Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2023. november 21. 19:33 Közélet

A tizenharmadik nemzeti konzultációval Orbán tovább élezné a konfliktust az EU-val

Zajlik a tizenharmadik, a magyar kormány által Nemzeti Konzultációnak nevezett politikai kampány, ami most az Európai Bizottság ellen irányul. 

Mi történt? A kormány elindította újabb kérdőíves politikai kampányát, ezúttal elsősorban az Európai Unió ellen, az egyik kérdésben összekötve az Ukrajnának nyújtott támogatást a blokkolt magyarországi EU-forrásokkal.

Miért most? Decemberben az EU-ban a kormányfők dönthetnek Ukrajna további támogatásáról. A soron következő, tizenkettedik Oroszország elleni szankciócsomagról pedig már folynak tárgyalások. Orbán ezekben igyekszik aláásni az EU Ukrajna-politikáját. 

  • Igen, de a Financial Timesnak nyilatkozó EU-diplomata szerint Brüsszelben mindenki tudja, hogy ez egy játszma azért, hogy Orbán pozíciót javítson a befagyasztott forrásokkal kapcsolatos folyamatos tárgyalásokban. 

Számokban: Az ilyen konzultációkat az Orbán-kormányok rendszeresen használják politikai eszközként 2010 óta. Az eredmény, részvételtől függetlenül, semmiféle jogi kötelezettséggel nem jár, kizárólag kommunikációs és politikai jelentősége van. Formájuk és módszertanuk nem követi a közvéleménykutatásokét.

  • Az első konzultáció a nyugdíjakról szól, a legutóbbi 2022-es az energetikai szankciókról. De zajlott kampány “Állítsuk meg Brüsszelt”, “STOP Soros” szlogennel és a családvédelem érdekében is. Az összes konzultáció durván 50 milliárd forintot meghaladó összegbe kerülhetett.
  • Sorrendben a kampányok: konzultáció a nyugdíjról (2010), új alkotmányról (2011), szociális konzultáció (2011), gazdasági konzultáció (2012), bevándorlásról-terrorizmusról (2015), STOP Brüsszel (2017), STOP Soros (2017), családvédelmi (2018), koronavírus és gazdasági újraindítás (2020), járvány utáni helyzetről (2021), energiaszankciókról (2022).

Felülnézet: Az elmúlt 6 év 6 konzultációja alapján – a legutóbbit és a jelenleg zajlót nem számolva, a Lakmusz adatgyűjtése*Amiben hivatalos adatok mellett a HVG-gyűjtését is felhasználták. alapján – a reklámköltséggel együtt

  • egy kampány átlagosan 7,3 milliárd forintba kerül az országnak, és
  • egy kérdőívet átlagosan 1,5 millió ember küldött vissza kitöltve. Szintén többéves átlag alapján
  • egy kampányban egy ember elérése így átlagosan több mint ötezer forintba került.

Mit mondanak a politológusok? A Corvinus Egyetem politológia tanszékének adjunktusa, Rajnai Gergely szerint a konzultáció elsősorban kommunikációs kampányként, ezen belül a jelenlegi pedig a közelgő Európai parlamenti választási kampány nyitányaként értelmezhető. Az Euronews-nak azt mondta: “Egyértelműen azt mutatja ez az egész kommunikációs hadjárat, hogy az Európai Unió akadályozza meg, hogy Magyarországon jól menjenek a dolgok.

  • A Financial Times-nak nyilatkozó German Marshall Fund nevű amerikai elemző központ munkatársa, Hegedűs Dániel szerint a jelenlegi kampány jelzi, hogy Orbán kész tovább élezni a konfrontációt az EU-val.
  • Szilágyi Ákos esztéta, Oroszország-kutató a Nemzeti Konzultáció intézményét 2015-ben az orbáni “vezérdemokrácia” egyik arra irányuló eszközeként értelmezte, hogy megszüntesse a politikai versengést: ehhez korlátozta a népszavazás intézményét, a parlamenti szavazást népszavazásként állítja be, legitimitását pedig a szintén népszavazásként beállított konzultáció-válaszokból meríti. 

Mit mond Orbán Viktor? A miniszterelnök közlése szerint az új konzultációra hivatkozási alapként van szüksége az Európai Unióban, ami így megerősíti a magyar kormányt és mintegy felhatalmazást ad Orbánnak. Így “orkánerejű ellenszélben is be tudnám kormányozni Magyarország hajóját” a brüsszeli kikötőbe, mondta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet brüsszel nemzeti konzultáció propaganda Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Hajdu Miklós
2024. december 6. 11:06 Közélet, Pénz

Három évvel ezelőtti szinten fogyaszt a lakosság, az NGM szerint szakmai hiba ezzel foglalkozni

2019-hez kellene hasonlítani az adatokat a minisztérium szerint. A szakmai hibát Európa-szerte elkövetik, mert uniós módszertanról van szó.

Stubnya Bence
2024. december 6. 06:50 Adat, Közélet

Még a szavazói se hisznek a gazdasági fellendülésben, és ezt már a kormány támogatottsága is megérzi

A Fidesz támogatottsága minden közvélemény-kutató szerint gyengült, a Tiszáé pedig nőtt az elmúlt hónapokban. Ez nem független attól, hogy a lakosság gazdasági hangulata is romlani kezdett.

Jandó Zoltán
2024. december 4. 04:34 Élet, Közélet

Egy erős érve van Orbánnak és Karácsonynak az olimpia mellett, de az nem igaz

Budapesten a szükséges sportinfrastruktúra nagy része megépült, ám ebből nem következik, hogy nem kellene még ilyenekre rengeteg pénzt elkölteni.

Fontos

Kiss Péter
2024. december 8. 05:35 Pénz

A beígért Trump-intézkedések időzítésén sok fog múlni

Nagyon más a helyzet, mint 2016-ban, és hiba lenne azt gondolni, hogy az elnök a Kongresszuson mindent simán átvisz.

Bucsky Péter
2024. december 7. 21:43 Podcast

Az osztrák fizetést könnyebb elérni, mint az osztrák boldogságot

Friss kutatási eredmények szerint az ausztriai magyarok boldogabbak a magyarországi átlagnál, de nem érik el az osztrák átlagot.

Mészáros R. Tamás
2024. december 5. 04:34 Világ

Ukrajnának és a magyar iparnak is árthat a dél-koreai elnök példátlan hazardírozása

Magyarország harmadik legnagyobb befektetőjének gazdaságpolitikája és külpolitikai orientációja is fordulatot vehet.