Hírlevél feliratkozás
Trippon Mariann
2025. március 2. 06:00 Pénz

Most még a magasabb infláció is erősíti a forintot

(A szerző a CIB Bank vezető elemzője. A Zéróosztó a G7 elemzői szeglete.)

Hónapok óta először az euró-forint keresztárfolyam a pszichológiailag is fontos 400-as szint alá került. Egyelőre tartósan nem tudta áttörni ezt a szintet, de a január közepe óta mutatott teljesítményt látva jogosan merül fel a kérdés, hogy ez a felértékelődés egy új, tartósabb trend kezdete vagy csak átmeneti jelenség.

Mi az impozáns teljesítmény ellenére azt gondoljuk, hogy idén a jelenlegi szintekről tartós és nagymértékű forinterősödés nem várható. A mozgásokat látva azonban a 2025-re prognosztizált korábbi 400-420 közötti kereskedési sávra vonatkozó előrejelzésünket kissé lejjebb toltuk. Ma úgy látjuk, hogy az év hátralévő részében jellemzően 395-415 között ingadozhat az euró-forint keresztárfolyam.

Ha sorra vesszük azokat a tényezőket, amelyek az elmúlt hetekben támogatták az erősödést, elsősorban külső okokat találunk – amit az is jelez, hogy a közelmúltban a forint és a lengyel zloty erősen együtt mozgott.

A dollár felértékelődésének megtorpanása és az amerikai hozamok csökkenése általánosságban enyhítette a feltörekvő devizákra nehezedő nyomást, régiónkban pedig ezen felül az ukrajnai háború lezárásának növekvő esélye javította a hangulatot. Bár békéről továbbra sem beszélhetünk, a piac értékelése szerint érdemben megnőtt az esélye annak, hogy belátható időn belül a konfliktus – átmenetileg legalábbis – nyugvópontra jusson. Az továbbra is teljesen bizonytalan, hogy sikerül-e tartós, minden fél számára megnyugtató megállapodást tető alá hozni, a befektetők azonban már a felcsillanó reményt is díjazták, ami javította a háborúnak leginkább kitett közép-kelet-európai régió kockázati megítélését.

Az új Trump-kormány várható vámlépései miatt sem látunk igazi pánikot, holott éppen az elmúlt napokban lengetett be az elnök 25 százalékos vámot az EU-ból érkező termékekre. A piac azonban abban a hitben ringatja magát (részben jogosan), hogy nem eszik olyan forrón a kását, és végül úgysem 25 százalék lesz a vám, és úgysem minden termékre vetik ki.

A belső tényezők közül a kellemetlenül magas januári infláció is támogatta devizánkat.

A legpesszimistább várakozásokat is meghaladó gyorsulás nyomán a 2025-ös inflációs pálya jelentősen felfele tolódott. Éves átlagban 5 százalék körüli pénzromlási ütemre számíthatunk, miközben kalkulációnk szerint idén egyetlen olyan hónap sem lesz, amikor az éves infláció a 3 százalékos jegybanki cél körüli plusz/mínusz 1 százalékos sávon belül tartózkodik.

Ez a külső bizonytalanságokkal egyetemben – és függetlenül a jegybankelnökváltástól – jelentősen beszűkíti az MNB mozgásterét. Nem véletlen, hogy a februári kamatmeghatározó ülés utáni közlemény megerősítette, hogy a lazítási ciklusban hosszabb szünet következik – vagyis belátható időn belül a hazai alapkamat nem csökken, így az euróhoz viszonyított hozamfelárunk az első félévben tágul (az Európai Központi Bank esetében az év közepéig tempós lazítás várható), a dollárhoz viszonyítva pedig nem erodálódik. 

Kissé meglepő módon az előző hétvégi fiskális bejelentések sem rontották a forint megítélését. Pedig a rendszerbe várhatóan beégő személyijövedelemadó-kedvezmények kérdőjeleket vethetnének fel a középtávú deficit- és adósságpályával kapcsolatban.

A piac azonban, úgy tűnik, jelenleg csak a jó hírekre vevő.

Ebben az esetben annak „örült”, hogy az intézkedések nem egyszerre terhelik meg ezermilliárd forintot meghaladó mértékben a büdzsét, hanem fokozatosan jelentkeznek – ez az ütemezés pedig megadja a lehetőséget arra, hogy a gazdaság „belenőjön” az intézkedésekbe. Magyarul a gyorsuló növekedés és fogyasztás kompenzálni fogja az alacsonyabb szja-bevételeket, így a nettó hatás mérsékelt marad.

A piac szerint tehát most „félig tele a pohár", de ez a hozzáállás bármikor „félig üressé" változhat.

Továbbra is rengeteg a külső kockázat, bizonytalanság, ami előre tekintve azt sugallja, hogy a volatilitás velünk marad. A forint pedig hagyományosan nagyon érzékenyen reagál a globális kockázati hangulat ingadozásaira. A hazai fundamentumokat tekintve egyelőre nem villognak piros lámpák: a növekedés idén gyorsulhat valamelyest, az infláció februártól újra csökkenő pályára áll, külső (fizetési mérleg) pozíciónk erős, az MNB leállt a kamatcsökkentésekkel, az új fiskális intézkedések 2025-ben mérsékelten terhelik a büdzsét.

A háttérben azonban azok a sérülékenységek, amelyek például tavaly rontották a forint megítélését, továbbra is jelen vannak. Az EU-val kapcsolatos feszültségek nem enyhülnek, a zárolt források feloldására reálisan nem számíthatunk, és ahogy haladunk előre az időben (közeledve a 2026-os választásokhoz), a költségvetési folyamatok és a belpolitikai fejlemények ismét fókuszba kerülhetnek. 

Mindent egybevetve tartósan és nagymértékben 400 alatti euró-forint árfolyamra kisebb esélyt látunk részben a fentiek miatt, részben pedig azért, mert a gazdaságpolitika irányítói többször világossá tették, hogy költség-versenyképességi szempontból teljesen elfogadható egy lassú, fokozatos leértékelődés. (Előre tekintve évi 1,5-2 százaléknyi inflációs többlettel számolva ugyanekkora mértékű nominális leértékelődés a reálárfolyamot „csak” szinten tartaná.)

Ha mégis nagyon erősödni „szeretne” a forint, az MNB ki fogja használni a lehetőséget, tovább faragja az irányadó rátát, ami a kamatkülönbözet szűkülésén keresztül mérsékelheti a forintra nehezedő felértékelődési nyomást.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkBékeremény és magas kamat erősítette újra a lélektani határ alá a forintotOktóber óta először járt az euró árfolyama 400 forint alatt szerda délelőtt, a további erősödést viszont kockázatok övezik.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkInflációs természet vagy inflációs politika: a magyar külön út kockázataiNincs euróátvételi céldátumunk, a kormány tolerálja az inflációt és könnyen nyúl a közvetett adókhoz, így válik tartós trenddé a forint belső és külső gyengülése.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMeddig gyengül még az euró a dollárral szemben?Az euróövezetben gyorsabban csökkenhet az alapkamat, mint az Egyesült Államokban, ennek ellenére valószínűleg nem sokat erősödik már a dollár.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz alapkamat forint forint árfolyam forint euró árfolyam forintárfolyam infláció mnb Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Regős Gábor
2025. április 24. 15:30 Pénz

Az infláció vagy a recesszió fenyegetőbb a vámháború árnyékában?

Az alapkamat-várakozások alapján a piaci szereplők olyan veszélynek látják a gazdasági visszaesést, amire reagálniuk kell a nagy jegybankoknak.

Stubnya Bence
2025. április 23. 06:06 Pénz, Világ

Miért nézi tétlenül ezermilliárdok elégését Trump, ha imádja a tőzsdét?

Elképzelhető, hogy népszerűségvesztést is bevállal a világrendszerváltás érdekében, de az első elnöksége alatt megszokott formula is működhet még.

Torontáli Zoltán
2025. április 22. 17:07 Pénz

Inflációval számolva is új történelmi csúcsra kergette az aranyat Trump

Sorra dönti a rekordokat az arany árfolyama, immár az inflációval számolva is; a nemesfém a dollár antipénzeként működik.

Fontos

Bucsky Péter
2025. április 26. 06:06 Podcast

Kimarad a nagy európai hadiipari fejlesztésekből Magyarország, és ennek jó oka van

Európában rég nem látott hadiipari fejlesztések zajlanak, de Magyarországon nincsenek olyan cégek, amelyek ebből igazán profitálni tudnának.

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 17:05 Közélet, Világ

Uniós forrásokat bukhat Magyarország az arcfelismerő rendszer miatt

Ha sikerül a kormánynak kiépíteni olyan rendszert, amely megfelel az uniós AI-szabályozásnak, akkor is sértheti az Alapjogi Chartát.

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 15:24 Világ

A magyar kormány kivár, a lengyelek tovább fegyverkeznek az uniós pénzügyi engedéllyel

Már eddig is ők költötték a legtöbbet a hadseregre a NATO-tagállamok közül gazdaságarányosan, de ezt kevésnek látják az orosz fenyegetés árnyékában.