Hírlevél feliratkozás
Vámosi Ágoston
2025. május 30. 10:20 Adat, Közélet

Nem ért célt a kormány a tankötelezettség 16 évre csökkentésével

5-7 százalékkal nőtt az iskolából lemorzsolódó fiatalok aránya a 2011-es oktatási törvény hatására – írja a legfrissebb Munkaerőpiaci Tükör. A törvény azok számára, akik 2012-ben vagy később fejezték be az általános iskolát, 16 évre csökkentette a tankötelezettség korhatárát.

Miért fontos ez? Magyarország számára hatalmas gazdasági és társadalmi költséget okoz az iskolakötelezettség rossz szabályozása, aminek a hatásai generációkon keresztül fognak húzódni – áll a tanulmánykötetben. A társadalom nagy arányú aluliskolázottsága gátolja a gazdasági növekedést is.

Felülnézet: a reform célja az lett volna, hogy megkönnyítse a gyors munkaerőpiaci belépést azok számára, akik nem akartak 16-17 évesen az iskolában ülni, de ez nem valósult meg. A változtatás megnövelte az inaktív 17-18 évesek arányát, a lemorzsolódó fiatalok 60-70 százaléka 22 éves koráig sem helyezkedett el.

  • A negatív hatások különösen drasztikusak voltak azok között, akik rossz családi háttérből jöttek. Az iskolai lemorzsolódás valószínűsége közel kétszeresére, 12 százalékkal nőtt azok körében, akiknek a szülei legfeljebb általános iskolai végzettséggel rendelkeznek. A változtatás tehát növelte az egyenlőtlenségeket is.
  • A lemorzsolódás valószínűsége jelentősen megnőtt a roma fiatalok körében.

Számokban: a kormány 2013-ban négy évről három évre csökkentette az érettségit nem adó szakképzések idejét. Ez úgy vált lehetővé, hogy a közismereti tárgyak óraszámát csökkentették, a szakképzési tárgyakra fordított időn pedig nem változtattak.

  • Ennek a reformnak a hatásai ellentmondásosak. A diákok matematika és szövegértés teszteredményei ugyan csökkentek, de közben a lemorzsolódás aránya is csökkent a szakképzésben, 23,4 százalékról 18,3 százalékra.

Igen, de: a tankötelezettségi korhatár leszállítása nem csökkentette a középfokú végzettség megszerzésének esélyét. A korábban felhalmozott évismétlések miatt a lemorzsolódás veszélyének kitett diákok magasabb tankötelezettségi korhatár mellett sem végezték el a középiskolát.

  • A tanulmány szerzői szerint ezért az iskolakötelezettséget érdemes lenne a középfokú végzettség megszerzéséhez kötni az életkor helyett. A korhatár emelése (például 16 évről 18 évre) a középfokú végzettség megszerzése nélkül nem elegendő a foglalkoztatási kimenetelek javításához sem.

Mi következik? Az alacsony képzettséget igénylő munkahelyek száma drasztikusan csökken, és ezek azok, amelyeket az automatizáció fokozatosan ki is vált. Ezzel párhuzamosan a szakképzettséget vagy felsőfokú végzettséget igénylő állások kínálata nő. Az oktatás megtartó szerepe tehát a munkaerő-piaci versenyképesség miatt is egyre fontosabb lenne. 

  • A felsőfokú végzettséget szerző 30-34 évesek aránya Magyarországon azonban minimális ingadozást mutat, és megegyezik a tíz évvel ezelőtti 34,1 százalékkal.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz iskolakötelezettség korhatárának leszállítása mindenkinek csak ártottAz iskolaelhagyók többsége nem megy el dolgozni, és passzivizálódik, esetleg emellé még gyereket vállal.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkJavítani nem sikerült a magyar oktatási rendszeren a 2010-es években, csak felforgatniAz elmúlt tíz év magyar kormányai bátran nyúltak a sok sebből vérző magyar oktatási rendszerhez, de nem lett jobb a helyzet, sőt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKeményebb kézzel terelheti a szakképzés felé a diákokat a kormányKevesebb államilag finanszírozott egyetemi hely, nehezített gimnáziumi bejutás lehet a technikumok népszerűsítésének útja az utóbbi napok hírei alapján.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSzakmát tanulók ezrei javítottak az egyik legkínosabb hazai statisztikánHosszú idő után végre érdemben csökkent a korai iskolaelhagyók aránya Magyarországon, ám még mindig jócskán az európai átlag felett áll a mutató.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Közélet fiatalok iskola lemorzsolódás munkaerőpiac NEET fiatalok oktatás szakképzés Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2025. június 16. 10:48 Adat

Ötödével kevesebb gyereknek kezdődik a nyári szünet, mint az ezredfordulón

Több mint 1,2 millió általános és középiskolás kezdi meg a vakációt ezen a héten. A 2000-es évek elején még az 1,6 milliót közelítette ez a szám.

Hajdu Miklós
2025. június 13. 11:18 Adat

A fiatalok egyik menekülése a szegénység elől a mamahotelben maradás

Az egyik fontos szegénységi statisztikát alapvetően befolyásolja, hogy milyen későn költöznek el a fiatalok a szülők háztartásából.

Stubnya Bence
2025. június 11. 15:46 Adat

Csak két szakma előzi meg a politikusokat a fizetési listán

Az utóbbi öt évben a pilóták megelőzték a képviselőket, államtitkárokat és minisztereket. A szakorvosok előreléptek a negyedik helyre.

Fontos

Gergely Péter
2025. június 15. 06:50 Pénz

Szinte senki sem igényel 20 éves kor alatt munkáshitelt

Az alsó korhatár egy banknál 17, a többinél 18 év, de a hitelfelvétel inkább csak 23-25 éves korban válik életszerű lehetőséggé.

Elek Péter
2025. június 14. 06:50 Közélet

A magyar gazdaság rémisztő adatáról, amelyik zuhan, mint a kő

Még ha látna is fantáziát valaki nálunk egy beruházásban, érdemes megkockáztatnia, hogy egy reggel arra ébred, éppen az ő pénzét teszi fel az állam a kaszinóban?

Mészáros R. Tamás
2025. június 13. 05:50 Közélet, Világ

Trump, Putyin vagy Orbán, a független intézmények elleni hadjárat mögött ugyanaz van

A kulturális hegemónia vágya és a hatalomtól független civil szerveződések tagadása is felsejlik a kormány ellehetetlenítési törvénytervezete mögött.