Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2024. szeptember 23. 16:41 Közélet, Pénz

Megújulhat a reptérre vezető út, jöhet az olimpia

Úgy tűnik, most már tényleg megvalósulhat a ferihegyi repülőtérre vezető út hosszú évek óta halogatott felújítása. A forgalomba helyezés azonban akkor is csak 2030-ban várható, ha minden a tervek szerint halad.

Mi történt? Környezetvédelmi hatósági eljárás és közmeghallgatás indult a Liszt Ferenc repülőtérre vezető út fejlesztéséről, illetve a beruházás előkészítéséről – derül ki a Pest Vármegyei Kormányhivatal közleményéből (pdf).

  • A kormányhivatali dokumentumban azt írják: az út balesetveszélyes és zavarérzékeny*Baleset esetén nem elkerülhető vagy kiváltható., és annyira rossz állapotban van, hogy már ciki a turisták előtt.
  • A kivitelezés megkezdése legkorábban 2026-ban várható, és előreláthatóan 3,5-5 évig tart, így a felújított utat legkorábban 2030-ban adhatják át a forgalomnak.

Előzmények: a reptérre vezető út állapota régi téma a politikában, a felújítására is több ígéret volt már. Az út tényleg kifejezetten balesetveszélyes: már egy 2016-os előadásban arról beszélt a BKK szakértője, hogy 2002 és 2014 között több mint 200 személyi sérüléses baleset volt az úton (pdf).

  • A 2024-es olimpiára beadott pályázatnak is része lett volna a projekt, ám miután a kormány elállt a rendezéstől, egy időre a felújítás kérdése is lekerült a napirendről.
  • Később újra előkerült a téma: Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter öt éve épp idénre ígérte az átadást. Akkor 20 milliárd forintot szánt volna erre a kormány.
  • A reptér állami megvásárlása körüli kavarás miatt azonban tovább csúszott a projekt. Úgy tűnt, mintha a kormány nem akarná azzal felsrófolni az árat, hogy megindít egy ilyen értéknövelő beruházást, és a fejlesztést a tranzakció zárása utánra ígérték.

Felülnézet: a reptérre vezető út fejlesztésének felpörgetése valószínűleg nem teljesen független az újból előkerülő olimpiarendezési elképzelésektől sem. Információink szerint a kormányban erős szándék van arra, hogy Magyarország újból nekifusson egy pályázatnak.

 

  • A 2024-es olimpiai pályázat visszavonása óta szinte az összes, rendezéshez szükséges sportinfrastruktúra-beruházás megvalósult, miközben az egyéb fejlesztésekből kevés. Szakértők szerint a legnagyobb hiányosság épp a reptér és a belváros vasúti, illetve közúti összeköttetése (annak állapota).
  • Erről beszélt a napokban Karácsony Gergely főpolgármester is, aki a májusi választások előtt még fényévekre lévő kérdésként hivatkozott az olimpiarendezésre, augusztusban azonban már azt mondta: támogatná, hogy Budapest ötkarikás játékokat rendezzen 2036-ban.
  • Karácsony most úgy fogalmazott: „az én nézőpontom az, hogy fejleszteni akarom a városomat, és ha ehhez egy olimpiát kell Budapestre hozni, akkor az legyen az olimpia”.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVinné a magyar állam a ferihegyi repteret, eurómilliárdokba kerülhetA magyar állam 51 százalékos részesedést szerezhet a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret működtető Budapest Airport Zrt-ben.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSzuverenitási és gazdasági szempontból sem ígér sok előnyt Ferihegy visszavételeA gazdasági hasznot megkérdőjelezi, hogy a privatizált repülőterek általában hatékonyabbak és nagyobb forgalmat hoznak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMég 17. havi nyugdíjat is fizethetne a kormány, ha nem venne repteretNem látszik, miért lesz jobb az országnak, ha kiad a reptérért annyi pénzt, amennyiből három évig duplázni lehetne a tanárok fizetését. A megtérülésnél a több évtizedes távlat a kedvező forgatókönyv.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Pénz gyorsforgalmi út karácsony gergely liszt ferenc nemzetközi repülőtér olimpia Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2025. március 24. 12:56 Adat, Közélet

Kozmetikázni akarja az inflációt a kormány, vagy a választók árérzékelésére játszik?

A boltok után a bankok következnek, a cél egyszerre lehet a statisztika kozmetikázása és hogy a választói bázis kisebb inflációt érzékeljen.

Váczi István
2025. március 21. 12:47 Közélet, Pénz

Még kényelmetlenenebb helyzetbe került az alapítványi botrány nyomán Varga Mihály

Korábban jó ötletnek tűnhetett a jegybanki alapítvány vagyonának beolvasztása az MNB-be, de a botrány és vagyonvesztés után már nagyon más a helyzet.

Vámosi Ágoston
2025. március 21. 05:50 Közélet

Ráfizet a rendőrség a gyorshajtók büntetésére

A bírságokból befolyó milliárdok nem hozzájuk kerülnek, azt lenyeli a központi költségvetés. A költségek egy részét azonban a rendőrség állja.

Fontos

Jandó Zoltán
2025. március 24. 15:55 Adat, Világ

Konganak a gáztárolók, több uniós ország lazítana a szabályokon

Az uniós gáztárolók feltöltésére vonatkozó szigorú szabályok lazításáról egyeztetnek a közösség tagállamai. Sokan a spekulánsoktól félnek.

Jandó Zoltán
2025. március 24. 05:50 Vállalat

Ingatlanbirodalmat építenek a NER-es építőiparban szerzett pénzből

Az állami megbízásokból megnövesztett cégrészt eladták a NER-en belül, majd a pénzből elkezdtek ingatlanokat venni.

Vámosi Ágoston
2025. március 23. 06:30 Világ

Mitől működik egy vásárlói bojkott?

Nehéz úgy kikerülni a sarki kávézót, ha nincs másik a közelben, és nehéz büntetni egy céget, ha a vásárlók nem hiszik el, hogy minden egyes vásárlásuk számít.