Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2025. május 23. 13:54 Közélet, Vállalat

A gyógyszerek árcsökkentése nem lesz olyan egyszerű, mint a csirke farháté

Nem lát extraprofitot a gyógyszertáraknál Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, ezért várhatóan a nagykereskedőket és a gyártókat próbálja önkéntes árkorlátozásra kérni – mondta a Portfoliónak a lap által rendezett, Hitelezés 2025 konferencián.

Miért fontos ez? A kormány a nem támogatott gyógyszerek szabadpiaci árképzését is befolyásolni szeretné, ám a kiskereskedelemnek ez a része másképp működik, mint például az élelmiszerboltok vagy a drogériák, ezért a beavatkozás jóval bonyolultabb lesz.

Előzmények: a kormány március 17-től vezetett be 10 százalékos árrésstopot 30 alapvető élelmiszerre, majd május 19-től 15 százalékban maximálta sok háztartási-kozmetikai termék árrését a nagy forgalmú láncokban.

  • Eközben önkorlátozásra kérte a távközlési cégeket, a bankokat és a biztosítókat is, ennek eredménye az lett, hogy az inflációkövető áremeléseket a cégek a 2026-os választások utánra halasztották.
  • Most következnek a gyógyszerek, ám ennek kereskedelme sok szempontból másképp működik, mert a gyógyszerek jelentős része speciális, állami ártámogatásban részesülő termék, amelynek megfelelő elérhetőségét is garantálni akarják.

Felülnézet: a patikák támogatott és nem támogatott gyógyszereket, illetve egyéb szabadpiaci termékeket is forgalmaznak, ám ezek közül a támogatott gyógyszerek árrése már évtizedek óta mereven szabályozott, egy sávos rendszer szerint.

  • Minél drágább egy (támogatott) gyógyszer, annál kisebb a patikánál maradó összeg, 6491 forint feletti fogyasztói ártól kezdve pedig bármennyi lehet a termék ára, a patikánál csak 990 forint marad.

Számokban: az alábbi grafikon azt mutatja meg, hogy a támogatott gyógyszerek összesített forgalma (értéke) folyamatosan nő, ezt a növekedést azonban az említett sávos szabályozás miatt nem követi a patikánál maradó összeg emelkedése. Ennek következtében az árrés mértéke tavaly már csak 8,3 százalék volt.

Alulnézet: a patika is kiskereskedő, és költségei az infláció következtében emelkednek, ám a fenti ábra alapján látható, hogy az egyre nagyobb költséget a támogatott gyógyszerek forgalmazásával nem tudja követni.

  • Ezt csak a nem támogatott gyógyszerek áremelésével, illetve az egyéb, nem gyógyszernek minősülő termékek kereskedelmével tudja ellensúlyozni.

Tágabb kontextus: a patika szemszögéből nézve van egy olyan állami intézkedés (a sávos árrés rendelet), amely folyamatosan rontja az elérhető hasznot, most pedig az került szóba, hogy még az ennek ellentételezésére képes bevételi lábat (nem támogatott gyógyszerek, tipikusan fejfájás csillapítók és hasonlók) is rontani akarja a kormány az önkéntes árkorláttal.

  • Ha azonban mindkét oldalról veszélybe kerül az üzletmenet, és a patika kénytelen bezárni, akkor általánosságban romlik a lakosság gyógyszerekhez való hozzáférése, és ez nyilván annál inkább esélyes, minél kisebb településről van szó.

Mi várható? A fentiek miatt a kormány nem a patikáknál, hanem a nagykereskedőknél és/vagy a gyógyszergyártóknál szeretne önkéntes árkorlátozást elérni, a nem támogatott készítményeknél. Ebben azonban két fő nehézség is lehet.

  • A gyártók döntő többsége külföldi multinacionális szereplő, amely nem nagyon alkalmaz országonként eltérő árazást, elég arra gondolni, hogy ha Rajkán olcsóbb a gyógyszer, akkor egész Pozsony ott fog vásárolni, azaz rontani fogja a cégek szlovák egységeinek működését.
  • Nagykereskedelmi szinten pedig szintén nehéz extraprofitról beszélni (bár a fogalomnak eleve csak a NER-ben van szabadpiaci viszonyok között is értelmezése), amennyiben ott költségcsökkentésre kényszerülnek a cégek, akkor szintén romlik az ellátás színvonala, például többet kell majd várni arra, hogy a patikákba kiszállítsák a megrendelt gyógyszereket.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre kevésbé abból él egy patika, amire sokan elsőre tippelnénekAz államilag támogatott gyógyszerekból származó bevétel elinflálódott, emiatt is drágul a C-vitamin, a sampon, a gyógytea, és hasonlók a gyógyszertárakban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat árcsökkentés árrés árstop gyógyszer kiskereskedelem önkorlátozás patika Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Mészáros R. Tamás
2025. június 19. 06:07 Közélet, Világ

Súlyos önámítás, mégis terjed Orbán szuverenitásmániája

A kormányfő és holdudvara a magyar szuverenitás védelmével indokolja bel- és külpolitikai lépéseit, de a valóságban a szuverenitás megalkotása óta álszent és vitatott jelenség.

Jandó Zoltán
2025. június 18. 15:40 Közélet, Vállalat

Terjed a Mészáros-Felcsút kór az európai futballban, magyar áldozata is lehet

Mészáros Lőrinc sorsára juthat a felvidéki milliárdos Világi Oszkár: lehet, hogy meg kell válnia egyik focicsapatától, hogy azt ne zárják ki a Konferencia Ligából.

Bucsky Péter
2025. június 18. 06:03 Közélet, Vállalat

Nem járnának rosszul a magyar autósok az orosz olajimport megszűnésével

Meg vannak számlálva Magyarország orosz olajimportjának napjai, ha nem tudja megfúrni a kormány az Európai Bizottság tegnap bemutatott javaslatát.

Fontos

Regős Gábor
2025. június 18. 13:40 Pénz

Ezt a kört megúsztuk, de mi lesz ősszel a magyar államadósság besorolásával?

Sikerült lehozni egy kilátásrontással az idei első kört, de a belső és külső kihívások miatt egyáltalán nem lehetünk nyugodtak az őszi felülvizsgálatok előtt.

Vámosi Ágoston
2025. június 17. 13:57 Világ

A benzint, a gázolajat és a gázfűtést is drágítaná 2027-től az EU klímavédelmi lépése

Sokan ellenzik a lépést, az Európai Bizottság szociális klímaalappal enyhítené a fűtés és az üzemanyagok árának várható emelkedését.

Jandó Zoltán
2025. június 17. 11:22 Adat, Közélet

Az egyik legnagyobb hazai nemzetiség szenvedheti meg a kormány kampányát

A 2022-es népszámláláskor állampolgárság alapján a magyarok után már az ukránok voltak a legtöbben az országban, és azóta ez a szám csak nőtt.