Tehetetlen a kormány, az árnyomás utat tör magának a gazdaságban
Több bank is emelte az értékbecsléssel és vagyonbiztosítással kapcsolatos, a lakáshiteleknél gyakran kikerülhetetlen díjait az elmúlt hetekben – írja a Biztosdöntés.hu, összefüggésbe hozva ezt a bankszámladíjak befagyasztásával.
Eközben épp megjelent a májusi inflációs adat, amely szintén azt erősíti, hogy az árrésstop és egyes szektorok „önkéntesen kötelező” önkorlátozása nem tudja (eléggé) lenyomni a drágulás ütemének növekedését.
Előzmények: a bankszektor azon ágazatok egyike, amelyet (a biztosítókkal, távközléssel és legújabban a gyógyszergyártókkal együtt) árai csökkentésére, korábbi szinten történő befagyasztására kényszerített a kormányzati nyomásgyakorlás.
A pénzintézetek esetében az utóbbi azt jelenti, hogy visszavonják vagy visszatérítik az idei díjemeléseiket, és 2026. június 30-ig nem érvényesítik az inflációs és egyéb, belső működési költségeik növekedését.
Tágabb kontextus: jelenleg a fogyasztás a magyar gazdaság – idén a legtöbb elemző által már csak egy százalék környékére várt – növekedésének egyetlen támasza, de ezt is veszélybe sodorta az év elején újra növekedésnek indult infláció.
A kormány ezért inflációellenes hadjáratba kezdett, korlátozta a kiskereskedelmi árrések nagyságát előbb az élelmiszerüzletekben, majd a drogériákban, az említett szektorok pedig önkéntes vállalásokkal mentek elébe a kormányzati beavatkozásnak.
Ennek ellenére a májusi infláció éves alapon 4,4 százalékra nőtt, egy hónap alatt pedig 0,2 százalékpontos volt a növelmény.
Az árrésstop melett is évi 5,9 százalékos lett az éves élelmiszer-infláció, és 0,6 százalékos az egy hónapos gyorsulás.
Felülnézet: ráadásuk az említett szektorokban elfojtott infláció is előbb-utóbb utat tör majd magának, ami hozhat áruhiányt, rosszabb szolgáltatási minőséget vagy egyszerűen a nem szabályozott áruk, termékek árának emelkedését.
A kiskereskedők például arra figyelmeztetnek, hogy ha sokáig fennmarad az árrésstop, akkor teljesen eltűnhetnek a bolti akciók. Erről beszélt például a Tesco vezérigazgatója a Pénzcentrumnak.
Most ezt a bankoknál figyelhetjük meg, és ez abból a szempontból nem csoda, hogy a lakáshiteleket a Bankmonitor körképe szerint negatív kamatfelárral folyósítják, részben a piaci verseny, részben ugyancsak kormányzati elvárások miatt.
Ha a lakáshitelekkel megszerzett ügyfeleken a számlavezetéssel sem lehet keresni (vagy csak kevesebbet), akkor kisebb a késztetés, hogy akciókkal húzzák be őket az ügyfélkörbe.
Számokban: a Biztosdöntés.hu gyűjtése szerint az Erste Bank a lakások és telkek értékbecslésének díját 46-ról 55 ezer forintra emelte, a komplexebb értékbecslés+műszaki szakértés díja 62-ről 90 ezerre nőtt június 1-től.
A CIB Bank szintén június 1-jétől a CSOK Plusz hitelhez kapcsolódó értékbecslés díját 56 ezer forintról 65 ezer forintra emelte új lakás esetén.
A Magnet Bank már május 1-jétől módosította a kötelező vagyonbiztosítási díjait: például egy 50 millió forint feletti biztosítéki értékű ingatlan esetén a havi díj 1292 forintról 1398-ra nőtt.
Idézet: a lakáshitelekhez kapcsolódó külső költségek egy részét a bankok zöme eddig átvállalta az ügyféltől, vagy legalább részben visszatérítette azokat. Most azonban várhatóan gyakoribb lesz, hogy ezek az átvállalások csökkennek – mondja Gergely Péter, a Biztosdöntés.hu pénzügyi szakértője.
Alulnézet: az összetett csomagajánlatok miatt nehezen nyomon követhető, de a telekommunikációs szolgáltatásoknál is ritkulhatnak az akciók. A kormányzati nyomás előtt még arra is volt példa, hogy a Magyar Telekom egyik akciója a teljes inflációs rátát visszafogja.
Igen, de: mivel a KSH figyelembe veszi az akciókat az árak rögzítésekor, ezek ritkulása, eltűnése az inflációs statisztikában is megmutatkozik, ami gyengíti a kormány intézkedéseinek hatását.
Mi várható? A kiskereskedelmi árrésstopot időről időre felülvizsgálja a kormány, de nagyon meglepő lenne, ha a választások előtt kivezetné az intézkedést.
Az önkéntes vállalások jellemzően 2026. június 30-ig szólnak, és ha valóban egyszerre futnak ki, akkor az jól láthatóan megdobhatja majd a jövő évi inflációt.
Még ha látna is fantáziát valaki nálunk egy beruházásban, érdemes megkockáztatnia, hogy egy reggel arra ébred, éppen az ő pénzét teszi fel az állam a kaszinóban?