Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. november 27. 10:39 Adat, Közélet

Saját 57 százalékos minimálbér-emelését felejtette el Orbán Viktor, amikor a mostanit fényezte

Azt is mondhatom, hogy soha nem látott mértékű minimálbér-emelés történik. Nem emlékszem arra, hogy ilyen léptékű minimálbér-emelés történt volna az elmúlt időszakban. 2027-re, ha összeadom a három év emelését, ez 40 százalékos emelkedést ad ki” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a mostani bérmegállapodás kapcsán.

Számokban: a minimálbér 2025-ben 9 százalékkal nő, majd bizonyos gazdasági feltételek teljesülése esetén 2026-ban 13, 2027-től pedig 14 százalékkal emelkedik, így jön ki összességében a 40,41 százalékos emelés három év alatt.

  • A bruttó minimálbér jelenleg 266,8 ezer forint, jövőre 290,8 ezer forint lesz, és ha a tervek teljesülnek, akkor 2026-tól 328,6 ezerre, 2027-től pedig 374,6 ezerre emelkedik. A garantált bérminimum a jelenlegi bruttó 326 ezerről jövőre 348,8 ezer forintra nő.
  • A rendszerváltás óta 2001-ben, vagyis az első Orbán-kormány ciklusának kellős közepén volt a legnagyobb minimálbér-emelés, az akkori 56,86 százalék sokkal nagyobb, mint a következő három évre tervezett emelkedés összessége, és az előttünk álló évek 13-14 százalékos bővülése sem számít historikusan nagy ugrásnak, ezt mutatja be az alábbi ábra.

Alulnézet: a minimálbér jelenleg 214 ezer munkavállaló jövedelmét határozza meg, a garantált bérminimum viszont, amely nem 9, csak 7 százalékkal nő jövőre, 325 ezer embert érint. A következő években hasonló tendencia várható, vagyis a garantált bérminimum és a minimálbér összege közelíthet, egybe is olvadhat.

Felülnézet: a kormány két hangzatos és egyszerűen megjegyezhető számmal kampányol, ezek szerint 2027-28-ra a bruttó átlagfizetés egymillió forintra, a minimálbér pedig ezer euróra emelkedne, utóbbi egyben a rendszeres bruttó átlagfizetés fele is lenne.

Tágabb kontextus: az egymilliós átlagbér 900 ezer forint körüli rendszeres bruttó átlagbért, vagyis körülbelül 450 ezer forintos minimálbért feltételez.

  • Ez csak akkor lehet ezer euró, ha addigra egy euróért 450 forintot kell majd adni,
  • másrészt 2028-ban még egy vaskos, 20 százalékos minimálbér emelést is feltételez (még ha addig a legambiciózusabb gazdasági forgatókönyv teljesül is).

Mi várható? Jelenleg még elképzelni is nehéz, hogy a jól hangzó fenti számokhoz szükséges gazdasági növekedés, illetve az ahhoz szükséges termelékenység-javulás honnan lesz meg a következő szűk pár évben.

  • Előzetesen még a kormány is úgy számolt, hogy a terveihez most 12 százalékos minimálbér-emelésre lenne szükség, ebből lett a tárgyalások végére egyelőre 9 százalék. A bérmegállapodásban az is szerepel, hogy ha nem haladnak a legjobb forgatókönyv szerint a folyamatok, akkor az emelések mértékét módosítani fogják – értelemszerűen lefelé.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkGyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér feléA tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Közélet bérmegállapodás első Orbán-kormány minimálbér minimálbér-emelés Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. december 6. 06:50 Adat, Közélet

Még a szavazói se hisznek a gazdasági fellendülésben, és ezt már a kormány támogatottsága is megérzi

A Fidesz támogatottsága minden közvélemény-kutató szerint gyengült, a Tiszáé pedig nőtt az elmúlt hónapokban. Ez nem független attól, hogy a lakosság gazdasági hangulata is romlani kezdett.

Stubnya Bence
2024. december 4. 14:12 Adat, Vállalat

Leépítésekre számítanak az autóiparban, de az ipar egészében nem látszanak a sötét felhők

Novemberben csak a német, osztrák, belga és lengyel iparcégek voltak pesszimistábbak a magyaroknál.

Stubnya Bence
2024. december 3. 12:36 Adat, Vállalat

Már nem a munkaerőhiány a magyar ipar legfőbb problémája, hanem a csökkenő kereslet

Sajnálatos módon az ipar visszaesése miatt oldódik az éveken keresztüli súlyos munkaerőhiány.

Fontos

Kiss Péter
2024. december 8. 05:35 Pénz

A beígért Trump-intézkedések időzítésén sok fog múlni

Nagyon más a helyzet, mint 2016-ban, és hiba lenne azt gondolni, hogy az elnök a Kongresszuson mindent simán átvisz.

Bucsky Péter
2024. december 7. 21:43 Podcast

Az osztrák fizetést könnyebb elérni, mint az osztrák boldogságot

Friss kutatási eredmények szerint az ausztriai magyarok boldogabbak a magyarországi átlagnál, de nem érik el az osztrák átlagot.

Mészáros R. Tamás
2024. december 5. 04:34 Világ

Ukrajnának és a magyar iparnak is árthat a dél-koreai elnök példátlan hazardírozása

Magyarország harmadik legnagyobb befektetőjének gazdaságpolitikája és külpolitikai orientációja is fordulatot vehet.