Hírlevél feliratkozás
A bajor CSU párt egykori vezetője, Horst Seefoher és az Európai Néppárt elnöke, Manfred Weber köszönnek Orbán Viktor miniszterelnöknek. Forrás: AFP / Europress
Vámosi Ágoston
2025. február 26. 13:02 Közélet

Ezermilliárdokba kerülhetnek Magyarországnak az Orbán évértékelőjén elhangzottak

Akár 10,4 milliárd euró (4160 milliárd forint) uniós forrástól is eleshet a kormány másfél éven belül – írtuk egy hónappal ezelőtt. Orbán Viktor pedig szombati évértékelőjében brüsszeli „birodalomról” és a kasszát őrző Manfred Weberről beszélt, emellett azt a Donald Trumpot magasztalta, aki gazdasági háborúra készül Európával.

Miért fontos ez? A fenti, óriási összeg a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Alap (RRF) Magyarországnak elkülönített része*60 százaléka támogatás, 40 százaléka hitel, amit az EU a koronavírus-járvány után allokált a tagállamok számára. Az RRF-hez való hozzáférés feltétele azonban – többek között – az Európai Unió Alapjogi Chartájának hatékony alkalmazása és végrehajtása.

Felülnézet: a szexuális és nemi identitásbeli kisebbségek jogainak védelme része az Európai Unió Alapjogi Chartájának. Az LMBTQ-közösséggel szembeni jogsértések miatt jelenleg 600 millió eurót tart függőben az Európai Bizottság a Magyarországnak járó forrásokból.

  • Orbán szombaton bejelentett terve szerint hamarosan alkotmányba foglalhatják, hogy az ember vagy férfi, vagy nő, illetve kiszólt a Budapest Pride szervezőinek is, hogy ne fáradjanak az idei esemény megszervezésével.
  • Az Alapjogi Charta pontosan azt mondja ki, hogy mindenkinek joga van a békés célú gyülekezés szabadságához és a másokkal való bármilyen szintű, különösen politikai, szakszervezeti és polgári célú egyesüléshez. A Charta tiltja a szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetést is.
  • A dokumentum szerint a tömegtájékoztatás szabadságát és sokszínűségét is tiszteletben kell tartani. Orbán azt mondta, kormánymegbízottakat küld az Egyesült Államokba, és megteremti az alkotmányos és jogi feltételeit annak, hogy „elzárják a Soros-hálózat pénzcsapjait”.
  • A kormányfő civil szervezetek mellett független médiumokat ért ez alatt, és azt ígérte, húsvétra – tehát két hónapon belül – végeznek ezzel a folyamattal.
  • Az Európai Unió előírja a menekültek jogainak tiszteletben tartását, ennek megszegése pedig nemcsak az RRF-et, hanem a 12 milliárd eurós (4800 milliárd forintos) agrártámogatások egy részét is veszélyezteti.

Mit mondanak ők? „A migráció ügyében, ha kell, a falig és azon túl is elmegyünk” – mondta Orbán az évértékelőn, és megerősítette, hogy a brüsszeli „migrációs paktumot” sosem fogják lenyelni.

Tágabb kontextus: tavaly az Európai Bíróság napi egymillió eurós bírság fizetésére kötelezte Magyarországot a menekültjogok megsértése miatt. A kormány ezt elfogadhatatlannak tartja, nem enged az ítéletnek, és 600 millió forintot különített el az ítélet elleni jogi fellépésre.

  • Az agrártámogatások feltétele az is, hogy az uniós tagállamokban függetlenül működjön az igazságszolgáltatás. A kormány meg is ígérte az Európai Bizottságnak, hogy biztosítja a bírói függetlenséget Magyarországon.
  • Orbán viszont bírókról és ügyészekről beszélt, akik „milliárdokat kaptak az Egyesült Államok költségvetéséből, és liberális véleménydiktatúrát és politikai elnyomást működtettek az egész nyugati világban, beleértve Magyarországot is”.
  • Magyarországnak a politikusok vagyonnyilatkozatának benyújtásán is szigorítania kell. Orbán ehelyett kilátásba helyezte, hogy az európai parlamenti képviselőknek is hasonló vagyonnyilatkozatot kell beadniuk minden évben, mint a magyar parlamenti képviselőknek.

Mi következik? A kormány egyrészt jogi úton küzd az uniós forrásokért, másrészt az egyhangúságot igénylő uniós döntéseket használhatja fel alkualapnak (vétófegyver).

  • Emellett rendszeresen beszél „Brüsszel elfoglalásáról” is, bár ennek 2026 végéig kétséges a realitása, illetve az is, hogy kedvező lenne-e a magyar források szempontjából egy trumpista jellegű európai fordulat. A Fidesz ideológiai szövetségesei a nettó befizető országokban az uniós transzferek csökkentéséért szoktak kardoskodni.
  • Közben pedig egyre halmozódik a migrációs büntetés, emiatt 325 millió eurót már le is vont az Európai Bizottság a magyar kohéziós forrásokból. Ha nem változik semmi, ez az összeg idén bőven túllépheti a félmilliárd eurót.
  • Szintén a Portfolio írt róla, hogy alig van már tere a kormánynak további uniós pályázatok kiírására, ha nem akarja megkockáztatni, hogy bizonytalan jövőjű források terhére is kötelezettséget vállal.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkCsepp lesz a tengerben a 420 milliárdos magyar pénzvesztés, ha minden így megy továbbNagy hullámokat vert az év végén elbukott bő egymilliárd euró uniós forrás, de a következő másfél évben ennek több mint a tízszeresét veszíthetjük el.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Európai Unió évértékelő igazságszolgáltatás lmbt menekültek Orbán Viktor rrf sajtószabadság uniós források vagyonnyilatkozat Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2025. április 25. 06:07 Közélet, Vállalat

Kevesebb pénzt adna a kormány a Demján Sándor Program nyertes cégeinek

Az 1+1-nevű részt az utolsó pillanatban 1,25+0,75-re módosíthatják, így a nyertes pályázóknak nem adnának annyi támogatást, amennyit ígértek.

Stubnya Bence
2025. április 23. 12:54 Élet, Közélet

Beindult a projekt, amivel rengeteget spórolhatnak a Budapesten tanuló egyetemisták

Kisajátította a Diákváros területeit a magyar állam, viszont az eredeti tervekhez képest jóval szerényebb formában jöhet létre az Diákváros.

Bucsky Péter
2025. április 21. 05:50 Közélet

Egy egész szakmára rossz fényt vet a jegybanki alapítványok botránya

Ha a könyvvizsgálón múlik, talán sosem derül ki a baj. Ez azért is rossz jel, mert a magántőkealapok ezermilliárdjainak egy része szintén állami vagyon.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 15:24 Világ

A magyar kormány kivár, a lengyelek tovább fegyverkeznek az uniós pénzügyi engedéllyel

Már eddig is ők költötték a legtöbbet a hadseregre a NATO-tagállamok közül gazdaságarányosan, de ezt kevésnek látják az orosz fenyegetés árnyékában.

Elek Péter
2025. április 25. 13:12 Világ

Lehet logika Trump viselkedésében, de megéri?

Meglepő, túlzott és közgazdaságilag nehezen indokolható az elnök vámpolitikája, de az legalább már látszik, hogy a célkeresztben elsősorban Kína van.

Hajdu Miklós
2025. április 24. 17:30 Élet

Könnyebb hozzájutni a 3+3 milliós felújítási ingyenpénzhez, és van még belőle bőven

Egymást érik az otthonfelújítási programmal kapcsolatos könnyítések, lassan talán kiismerik a potenciális pályázók a lehetőségeket.