Már a kormány is számol azzal, hogy az év végén újra kell tárgyalni a minimálbér-emelést
Meg kell nyitni októberben a bérmegállapodásról szóló vitát – fogalmazott Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az iparkamara kkv konferenciáján a Portfolio tudósítása szerint.
Felülnézet: mivel a kormány hivatalosan továbbra is elég optimista számokkal tervez, az eltérések számtani összege e szerint még csak 0,3 százalék, ezért a megegyezés újratárgyalása hivatalosan nem merül fel.
Amennyiben azonban a munkáltatói, illetve piaci-elemzői várakozások lesznek helyesek, akkor nem kérdéses, hogy újra tárgyalóasztalhoz kell ülni, és a 13 százalékos emelés nem lesz tartható. Ez ténylegesen csak szeptember után derül ki.
A jelek szerint viszont a kormány is számol annak a lehetőségével, hogy a tavaly kialkudott hároméves emelési ütem, és 2026-ra vonatkozó 13 százalékos minimálbér-emelés nem lesz tartható.
Számokban: a minimálbér jelenleg 290 800 forint, és a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának megállapodása szerint jövőre 328 600 forintra (2027-től pedig 374 600 forintra) emelkedik.
Tágabb kontextus: ez csak akkor történik meg automatikusan, ha a gazdaság három fontos száma összességében nem tér el nagyon az előrejelzésektől.
A bruttó átlagkeresetnek idén 8,7 százalékkal kellene emelkednie, a minisztérium újabban 8,6 százalékot vár, de az év eleji tényleges adat már 9,8 százalék volt (ennek tehát vissza kellene esnie az év további részében).
A GDP-növekedést eredetileg 3,4 százalékra lőtték be, a kormány azonban ma már csak 2,5 százalékra számít, egyre több elemző látja viszont úgy, hogy 1 százalék feletti érték már csodaszámba menne.
Az inflációt 3,2 százalékra várta a megállapodás, most már 3,6 a hivatalos kormányzati előrejelzés, de a piac 5 százalék közeli értéket vár.
Mi várható? A minimálbért akkor kell újratárgyalni, ha a fenti három mutató eltéréseinek számtani összege egy százalékpontnál nagyobb, akár pozitív vagy negatív irányban. Fontos, hogy a számolás alapja nem a teljes év, hanem az első háromnegyed év eredménye lesz.
A vártnál alacsonyabb emelés nem csak azért jönne rosszul a kormánynak, mert a választási évet ezzel a rosszabb hírrel kellene elkezdenie, hanem azért is, mert boríthatja a hangaztos egymilliós átlagfizetés eléréshez szükséges dominósort is.
2028-ra a bruttó átlagbérnek egymillió forintra kellene emelkednie, a minimálbérnek pedig az – ennél durván tizedével kevesebb, azaz 900 ezer forintra várható – rendszeres bruttó átlagbér feléhez kellene felzárkóznia. Ezzel egyidőben a minimálbérnek ezer eurónak kellene megfelelnie, ami így elvileg 450 ezer forintot (azaz 450 forintos euró-árfolyamot) jelentene, ettől azonban egyre távolabb kerülünk, ha már idén csúsznak a számok.
Még ha látna is fantáziát valaki nálunk egy beruházásban, érdemes megkockáztatnia, hogy egy reggel arra ébred, éppen az ő pénzét teszi fel az állam a kaszinóban?