Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. szeptember 10. 13:23 Közélet, Vállalat

Nagy Márton készül, de mit tehet a kormány a Temu és társai térhódítása ellen?

Adminisztratív eszközöket is bevethet Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter annak érdekében, hogy a magyarok lehetőleg a hazai és ne a külföldi tulajdonban lévő kereskedőknél költsék el a pénzük nagy részét – erre lehet következtetni a tárcavezető InfoRádiónak adott interjújából és egy kamarai előadásából is, amelyet a Portfolio szemlézett.

Miért fontos ez? A kormány a fogyasztási adatokból kiindulva vélhetően csak az utóbbi időben észlelte komolyan azt a korántsem új trendet, hogy a magyar lakosság egyre inkább külföldről, vagy itthoni, de külföldi tulajdonú kereskedőktől vásárol, és egyiket sem tartja kívánatosnak.

Felülnézet: az ország határainál a jelentős és tartós árkülönbségek következtében annyira felerősödött a bevásárlóturizmus, hogy már az élelmiszerek rendszeres külföldi beszerzése is általános jelenség.

  • Az online kiskereskedelemben és a szolgáltatásokban is egyre nő a Magyarországon hagyományos értelemben jelen nem lévő külföldi cégek (Temu, Netflix és hasonlók) aránya.
  • A külföldre utazó magyarok kevesebben lettek, költéseik mégis megemelkedtek, ami arra utal, hogy a vagyonosabb réteg egyre drágább utakra megy.
  • A fenti esetekben a pénz kiáramlik az országból, nem pörgeti a belföldi gazdaságot, ami a kormány nagy szívfájdalma.
  • Emellett az online és az offline kereskedelemre egyaránt jellemző, hogy a piacvezető kereskedők nem magyar tulajdonban vannak. Kevés kivételtől eltekintve az online térben már évekkel ezelőtt visszaszorultak a regionális, cseh vagy román szereplőkkel szemben, míg a legnagyobb offline boltláncok német-osztrák-brit multik.
  • Mindennek tetejébe jelent meg nemrég a kínai Temu, amely letarolta a piac maradékát, a Gazdasági Versenyhivatal eljárása mellett is.

Tágabb kontextus: az Orbán-kormányok 2010 óta számos olyan szabályváltozással (vasárnapi boltzár, különadók, plázastop) próbálkoztak, amelyek szándéka a magyar tulajdonú szereplők előnybe hozása volt, de nem ért el fordulatot. Sőt, a kiskereskedelem terheinek növelése a magas áfával együtt épp az egyik okozója lehet a bevásárlóturizmus népszerűsödésének.

Számokban: ahogy a Telex hétfőn írta, tavaly 1888 milliárd forintért rendeltek az interneten külföldről magyar bankkártyákkal, és az idei első negyedév növekedési üteme alapján idén ez 2400 milliárd forint körül alakulhat.

  • A tavalyi érték a kiskereskedelmi forgalom 10 százaléka körül volt, az idei a 12 százaléka körül lehet. Ebben ráadásul nincsenek benne a külföldi kártyát használó magyarok tömegei.

Mi várható? Nagy Márton az esélyegyenlőségre hivatkozva azt szeretné elérni, hogy a Magyarországon értékesítő, de cégjogilag nem feltétlenül jelen lévő kereskedők adóterhelése egyenlő legyen az itteniekkel.

  • Ez valószínűleg a határon átnyúló online kereskedelem különterhelésével lenne elérhető, ezek a kereskedők nem fizetnek például társasági adót Magyarországon (de ez a külföldön értékesítő magyar e-kereskedőkre is igaz, csak azok nem tudnak érdemben élni a lehetőséggel).
  • A Temut azonban legfeljebb fejni lehet, a nemzetközi trendet megállítani aligha.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre inkább kiszorulnak a magyar vállalkozások az élmezőnyből a hazai e-kereskedelembenAz Alza, a kifli.hu vagy akár az IKEA is szinte a semmiből jőve vált hirtelen vezető szereplővé. Meddig jut a Pepita.hu vagy a Pelenka.hu?

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkBesokalltak a szédületes tempóban taroló Temutól a magyar e-kereskedőkÁtrendezi az e-kereskedelmi piacot a Temu, a kereskedők a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordulnak segítségért.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNemcsak a Temu tarolása a probléma, hanem hogy kicsi a magyar piacA csehek és a lengyelek kiugróan jók, de Románia és még Horvátország is előttünk jár az e-kereskedelmi piac mutatóiban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat adó e-kereskedelem határon átnyúló kiskereskedelem nagy márton szabály Temu Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2024. október 11. 16:23 Közélet

Álmodozásban évek óta erősebb a magyar gazdaságpolitika, mint a növekedés előrejelzésében

Egyre bátrabbak a kormányzati tervek, miközben az előző években az előrejelzések a valóság közelébe se értek.

Stubnya Bence
2024. október 11. 12:59 Közélet, Pénz

Jövőre magasabb fokozatra kapcsol az ingatlanpiac fűtésében a kormány

1000 milliárd forintos nagyságrendű pénz jelenhet meg a piacon a nyugdíjpénztári és állampapírban tartott megtakarításokból, 10-15 százalékos drágulás jöhet.

Mészáros R. Tamás
2024. október 10. 04:40 Közélet, Világ

Kína egyik uniós hídfőállása lett Magyarország, de ki fog ebből hasznot húzni?

A magyarhoz hasonló stratégiák eddig nem sok haszonnal, cserébe viszont jelentős kockázatokkal jártak.

Fontos

Koczóh Levente András
2024. október 12. 05:23 Élet

Ez van az ingyenes padlásfödém-szigetelés ajánlatok mögött

Nem átverés az ingyenes vagy majdnem ingyenes ajánlat, de érdemes megérteni a dolog hátterét is - hívja fel írásában a figyelmet a Green Policy Center szakértője.

Al-Hilal István
2024. október 11. 04:41 Pénz

Hogyan lehet befektetni egészségügyi cégekbe, hogy az ne legyen dupla vagy semmi játék?

A tudományos eredmények előrejelzése helyett a megbízható alapokkal rendelkező minőségi vállalkozások azonosítás lehet a nyerő megközelítés.

Bucsky Péter
2024. október 9. 04:41 Élet, Közélet

Gáláns aprópénzszórás lehet a családi adókedvezmény megduplázása

Kis lépés az államnak, nagy lépés a választási kampánynak. A szegényeknek inkább a családi pótlék emelése jönne jól, de arról nincs szó.