Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. június 13. 14:46 Pénz

Sehol sem lesz elég pénze a nyugdíjasoknak, ha ez így megy tovább

A fejlett országokban nem takarítanak meg annyi pénzt az emberek, amennyi a tisztes megélhetéshez kellene nyugdíjas korukban – állapítja meg a Világgazdasági Fórum friss tanulmánya.

A dokumentum készítői azzal kalkuláltak, hogy mindenkinek a nyugdíjba vonulás előtti jövedelme 70 százalékára van szüksége, és nem vették figyelembe a nyugdíjon felüli extra kormányzati juttatásokat. Ha valakinek a nyugdíja nem éri el ezt a 70 százalékot, akkor leginkább csak a saját felhalmozott megtakarításaira számíthat.

A probléma ezzel az, hogy ehhez a szinthez képest ezek nem tartanak ki a várható élettartam végéig. A legkisebb különbség az Egyesült Államokban figyelhető meg – de még ott is nagyjából 10 év -, a legnagyobb pedig Japánban. Az utóbbinak nem az az oka, hogy a japánok keveset takarítanak meg, hanem az, hogy egyrészt a biztonságos, cserébe alacsony hozamú befektetéseket preferálják, másrészt pedig sokáig élnek.

 

„A rés olyan méretes, hogy a kormányoknak, a munkaadóknak és az egyéneknek egyaránt cselekedniük kell. Ha semmi sem változik, akkor az időseknek vagy el kell halasztaniuk a nyugdíjba vonulást, vagy kevesebbel kell beérniük”

fogalmazott a Bloombergnek Han Yik, a Világgazdasági Fórum intézményi befektetési vezetője.

A tanulmány szerint 2050-re már a 400 ezer milliárd dollárt is meghaladhatja a nyugdíj-megtakarításokból hiányzó összeg a világon, miközben 2015-ben 70 ezer milliárd dollár volt. Az Egyesült Államokban lesz a legnagyobb lyuk 137 ezer milliárddal, majd Kína (119 ezer milliárd) és India (85 ezer milliárd) következik.

Magyarországra nem tér ki a jelentés, de eléggé közismert, hogy a kedvezőtlen demográfia miatt gondok lesznek a nyugdíjrendszer fenntarthatóságával, legkésőbb pár évtized múlva. Félő azonban, hogy ennél hamarabb. A problémát most még nagyrészt elfedi a nyugdíjkorhatár fokozatos emelkedése és a növekvő foglalkoztatás, de ezek a kedvező hatások valószínűleg már nem tartanak túl sokáig.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSokkal több lesz a szegény nyugdíjas a kormány előrejelzése alapjánA bérek és nyugdíjak közötti szakadék egyre mélyülni fog a következő években. A következmény a legidősebb társadalmi réteg egyre nagyobb mértékű elszegényedése lesz.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz nyugdíj nyugdíjrendszer öngondoskodás szegénység Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Debreczeni Anna
2023. november 30. 14:41 Pénz, Támogatói tartalom

Az átlagosan 17 éves futamidőre kötött lakáshiteleknél gondolkodnak el sokan az életbiztosításon is

Az elmúlt években a csok és a babaváró hitel segítségével is sokan jutottak saját otthonhoz, amihez akár több tízmillió forintos, jellemzően több évtizedes lejáratú hitelt is felvettek.

Elek Péter
2023. november 29. 16:37 Pénz

Túl sok a kockázat, de valahogy senki nem akarja ezeket komolyan venni

A rendszerszintű pénzügyi kockázatoktól a túlzottan magas államadósságszinteken át az egyedi vállalati értékeléseken keresztül túl sok minden összejött.

Nagy Zsolt
2023. november 28. 13:03 Pénz

Nem véletlenül ijedtek meg a PMÁP-tulajdonosok az államkincstár kérdőívétől

Furcsa kérdőív borzolja az Államkincstár állampapír-vásárló felületein a lakosság idegeit.

Fontos

Stubnya Bence
2023. november 30. 13:23 Közélet

Zuhanórepülésbe kezdtek a kormánynak kedves demográfiai mutatók

Harmadik hónapja csökkent a születések száma, miközben az év első 9 hónapjában a házasságok száma is zuhant.

Fabók Bálint
2023. november 30. 09:52 Adat

Mely magyar városok a leginkább vallásosok?

Kapuvár a római katolikusok, Nagyecsed a reformátusok, Kiskőrös az evangélikusok vallási központja a lakosság vallásossága alapján.

Torontáli Zoltán
2023. november 29. 17:47 Adat, Élet

Budapesten a nők 77 , Észak-Magyarországon viszont kevesebb mint 63 százaléka dolgozik

A nemek közötti foglalkoztatási különbség Magyarországon átlagosan 9 százalékpontos, ami sokkal inkább az észak-déli, mintsem gazdasági alapú megosztottságra rímel.