Minden jel arra utal, hogy tetőzött a járvány harmadik hulláma Magyarországon. Az egészségügyi rendszer leterheltségét mutató adatok már két hete javulnak, és bár a lélegeztetőgépen lévők száma kissé lassabban csökken, mint az április eleji előrejelzésünkben, a kórházban lévőké viszont némileg gyorsabban.
Az elhunytak száma sajnos még mindig rendkívül magas, de egyrészt erre számítani lehetett – mivel itt a javulás az eddigi tapasztalatok alapján nagyjából két héttel követi a kórházi adatokét -, másrészt kedden valószínűleg itt is megtörtént a fordulat*hétnapos mozgóátlagban. Ez arra utal, hogy a következő hetekben van esély a második hullám végén látott lefutásra.
Mindezekkel együtt, a kórházak leterheltsége és az elhunytak száma is sokkal magasabb most, mint amikor a kormányzat március legelején a korlátozó intézkedések szigorításáról és az iskolák bezárásáról határozott. Az akkori döntések bejelentésének napján nagyjából 6500-an volt kórházban, 639-en lélegeztetőgépen, és az operatív törzs 152 elhunytat jelentett. Tegnap, amikor Orbán Viktor tájékoztatott a lazítások újabb köréről, köztük az óvodák és az alsó tagozatok nyitásáról,
a halálozások és a lélegeztetőgépen lévők száma majdnem a duplája volt a március elejinek és a kórházban ápoltaké is több mint a másfélszerese.
Ezek az adatok azonban inkább csak azt mutatják meg, hogy az ellátórendszer további terhelésével milyen kockázatokat vállal a kormányzat. A kórházi mutatók változása két-három héttel követi a fertőzések számának alakulását, így utóbbiban akár kedvezőbb is lehetne a helyzet, mint a márciusi záráskor.
A jelek szerint azonban nem az. Arra nincs pontos mutató, hogy a betegség egy adott időpontban milyen széles körben elterjedt, az elvégzett teszteken belül a pozitívak aránya azonban elég jó jelzést ad erre*Bár az operatív törzs ezeket nem közli, de a mutató a napi adatokból kiszámolható, még ha gyakran hibásak is a közzétett számok.. Ez a pozitivitási ráta pedig jelenleg pont ott áll, ahol március elején.
Azaz a kormányzat szinte pontosan olyan terjedési adatok mellett nyitja meg az iskolákat, mint amilyennél másfél hónapja bezárta.
Persze a helyzet annyiban más, hogy akkor épp felfutóban volt a járvány, most pedig a görbe ereszkedő szakaszában vagyunk, és a lappangási idő miatt itt is van időbeli eltolódás. Ha március elején gyorsabban terjedt a betegség (márpedig a nagyobb kontaktszám miatt biztosan gyorsabban terjedt), akkor valószínűleg azért több ember volt fertőzött, mint jelenleg*Akiknél kimutatták a fertőzést, azok korábban többeknek adták át, ők azonban még nem mutattak tüneteket..
Az aktív fertőzöttség szintje azonban még így is biztosan nagyon magas. A terjedést ugyan lassíthatja, hogy időközben több mint kétmillió ember megkapta az első oltást (összesen már több mint hárommillióan), közülük legalább egymillióban azonban szinte még biztosan nem alakult ki védettség. A jelenlegi aktív fertőzöttségi szint mellett így a nyitás ismét elég gyorsan felpörgetheti a járvány terjedését, mindezt a zárás időszakához képest egy sokkal leterheltebb egészségügyi ellátórendszer mellett.
A kormányzati sietség azért teljesen érthetetlen, mert ha ezeket az adatokat egymás mellé tesszük, akkor az látszik, hogy két-három hét múlva radikálisan kisebb kockázattal lehetne meglépni ugyanezeket a lazításokat. Az oltások beadása március végén pörgött fel igazán, így május közepére legalább egymillió emberrel több lesz védett. Akkorra ráadásul a kórházak leterheltsége is jóval kisebb lenne. A március elejinél ugyan valószínűleg még mindig magasabb, de már csak 30-40 százalékkal, és nem a duplája az akkorinak.
Persze elképzelhető, hogy a kormányzat teljesen más adatok alapján hoz döntést, mint amiket az operatív törzs közzétesz. Mindenesetre az elmúlt egy hétben a korábban kőbe vésettnek tűnő április 19-i dátumból szép lassan azért a kormány is elkezdett kihátrálni. Orbán Viktor először azt jelentette be, hogy a középiskolákban csak május 10-én kezdődik meg a jelenléti oktatás, szerdán pedig ezt kiterjesztették az általános iskolák felső tagozatára is. Az alsósoknál pedig felhívták a szülők figyelmét, hogy lehetőségük van otthon tartani a gyerekeket, ha akarják, de a legkisebbeknek megszűnik a távoktatás.