Lassacskán, de Közép-Európa többi országába is elkezdett jönni a kínai pénz
Hét év után először nőtt az Európában befektetett kínai működőtőke értéke, tavaly 10 milliárd euróra taksálta a nagyobb projektek értékét a berlini Merics agytröszt és a Rhodium elemzőcég összesítése. 2023 után ismét Magyarország volt a kínaiak fő célpontja, a teljes befektetési összeg 31 százaléka hazánkba érkezett.
Ez részben abból következik, hogy mivel a nagyobb beruházások bejelentett értékét leosztják a beruházások tervezett időtartamával, a CATL debreceni vagy a BYD szegedi beruházása éveken keresztül megjelenik a magyar adatokban.
A magyar elsőség egy másik vetülete, hogy a kínai befektetések értéke a 2016-os, 50 milliárd eurós csúcsot követően mély zuhanásba kezdett, főként a fejlett országok cégeit célzó felvásárlások visszaesése miatt.
Ezzel párhuzamosan a 2020-as években jelentősen nőtt az autóipari zöldmezős beruházások értéke, ma már a kínai tőke több mint fele az elektromosautó-gyártás ellátási láncában hasznosul. Ezek jelentős része Magyarországon csapódott le, a kínai gyártók európai elektromosautó-ipari beruházásainak tavaly 62 százalékát, tavalyelőtt 57 százalékát itt számolták el.
Felülnézet: lassan, de Közép-Európa többi országában is nőnek a kínai beruházások, 2024-ben (Magyarországot nem számolva) 20 százalék volt a régió részesedése a kínai befektetésekből, míg a korábbi kilenc évben csak egyszer érte el a 10 százalékos értéket.
Kína európai befektetéseinek mintegy felét alig öt nagyvállalat, a CATL, a Tencent, a Geely, az Envision és a Gotion adta. Ezek a Lengyelországban terjeszkedő Tencent IT-cég kivételével mind autóipari beruházások. 2024-ben Szlovákiában is indultak kínai projektek, de Spanyolországban és Svédországban is megjelent a kínai autóipar.
Az emelkedő értékek ezzel együtt jelentős részt korábban bejelentett, jelenleg is futó projektekből fakadnak: míg 2022-ben és 2023-ban 15 milliárd euró értékben kezdtek új zöldmezős beruházásokba a kínai gyártók, addig 2024-ben ez 3,1 milliárdra csökkent.
Fel is függesztettek több nagyobb projektet, például az Svolt Energy két, összesen 4,2 milliárd euróra taksált németországi gyárberuházást állított le, míg Svédországban a szabályozás be nem tartása miatt a hatóságok parancsoltak megálljt a Shanghai Putailai 1,2 milliárd eurós anódgyárának.
Mi várható? A magyar kormány ettől függetlenül a kínai gyárak beindulásától várja a 2025-ös növekedés beindulását, bár ebben elemzők kételkednek. Az ECFR külpolitikai agytröszt ezzel szemben egyenesen Európa ipari hátországának elsorvadásától tart a kínai autógyártók megjelenése miatt egy friss jelentésében.
Egész Európában növekszik a kínai befektetések iránti érdeklődés, a külső környezet romlása miatt több tagállami kormány is nyitottabbá vált a kínai autógyártók beengedése iránt.
Ezt jelzi az is, hogy a tagállami kormányok egy aktuális tervezet szerint erősen fel akarják vizezni a kínai (és más külső) befektetések és felvásárlások nemzetbiztonsági kockázatainak feltárását és korlátozását szolgáló uniós befektetésvédelmi politikát. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke még 2024 januárjában állt elő a befektetésvédelem szigorításának tervével, de ez nagyrészt tagállami hatáskör.
Igen, de: a szuverenitási aggályokat a jelek szerint az sem csökkentette, hogy a belga hatóságok szerint a Huawei az Európai Parlament számos tagját lefizette. Eddig három néppári, egy szocialista és egy liberális képviselő mentelmi jogának feloldását kérték az ügyben a hatóságok, akik a nyomozás során az Anderlecht futballstadionját is bepoloskázták.
Ezzel párhuzamosan a holland katonai hírszerzés arra figyelmeztetett, hogy Kína nagyobb kiberfenyegetést jelent Európára nézve, mint Oroszország.
(A cikk eredeti verziója a G7 Globál hírlevélben jelent meg, amelyre – szombat reggeli hírlevelünkkel együtt – itt lehet feliratkozni.)
A kormányfő és holdudvara a magyar szuverenitás védelmével indokolja bel- és külpolitikai lépéseit, de a valóságban a szuverenitás megalkotása óta álszent és vitatott jelenség.
Mészáros Lőrinc sorsára juthat a felvidéki milliárdos Világi Oszkár: lehet, hogy meg kell válnia egyik focicsapatától, hogy azt ne zárják ki a Konferencia Ligából.
Sikerült lehozni egy kilátásrontással az idei első kört, de a belső és külső kihívások miatt egyáltalán nem lehetünk nyugodtak az őszi felülvizsgálatok előtt.