport ennél is jobban megégette magát az amerikai bíróság előtt, de a 2,6 milliárd dolláros büntetés oroszlánrészét nem az Egyesült Államokban, hanem odahaza kellett befizetnie.

 

A Glencore a Kongói Demokratikus Köztársaságban hatalmas réz- és kobaltbányákat működtet, utóbbi fém világtermelésének közel 60 százaléka származik a közép-afrikai országból. A kobalt nélkülözhetetlen egyebek mellett a mobiltelefonok és az elektromos autók akkumulátorainak előállításához is.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat bányászat egyesült államok Glencore korrupció pénzmosás Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Bucsky Péter
2024. április 4. 04:34 Közélet, Vállalat

Egyre több rossz hitel mögé kell beállnia az államnak, hogy a magyar cégek forráshoz jussanak

Főleg az agrárvállalkozásoknál tolják az állami kezességvállalást annak ellenére is, hogy a hitelfelvevők egyre jelentősebb része végül nem tud törleszteni.

Hajdu Miklós
2024. március 31. 04:32 Élet, Vállalat

Hosszú út vezetett odáig, míg ismét magyar céghez kerül a Boci csokoládé

Élénk visszhangot váltott ki, amikor a Nestlé húsz éve Csehországba vitte az édesség gyártását, amelynek eredete közel száz évre vezethető vissza.

Fontos

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.