Bukarest főpolgármestere, Nicușor Dan nyerte a romániai elnökválasztás második fordulóját. A független jelölt a szavazatok 53,6 százalékát szerezte meg a szélsőjobboldali George Simion 46,4 százalékával szemben.
A román pénzpiacok pozitívan reagáltak Dan győzelmére. A román lej rövid idő alatt 1,5 százalékot erősödött az euróval szemben, ami 2022 októbere óta a legnagyobb mértékű napi erősödés.
„A lej az elmúlt két hétben 2,5 százalékot gyengült az euróval szemben, ebből ma már csak 1 százalék gyengülés maradt. A jegybank beavatkozott az árfolyam alakulásába az elmúlt hetekben, és nem kizárt, hogy ismét be fog avatkozni az erősödés után, és devizatartalékot gyűjt” – mondta a G7-nek Móricz Dániel, a Hold Alapkezelő befektetési igazgatója.
A román tőzsde BET-indexe 3,5 százalékkal emelkedett hétfőn. Móricz úgy látja, ezzel lényegében ledolgozta az elmúlt két hét esését. „Tavaly őszig a romániai a régió legerősebb tőzsdéje volt, de az elmúlt fél évben már lemaradónak számít a lengyel, a magyar és a cseh piachoz képest” – mondta az elemző.
A politikai bizonytalanság miatt erősen csökkent az állampapírok iránti kereslet Romániában, az elmúlt hetekben kötvényaukció elhalasztására is volt példa. A tízéves állampapír hozama hullámzóan alakult: két héttel ezelőtt 7,4 százalékon állt, később 8,4 százalékra emelkedett, az eredményhirdetés után viszont ismét 7,4 százalék. A Holdnál úgy látják, hogy a devizaalapú román állampapírok hozama is visszaesett az elnökválasztás első körét megelőző szintre. (A kötvényeknél a magasabb hozam jelenti az érték csökkenését, míg a hozam visszaesése a pozitív irányú változás a befektetők számára.)
A tavaly 9,3 százalékos román költségvetési hiány a legmagasabb volt az Európai Unióban, az idei költségvetési hiánycél 7 százalék. A hitelminősítők emiatt stabilról negatívra rontották az ország államadósság-besorolásának kilátását.
Nagy költségvetési és külkereskedelmi hiányt kell ledolgozni, ez pedig nem fog menni egy-két év alatt. A román gazdaság sikersztori volt az elmúlt öt-hét évben, de ennek kulcseleme volt a nagy költségvetési költekezés, és most egy ördögi körbe került: minél többet szigorít a költségvetés, annál rosszabb lesz a GDP-növekedés, ami után ismét jobban kell szigorítani a költségvetést
– mondta Móricz Dániel.
Ugyan az ország felzárkózási teljesítménye látványos volt – az egy főre jutó GDP alapján Magyarországot is megelőzte –, a fogyasztásalapú növekedés nem fenntartható. A román jegybank szerint a legnagyobb kockázatot a költségvetés és a folyó fizetési mérleg együttes, jelentős hiánya okozza.
Stabilizálódás addig nem várható, ameddig Dan nem jelöli ki az új miniszterelnököt, illetve nem állít fel egy stabil kormányt. A JPMorgan elemzése szerint azonban a legjobb esetben is csak június közepére állhat fel az új kormány, a gazdasági programot pedig legkorábban június végén tudják bemutatni. „Nehéz lesz a kormányalakítás, mert nem biztos, hogy lesznek olyan jelentkezők, akik hajlandók ezt a nem túl népszerű feladatot elvállalni. Többkörös megszorításra lesz szükség, ami óriási népszerűségvesztéssel jár” – mondta Móricz Dániel.
Illyés Gergely politikai elemző szerint a legnépszerűbb romániai politikus jelenleg a korábbi nagyváradi polgármester, Ilie Bolojan. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja ideiglenes elnök is volt Dan győzelméig. Bár az RMDSZ az elnökválasztás második fordulójában Dant támogatta, arról egyelőre nincs hír, hogy a magyar párt tagja marad-e a kormánynak.
Pénz
Fontos