Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. augusztus 16. 17:27 Közélet

Éles fordulatot venne a kormány a kötelező munkahelyi orvosi vizsgálat megszüntetése után

Szocho-kedvezményeken keresztül tenné érdekeltté a kormány a munkaadókat abban, hogy minél több alkalmazottat küldjenek el az állam által kínált szűrővizsgálatokra a következő évtől. Az eddigi szűrések mellé egy általános, népbetegségeket kiszűrő programot tervez bevezetni a kormány, ami sokakban ellenérzéseket váltott ki.

  • Bonus-malus rendszer kidolgozását említette Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára, ami a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások területéről lehet ismerős, továbbá elmondta, hogy invazív beavatkozással vagy sugárterheléssel járó vizsgálatok nem tehetők majd kötelezővé.

Miért fontos ez? A születéskor várható élettartam Magyarországon 76,9 év, míg az uniós átlag 81,5 év a 2023-as adatok alapján, tehát bőven van mit javítani a magyar lakosság egészségén. Ehhez járulhat hozzá az elsősorban szív- és érrendszeri, daganatos és mozgásszervi népbetegségek szűrésére tervezett program.

  • Az egészségesen töltött évek és a minél hosszabb élet mellett például a táppénzen töltött idő szempontjából sem közömbös a lakosság egészsége. A tervezett szűrés kockázatbecslésekhez alkalmazandó kérdőívek és klinikai vizsgálatok sorából állna össze, amelyek gyakorisága az életkor és az egészségi állapot függvényeiben alakul.

Igen, de: a szűrővizsgálatok betegségek korai, még jól kezelhető stádiumban történő felismerése mellett mellékhatásokkal, károkkal is járhatnak a résztvevők lelki állapotára vonatkozóan, felesleges aggodalmat vagy épp túlzó biztonságérzetet keltve bennük. A mostani magyarországi szűrések zömén az úgynevezett tájékozódáson alapuló önkéntesség elve szerint lehet részt venni.

  • Tavaly év végén engedte el a kormány a korábban kötelező munkahelyi orvosi vizsgálatot, már nem általános, hanem csak egyes munkakörökre vonatkozó előírás az alkalmassági ellenőrzés. Pedig ez az évenkénti vizsgálat sokaknak azon ritka alkalmak egyike volt, amikor orvos látta őket.

Számokban: az emlőrák esetében például ha adott a korai felismerés és kezelés, akkor az ötéves túlélés valószínűsége meghaladja a 80 százalékot. Noha szervezett emlőszűrés Magyarországon is működik, a 2019-es becslések a magyar nők egyik legmagasabb mellrák miatti halálozását mutatták Európában.

  • A vizsgálatokon való részvételi arány is alacsony Magyarországon, az 50 és 69 év közötti nők 29,8 százaléka jelent meg mammográfián a 2022-es adatfelvételt megelőző két évben, míg ugyanez az érték a skandináv tagállamokban 80 százalék fölött alakult. Az emlőszűrés mellett a méhnyak- és a vastagbélszűrés működik meghívásos alapon.
  • A halálozások 22 százalékát okozták rosszindulatú daganatok és hasonló arányban fordult elő heveny szívizom-elhalás (vagyis infarktus), illetve egyéb ischaemiás szívbetegség (23 százalék) 2022-ben. Az Európai Unióban is ezek a vezető halálokok, igaz, a keringési rendszer megbetegedései jóval magasabb, közel egyharmados arányt tesznek ki.

Előzmények: hasonló megoldásra volt már példa a koronavírus elleni védőoltások esetében, a kormány ugyanis a munkáltatók számára lehetővé tette az oltás előírását az alkalmazottaiknak 2021 őszén, ám az opció kockázatai miatt nem volt népszerű a versenyszférában. Az állami intézményeknél dolgozók számára mindenesetre kötelezővé vált az oltakozás.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSok cég hatalmas kockázatot vállalna a kötelező oltással, nem is merik meglépniA cégek nagy többsége nem teheti meg, hogy alkalmazottai harmadát-negyedét szabadságolja az oltás hiánya miatt, mert nem tud helyettük kit felvenni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet egészségügy születéskor várható élettartam szűrés szűrővizsgálat Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2024. október 8. 14:31 Adat, Közélet

Az első Orbán-kormány alatt épült annyi lakás, mint ami most ambiciózus cél lett

A Fidesz legelső kormányzása alatt évente átlagosan 24 ezer lakás épült, 2010 óta viszont már csak 15,5 ezer.

Jandó Zoltán
2024. október 7. 11:12 Közélet

Eladja Tihany utolsó beépítetlen partmenti ingatlanját az állam

Több mint ötmilliárd forintért hirdetnek egy ingatlant a félszigetnek azon a részén, amelynek beépítése ellen már tüntettek a helyiek.

Stubnya Bence
2024. október 5. 14:59 Közélet, Pénz

A Pénzügyminisztérium szerint kacsa a Nők 43+ról szóló hír, marad a Nők 40

Megjelent a hír, hogy 2025-től Nők 43+ lesz a Nők 40 helyett, és az OECD is javasolt a szigorítást, de a kormány nem tervez ilyesmit.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. október 7. 04:34 Pénz, Vállalat

Valódi pénzgyárat indíthatott volna be a magyar vállalkozó hamis brazil kötvénye

Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.

Török Zoltán
2024. október 6. 05:39 Világ

Van már akkora bajban Európa, hogy Egyesült Államok legyen belőle?

A Draghi-jelentés jó látleletet nyújt az EU gazdasági kihívásairól, de erősen kérdéses, hogy érdemes és lehetséges-e a központosítás felé elmozdulni.

Stubnya Bence
2024. október 5. 05:00 Podcast

Nagyrészt kidobott közpénz a külföldi beruházások állami támogatása

Miért kritizálta Matolcsy György a kormányt azzal, hogy túl sok állami forrást fordít a külföldi működőtőke bevonásra és újraiparosításra? A G7 Podcastban Medve-Bálint Gergővel, a téma kutatójával beszéltük át.