Még hosszú évekig velünk maradnak a mostani MÁV-káosz okai
Több vonalon is lényegében összeomlott a hazai vasúti közlekedés az elmúlt napokban. Első ránézésére úgy tűnhet, hogy a MÁV vesszőfutását egy balszerencse-sorozat okozza, valójában azonban csak idő kérdése volt, hogy mikor alakul ki ilyen helyzet. Az elmúlt napok balesetei ugyanis épp a strukturális problémákra világítanak rá.
Mi történt? Szombat délben síntörés miatt leállt a vasútközlekedés a nyáron különösen forgalmas dél-balatoni vonalon. A MÁV pótlóbuszokkal próbálta kezelni a helyzetet, de ezek kapacitása nem volt elég az utasok elszállításához. A forgalom délután ötkor ugyan újraindulhatott, de csak 20 kilométer/órás sebességkorlátozás mellett.
Vasárnap este kisiklott egy InterCity öt kocsija a Keleti pályaudvar előtti bevezető vágányszakaszon. A baleset miatt a naponta százezer utast fogadó pályaudvart lezárták, és jelen állás szerint legkorábban kedd reggel állhat helyre a forgalom.
Hétfő reggelkét gázolás is történt a MÁV vonalain az ország két különböző pontján, Mezőkövesdnél és Felsőgödnél. A balesetek további fennakadásokat okoztak a közlekedésben, ami a hét első napján már ezt megelőzően sem volt problémamentes.
A Keleti után a Nyugati pályaudvarnál is komoly fennakadások voltak, mivel hétfő délelőtt eltört a sín a ceglédi vonalon. Kőbánya alsó, illetve a Nyugati között egy szakaszon csak az egyik vágányon közlekedhettek a vonatok, amelyek emiatt jellemzően 20-40 percet késtek.
A harmadik budapesti fejpályaudvar, a Déli késő délelőtt esett el, miután a Szombathelyről ide tartó Kék Hullám InterCity teherautóval ütközött. Ma délután így a Balaton északi partjáról Budapest felé valamennyi vonat a pályaudvar helyett csak Csajágig közlekedik.
Felülnézet: a késéseket, járatkimaradásokat, lezárásokat ugyan egymástól független balesetek és hibák okozták, a napokban kialakult helyzet elég jól rávilágít a hazai vasúti közlekedés strukturális problémáira.
A kormányzat évek óta nem biztosít elegendő forrást a pályahálózat karbantartására, ami miatt a fő vonalak nagy részén elmaradtak a szükséges munkák. Különösen igaz ez a budapesti pályaudvarok környékére, illetve a főváros körüli vonalakra.
Bár Lázár János építési és közlekedési miniszter alig két hete jelentett be egy elvileg jövőre induló közel 900 milliárd forintos vasúti pályafelújítási programot, jelen állás szerint azonban ez sem érinti a fővárosi részeket, és a fővonalakon is csak a legproblémásabb pályaszakaszokhoz nyúlnának hozzá.
Ráadásul valódi fejlesztésről szó sincs: a jelek szerint csak a 70-es, 80-as évek állapotát állítják vissza az érintett szakaszokon. Ez mások mellett azt jelenti, hogy a vonatok továbbra is legfeljebb 120 kilométer/órás sebességgel tudnak majd közlekedni.
Mit mondanak ők? A budapesti karbantartások és fejlesztések elmaradására hívta fel a figyelmet Vitézy Dávid közlekedési szakértő, korábbi államtitkár is.
Mint fogalmazott: a fővárosban sok évtizedes a lemaradás, a fejpályaudvarok és az oda vezető szakaszok tarthatatlan állapotban vannak a legtöbb vidéki fővonalhoz képest is. A fejlesztésekre volt terv, ám ezeket Lázár János leállíttatta.
Mi várható? Bár szakértők szerint azonnali beavatkozásra lenne szükség, erre kevés az esély, a vasúti fejlesztések ugyanis nem egyik napról a másikra valósulnak meg.
A vasúti infrastruktúra tervezése és kivitelezése hat-hét évet vesz igénybe. Mivel azonban jelenleg még tervek sincsenek, azokat a strukturális problémákat, amelyek a mostani fennakadásokat okozták, legkorábban a 2030-as évek elejére lehet valahogyan kezelni.
Előkerült egy olyan dokumentumcsomag T. János György nevével, amelyhez hasonlóakat korábban egy kötvényhamisításban, gyémánt- és adócsalásban utazó brazil bűnbanda használt.
Javítaná az inflációs időszakot nagyon megszenvedő magyar kkv-k hatékonyságát az erre szakosodott államtitkárság, de az egyik legnagyobb bajukra egyelőre nem hoztak új ötletet.
Az ország nagy részén 24 óra alatt több csapadék hullott, mint a megelőző 30 napban, de voltak olyan mérőpontok, ahol az előző háromhavi mennyiséget is túlszárnyalta.
A magyar külpolitika által megcélzott nyugat-balkáni országok évtizedek óta alig közelednek Európához, ami kérdéseket vet fel a megtérüléssel kapcsolatban.