Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. augusztus 21. 13:07 Adat, Közélet

Már megközelítette azt a szintet a minimálbér, amit Nagy Márton 2027-re vállalt

„Az átlagbérek 50 százalékára fontos lenne felemelni a minimálbért, természetesen több lépcsőben, de legkésőbb 2027-ig” – mondta Nagy Márton a kormány bérekkel kapcsolatos szándékairól az Indexnek adott interjújában, ami a legutolsó minimálbér-emelés tükrében nem tűnik túl nagy vállalásnak, persze kérdés, hogy a későbbiekben mekkora bérnövekedést kell lekövetni.

Számokban: tavaly decemberben 266 800 forintra emelkedett a minimálbér, ami a bruttó átlagkereset 46,7 százalékát tette ki. A két érték korábban soha nem közelítette meg egymást ilyen mértékben, igaz, a bruttó átlagkereset az idei hónapokban rendre 14 százalék körüli növekedést mutatott az egy évvel korábbi szintekhez képest.

  • A minimálbér helyett az effektív minimálbért érdemes figyelembe venni a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint, ami egy súlyozott átlaga a garantált bérminimumnak és a minimálbérnek. Ez 306 ezer forintra nőtt a legkisebb keresetek utolsó változtatásával, ami az utolsó ismert, májusi 652 ezer forintos bruttó átlagkereset 47 százalékát teszi ki.

Miért fontos ez? A minimálbér-emelésekkel által is gerjesztett bérnyomás a piaci alapokon működő magyar vállalkozások számára okozza a legtöbb problémát Orbán Krisztián szerint, szemben a jellemzően hatékonyabban működő külföldi cégekkel és az állami megrendelésekből vagy támogatásokból élő, „járadékvadásznak” is nevezhető magyarországi vállalatokkal.

Igen, de: a minimálbér-emeléssel kapcsolatos fő kérdések egyike, hogy a dolgozók által megtermelt érték összhangban van-e az új fizetésükkel. Kedvező tény, hogy a minimálbér növeléseit nem követte a foglalkoztatás csökkenése Pogátsa Zoltán álláspontja szerint, ha a minimálbért egy vállalkozás nem tudja kigazdálkodni, akkor arra „nincs is szükség a magyar gazdaságban”.

Mi várható? A nominális bérnövekedés üteme 2025-ben várhatóan mérséklődik, ami épp a 2023 decemberében végrehajtott 15 százalékos minimálbér-emelés lecsengő hatásának lehet köszönhető az Európai Bizottság előrejelzése szerint. Az idei évben történő béremelkedésre vonatkozó előrejelzések 11,4 százalék körül szóródtak tavasszal.

  • A minimálbér-emelések mostanában megszokott üteme mellett is elérhetőnek tűnik a nemzetgazdasági miniszter által megfogalmazott cél, ha teljesülnek a fenti előrejelzések. (2022-ben 19 százalékkal, 2023 elején 16 százalékkal, majd az év végén 15 százalékkal növelte a legkisebb kereseteket a kormány.)

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkJobban nőhetnek a bérek idén az előrejelzéseknélA fogyasztás felpörgésére számító kormánynak és a felpörgetést megvalósító fizetésből élőknek is jó hír lehet, ha trenddé válik az év eleji adat.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVan értelme, hogy több évnyi bérre elég pénzt ad a kormány a munkahelyteremtőknek?Rengeteg pénzt, 13,3 millió forintot adunk minden egyes új munkahelyért, miközben évek óta munkaerőhiánnyal küzd a gazdaság. Nem tűnik logikusnak a rendszer.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Közélet átlagbér minimálbér minimálbér-emelés nagy márton Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Bucsky Péter
2024. szeptember 12. 06:00 Adat, Közélet

Egyre több lett a protest egy százalék, de Iványi Gáborék iskoláit ez sem mentette meg

Tavaly a MET kapta a negyedik legtöbb felajánlást, és nem ők az egyetlenek, ahol sokkal nagyobb a rendelkezők száma, mint a híveké.

Torontáli Zoltán
2024. szeptember 10. 15:29 Adat, Pénz

Kivételesen jól járnak a nyugdíjasok a kormány inflációs tévedésével

Míg az utóbbi években a nyugdíjasok hitelezték az államot a novemberi visszamenőleges emelésig, idén nőhet a juttatások reálértéke, mert 6 százalék alatt marad az infláció.

Stubnya Bence
2024. szeptember 9. 12:54 Adat

A lakosság negyede-ötöde tűnt el Pest belső kerületeiből 20 év alatt

A kerület kiürülése az egyik ok, amiért a terézvárosi önkormányzat szavazásra bocsátotta az Airbnb-kiadás betiltását.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. szeptember 12. 18:00 Közélet, Vállalat

Hírhedt bűnbanda gyárthatta a hatezer milliárdos magyar cég brazil kötvényét

Előkerült egy olyan dokumentumcsomag T. János György nevével, amelyhez hasonlóakat korábban egy kötvényhamisításban, gyémánt- és adócsalásban utazó brazil bűnbanda használt.

Hajdu Miklós
2024. szeptember 12. 16:03 Vállalat, Világ

Alig lesz hozzáadott érték a BYD magyar gyárában, ha a kínai kormányon múlik

Állítólag arra kéri a kínai kormány az autógyártókat, hogy ne vigyék ki az országból a technológiájukat, külföldön szigorúan csak összeszerelést végezzenek.

Stubnya Bence
2024. szeptember 12. 10:41 Közélet, Vállalat

Nagyon tolná a kisvállalkozásokat a kormány, de honnan lesz hozzá dolgozó?

Javítaná az inflációs időszakot nagyon megszenvedő magyar kkv-k hatékonyságát az erre szakosodott államtitkárság, de az egyik legnagyobb bajukra egyelőre nem hoztak új ötletet.