Nem befelé, hanem kifelé tereli a pénzt a nyugdíjrendszerből a kormány
A nyugdíjrendszer hosszabb távú kihívásaival most nem foglalkozna a kormány, csak a választások előtti évre vonatkozóan módosítana ideiglenesen egy szabályt, vélhetően annak reményében, hogy javuljon a lakosság gazdasági helyzetértékelése.
Mi történt? A kormány nem tervez változást a nyugdíjrendszerben, a nyugdíjak értékállóságát megőrzi, a 13. havi nyugdíjakat kifizeti, az Európai Bizottság „nyomására” felkért szakértő javaslataival pedig nem ért egyet, azokat nem támogatja – közölte a kormány a Népszava megkeresésére.
Előzmények: a magyar kormány megígérte az Európai Bizottságnak, hogy 2025 tavaszáig megreformálja a magyar nyugdíjrendszert, ennek első lépéseként pedig azt vállalta, hogy független szakértői jelentés készül a magyar nyugdíjrendszer kihívásairól és a lehetséges szakpolitikai beavatkozásokról.
A nyugdíjkorhatár emelése, a Nők40 szigorítása, a 13. havi nyugdíj korlátozása, járulékemelés, az előrehozott csökkentett nyugdíj visszavezetése – többek között ezek szerepeltek az OECD javaslatcsomagjában, amelyet a magyar kormánynak készítettek, és amelyről múlt héten számolt be a magyar sajtó (elsőként a HVG).
Reakció: a baloldal 2010-es nagy bukásának egyik oka a 13. havi nyugdíj megszüntetése volt, hasonló rizikót nem vállal a kormány, amely hol az önkormányzati, hol a közeledő parlamenti választás miatt halogatja a nyugdíjrendszer reformját – mondta Simonovits András közgazdász a Népszavának.
„A szerzők sokoldalúan és szakszerűen készítették el a jelentést, számos észszerű megállapítást és javaslatot tettek. Bátran levágnák a mai nyugdíjpolitika szent teheneit: a Nők40-et, a merev korhatárt és a korlátozatlan 13. havi nyugdíjat” – írta a szakértő a tanulmányt értékelve a Portfolio.hu-n megjelent cikkében.
„Az anyag több ponton is pozitívabb képet fest a magyar nyugdíjrendszerről, mint amilyen valójában” – értékelte szintén a Portfolio.hu-n a jelentést Farkas András nyugdíjszakértő.
Igen, de: nem teljesen igaz, hogy a kormány ne tervezne változást a nyugdíjrendszerben, hiszen Kovács Zsolt, a Nemzetgazdasági Minisztérium miniszteri biztosa hétfőn jelentette be, hogy ideiglenesen, csak a jövő – választásokat megelőző – évben az önkéntes nyugdíjpénztárakban lévő megtakarításokat lakáscélokra is lehet majd fordítani, írta a Portfolio.hu.
Ha kis mértékben is, de ez az intézkedés ronthatja a nyugdíjrendszer fenntarthatóságát, hiszen pénzek áramolhatnak ki belőle, míg a fenti, a kormány által elvetett javaslatok ezzel pont ellentétes célt szolgálnának (források beáramlása, illetve kiáramlásuk lassítása).
Mi várható? 300 milliárd forint mozdulhat meg az ingatlanpiac felé, ami az idén várható 6-7 százaléknál nagyobb drágulást eredményezhet jövőre az ingatlanoknál az Ingatlan.com elemzése szerint.
Az Európai Bizottság felé tett vállalások alapján a nyugdíjrendszert módosító jogszabálynak 2025. március 31-ig kellene hatályba lépnie, a kormány nyilatkozata alapján ez azonban várhatóan nem fog megvalósulni (ahogy az idén június 30-ig vállalt társadalmi egyeztetés sem valósult meg).
Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.