Hírlevél feliratkozás
Avatar
2020. március 29. 16:33 Közélet

Veszélyességi pótlékot az egészségügyi dolgozóknak, ingyenes parkolást mindenkinek

(Az Ekonomi a G7 véleményrovata.)

Úgy tűnik, a politikusok még most is nagyobb népszerűséget, pozíciókat akarnak szerezni minden lépésükkel. Normális időben ez a dolguk, de a mai helyzetben azért jó lenne, ha inkább a gazdasági racionalitás és a társadalmi hasznosság vezérelné őket elsősorban.

A főpolgármester levelet írt a kórházaknak, hogy a vezetők írják össze, kik azok az egészségügyi dolgozók, akiknek a munkájában segítséget jelentene az ingyenes parkolás. Már a kérdés is rossz: biztosan állítható, hogy nincs olyan kórházi dolgozó, akinek ez nem segítene. Ráadásul nem is lenne jó, ha a kórházak névsor-összeállítással, a rendszámok összeírásával foglalkoznának. Van elég feladatuk, elég betegük.

Ráadásul nem is tűnik racionálisnak a fizető parkolás fenntartása a korlátozott kijárás feltételei között. Miért? A fővárosi kerületek ingyenes parkolást engednek az állandó lakosoknak. Ezzel a lehetőséggel rengetegen rendelkeznek, néhány kerületben többen, mint ahány parkoló van. Ha valaki otthon dolgozik, vagy egyáltalán nem dolgozhat, mert bezárt a szálloda vagy az adott kereskedelmi egység, akkor otthon van, vagyis a parkolóhelyen tárolja a gépkocsiját.

Ki az, aki mozog és parkolóra van szüksége? A kereskedelemben, a gyógyszertárakban dolgozók, a gáz-, a víz-, a villany- és az internetes szerelők. Köszönet nekik is, hogy vállalják a fertőzés kockázatát, segítenek élhetővé tenni a bezártságot. De ha nekik kell is fizetni, akkor is erősen gyanítható, hogy nagyon kevés a közlekedő, és így a fizető parkoló. Nagy biztonsággal becsülhető az, hogy a parkolás felügyelete, a cirkáló ellenőrök, a pénzbegyűjtés nagyobb költséggel jár, mint a várható bevétel. Az is az ingyenesség mellett szól, hogy a fertőzésveszély miatt jobb, ha az emberek kerülik a tömegközlekedést, és aki tudja, inkább a kerékpárt, a motort vagy a gépkocsit választja.

Ezek miatt észszerű lenne, ha a korlátozott kijárás időszaka alatt a főváros és a kerületek teljes egészében felfüggesztenék a fizetős parkolást. 

Nem szégyen újragondolni a parkolási rendszert, függetlenül attól, hogy ki mondta.

Az egészségügyi dolgozókkal mindannyian szolidárisak vagyunk, tudunk tapsolni, a főpolgármester ki tudja világítani a Lánchidat. A taxisok ingyen viszik haza a műszak után a kórházi dolgozókat, a vendéglős ételt szállít a kórházba. Tiszteletreméltó!

Azért jó lenne, ha ennél többet tennénk. Erre tett is az ellenzék egyik képviselője javaslatot. Mindegy, hogy ki kezdeményezte, lépni kellene. A kormány tud lépni, a kritikus helyzetbe került ágazatok esetében meg is tette. Elengedett adókat, járulékokat, aminek következtében ezen ágazatok megmaradt dolgozói nettó akár még többet is kereshetnek, mint előtte.

Miért nem lépünk az egészségügyi dolgozók esetében is? Korábban a veszélyes munkahelyeken – például  a vegyiparban és a gyógyszeriparban – 40 százalékos veszélyességi pótlékot fizettünk. Az egészségügy dolgozói a fronton, a leginkább veszélyeztetett helyeken vannak. Jó lenne, ha nem a napi gondok, a számlák kifizetése foglalkoztatná az ápolókat. A statisztika alapján az elmúlt években nőtt a humán- egészségügyi, szociális ellátás szektor bérszintje is, de még mindig elmarad az országos átlagtól. A kritikus helyeken dolgozó nővérek, ápolók valós jövedelmét el is fedi az átlag, mára igazából ők váltak a nemzet napszámosaivá.

Adjuk meg nekik minimum ezt a 40 százalékos veszélyességi pótlékot a járvány idejére,

és legyen meg az elhatározásunk arra, hogy a járvány után helyének és jelentőségének megfelelően kezeljük az egészségügyet.

Válsághelyzetben különösen fontos, hogy jó döntéseket hozzunk. A jó döntés mindannyiunk sikere, s nem a javaslattevő kizárólagos érdeme.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet egészségügy járvány koronavírus parkolás Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2024. november 28. 11:04 Közélet, Pénz

Nem tudta még átütni a kormány rózsaszín jövőképe a rossz gazdasági hangulatot

A gyenge gazdasági növekedés, a forintgyengülés, a hazai elbocsátásokról és az európai autóipar válságáról szóló hírek mind hozzájárulhatnak a borúlátáshoz.

Torontáli Zoltán
2024. november 27. 10:39 Adat, Közélet

Saját 57 százalékos minimálbér-emelését felejtette el Orbán Viktor, amikor a mostanit fényezte

Az első Orbán-kormány 2001-2002-ben lényegében megduplázta a minimálbért, most három év alatt lehet 40 százalékos az emelés, ha minden jól alakul.

Torontáli Zoltán
2024. november 26. 15:14 Közélet, Pénz

Mindent megtesz a kormány, hogy feléljék a jövő egy darabkáját az emberek

A kormány szócsőnek használja a nyugdíjpénztárakat, hogy azok az érdekeikkel ellentétes lépésre buzdítsák a tagjaikat.

Fontos

Al-Hilal István
2024. november 29. 15:12 Pénz

Befektetési lehetőségeket is hozott a klímacsúcs

A vegyipar, a kritikus ásványi anyagok és fémek, az erdészet, a vízügyi megoldások és a regeneratív mezőgazdaság is nagyobb szerepet kaphat a jövőben.

Hajdu Miklós
2024. november 28. 16:28 Vállalat, Világ

Ez nem Kurzarbeit-válság: tömegeket bocsátanak el német nagyvállalatok

Éles különbség a német ipar mostani és 2020-as válsága között, hogy számos vállalat megválik a korábban nagy nehézségek árán toborzott dolgozóitól.

Torontáli Zoltán
2024. november 28. 06:01 Tech, Vállalat

Tucatjával menekülnek Szlovákiába a magyar webáruházak

Kedvezőbb az adók összetétele, nem rángatják egyik napról a másikra a szabályokat, és barátságosabb a hatósági ügyintézés.