Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2025. február 24. 16:49 Közélet, Pénz

Gyorsan beárazta Orbán, hogy mennyire lehet komolyan venni a költségvetést

Már az idén is érezhető költségvetési hatása lesz a miniszterelnök által hétvégén bedobott adócsökkentéseknek és visszatérítéseknek, jövőre pedig százmilliárdokkal vetheti vissza az állami bevételeket.

  • Szakértők szerint 2025-ben nem kigazdálkodhatatlan ez az ígéretekből összeálló összeg. Ám ha jelentősen elmarad a gazdasági növekedés a kormány által várt 3,4 százaléktól – amire komoly esély van – akkor ez és az osztogatás együtt már okozhat gondot.

Előzmények: Orbán Viktor szombati évértékelőjében talán a vártnál is korábban indította be a választások előtti pénzosztást.

  • A kormányfő bejelentette, hogy bevezetik a csecsemőgondozási díj (csed) és a gyermekgondozási díj (gyed) személyi jövedelemadó-mentességét, a kettő vagy annál több gyermeket nevelő anyáknak pedig egyáltalán nem kell majd szja-t fizetniük. A nyugdíjasoknak áfa-visszatérítést ígért, és ráerősített a gyerekek után járó adókedvezmény megduplázására is.
  • Nem minden intézkedést vezetnek be ugyanakkor egyszerre. A négygyermekes anyáknak már 2020 óta nem kell szja-t fizetni, a háromgyermekesek az idén októberben csatlakozhatnak hozzájuk, míg a kétgyermekesek 2026 és 2030 között több lépésben.
  • Részben technikai okok miatt nem azonnal, de még az idén elindulhat a nyugdíjasok áfa-visszatérítése is, amelyhez az érintettek egy kedvezménykártyát kapnak.

Számokban: az összes intézkedés számszerűsítése nem egyszerű, de az együttes hatás egész biztosan éves szinten ezermilliárdos nagyságrendű. A Telex szerint csak a többgyerekes anyák adókedvezménye a mostani adatokkal számolva évi 1300 milliárd forintos kiesést okoz. Egy átlagos jövedelmű, teljes állásban dolgozó nőnek pedig évi 1,1 millió forint plusz jövedelmet jelenthet.

  • Nagy Márton gazdasági miniszter arról beszélt, hogy a háromgyermekes anyák adókedvezménye a költségvetésnek évi 170 milliárd forintjába kerülhet. Arányosítva ennek már az idén is 40-45 milliárdos bevételcsökkentő hatása lesz.
  • A legnagyobb bevételkiesést az idén a nyugdíjasok áfa-visszatérítése okozhatja. Ettől szakértők ebben az évben 150-200 milliárd forint közötti költségvetési hatást várnak. A csed és a gyed teljes szja-mentessége pedig évente 10 milliárd forintba kerülhet.

Reakciók: „Még mindig sokkos állapotban vagyok” – mondta Trippon Mariann, a CIB vezető elemzője a Bloombergnek. Hozzátette: eddig is a választások előtti fiskális lazítást tartották az egyik legnagyobb hazai kockázatnak, de arra nem számítottak, hogy ez ilyen hamar megvalósul.

  • „Az összes idei intézkedés hatása legfeljebb a GDP 0,5 százalékára rúghat. Ez megnehezíti a költségvetési tervek teljesíthetőségét, de nem annyira nagy tétel, valószínűleg kimozogható” – mondta a G7 kérdésére Virovácz Péter az ING vezető elemzője.
  • Sokkal nehezebb lesz azonban kigazdálkodni ezt az összeget, ha a gazdasági növekedés jelentősen elmarad attól, amivel a kormányzat kalkulált – tette hozzá. Márpedig erre van esély, hiszen az elmúlt években is ez történt.
  • A szakértő szerint a hétvégi beígért kedvezmények és visszatérítések azt is jelentik, hogy következő években is maradnak a hazai extraprofitadók. Ilyen intézkedések mellett ugyanis nem lehet elengedni ezt a bevételi forrást.

Tágabb kontextus: a bejelentés jól mutatja, hogy továbbra sem lehet komolyan venni a magyar költségvetéseket.

  • Az utóbbi években ezek jórészt azért szakadtak el teljesen a valóságtól, mert az előző év első felében elfogadták őket, az akkori bizonytalan feltételezések pedig később nem állták meg a helyüket.
  • Tavaly szakítottak ezzel a gyakorlattal, de hiába, mert két hónappal a költségvetés elfogadása után a kormány máris beáldozza a két legfontosabb bevételi forrás, az áfa és az szja egy részét.

Miért fontos ez? Ez első látásra csak az elemzőket bosszantja, ám végső soron hozzájárul ahhoz a bizonytalan gazdasági környezethez, ahol a vállalatok visszafogják beruházásaikat, a külföldi hitelezők pedig drágábban finanszírozzák az országot.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA várt növekedés nyolcada jött össze tavaly, idén már kisebb a mellélövés veszélyeSok körben kellett visszavenni a kormányzati optimizmusból, de legalább kijött a recesszióból a gazdaság a tavalyi 0,5-0,6 százalékos növekedéssel.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkBukásra áll a kormány mindkét jövő évi gazdasági céljaIdén kicsúszik a magyar gazdasági növekedés az uniós első harmadból, jövőre esélytelen az első hely, és már a 3 százalékhoz is nagy szerencse kéne.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÁlmodozásban évek óta erősebb a magyar gazdaságpolitika, mint a növekedés előrejelzésébenEgyre bátrabbak a kormányzati tervek, miközben az előző években az előrejelzések a valóság közelébe se értek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Pénz adókedvezmény évértékelő Orbán Viktor pénzosztás személyi jövedelemadó szja-mentesség Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Vámosi Ágoston
2025. április 17. 16:41 Közélet

A lerontott 2025-ös várakozásokra alapozva beterjesztik a 2026-os költségvetést

Továbbra is optimistább a piacnál a kormány, az extraprofitadót nem vezetik ki.

Stubnya Bence
2025. április 17. 10:13 Közélet

Egyre többen látják úgy, hogy már a 2 százalékot sem éri el idén a magyar gazdasági növekedés

Elmaradt az év elejére beharangozott fordulat, ráadásul a kereskedelmi háború és a választások előtti költségvetési kiköltekezés is kockázatot jelent.

Jandó Zoltán
2025. április 16. 14:17 Közélet, Vállalat

Az UEFA-n kívül senki nem hiszi el Mészáros Lőrincnek, hogy eladta a focicsapatát

Ha az Európai Labdarúgó-szövetség komolyan venné a saját szabályait, akkor nem csak az Eszék, de a Felcsút is bajba kerülhetne. De úgy tűnik, nem veszi.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 18. 06:50 Adat

Az árrésstoppos magyar élelmiszer olcsóbb lett, mint Szerbiában, mégis megérheti kiutazni

Alapvető élelmiszerekért ma már nem éri meg kimenni, a zöldség-gyümölcs, cigaretta, olajos mag és divat-ékszer vonalon azonban maradtak jó lehetőségek.

Virovácz Péter Havasi Kinga
2025. április 17. 05:50 Világ

Hol van az a pont, amely felett a vámháborúnak már nincs értelme?

Amerika a potenciális recesszió mellé bizalmi és tőkepiaci válságot rakott a saját nyakába, ezzel a feltörekvő piacok közé árazta be magát.

Váczi István
2025. április 16. 11:59 Pénz

Idegesek a befektetők, Argentína lesz az Egyesült Államokból?

Sok évtizedes bizalmat kezdett ki Donald Trump kaotikus gazdaságpolitikája, aminek következményeit Magyarországon is érezhetjük.